První krok k mírové dohodě? Tálibán souhlasí s krátkodobým klidem zbraní

Vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán Hajbatulláh Achúndzáda přistoupil na krátkodobé příměří, které by umožnilo obnovu mírových rozhovorů se Spojenými státy. Klid zbraní by měl trvat sedm až deset dní. Podle agentury AP to dnes uvedli představitelé Tálibánu.

Tálibán předal americkému zvláštnímu vyslanci pro Afghánistán Zalmayi Khalilzadovi dokument, v němž hnutí nabízí dočasné příměří v Afghánistánu. Předání se uskutečnilo ve středu pozdě večer v Kataru, kde má Tálibán svou politickou kancelář, uvedla agentura AP.

Agentura AFP mezitím s odvoláním na pákistánského ministra zahraničí Šáha Mahmúda Kurešího napsala, že "Tálibán dal najevo, že je připraven přijmout požadavek na omezení násilí". "Domnívám se, že je to první krok k mírové dohodě," dodal šéf pákistánské diplomacie.

Spojené státy zahájily v letošním roce rozhovory s povstaleckým hnutím Tálibán o uzavření mírové dohody, která by ukončila 18 let trvající válku v zemi a umožnila postupné stažení amerických sil z Afghánistánu. Počátkem září ale šéf Bílého domu Donald Trump rozhovory pozastavil v reakci na útok Tálibánu v Kábulu, při němž byl zabit americký voják.

V prosinci obě strany jednání obnovily, ale Američané je znovu pozastavili, když Tálibán zaútočil poblíž spojenecké základny Bagrám severně od Kábulu, dva lidi zabil a téměř 70 zranil. Američané tehdy stanovili příměří jako podmínku pro pokračování mírového procesu.

"Vedení Tálibánu v posledních týdnech uspořádalo dvě zasedání, kde diskutovalo o Khalilzadově návrhu a souhlasilo s vyhlášením příměří na sedm až deset dní. Členové rady potom poslali své doporučení nejvyššímu vůdci Tálibánu, který návrh schválil," řekl AP nejmenovaný vysoký představitel hnutí.

Podotkl přitom, že debaty mezi Washingtonem a Tálibánem dlouho provázela nedůvěra a že povstalci váhali, zda přistoupit na klid zbraní dřív, než se američtí vojáci stáhnou ze země. Odhaduje se, že nyní je v zemi 12.000 příslušníků americké armády.

Podle agentury AP zatím není jasné, co přesně nabídka Tálibánu obsahuje a zda ji Spojené státy v této formě přijmou. Dohoda o příměří by totiž podle dřívějších vyjádření amerického vyjednávače Khalilzada měla zahrnovat i souhlas Tálibánu se zahájením jednání znepřátelených afghánských stran s cílem vytvořit takzvanou cestovní mapu k uspořádání poválečného Afghánistánu. Takový plán by řešil ožehavé otázky jako trvalé příměří, práva žen a menšin či budoucí osud tisíců bojovníků Tálibánu. Tálibán ale doposud odmítal jednat s vládou v Kábulu, kterou považuje za loutku v rukou Spojených států.

Povstalecké hnutí Tálibán, které bojuje se Západem podporovanou vládou v Kábulu, má pod kontrolou největší část afghánského území od roku 2001, kdy toto hnutí svrhla americká invaze. V konfliktu zahynuly desetitisíce afghánských civilistů.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Hajbatulláh Achúndzáda -

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

NATO míří k tomu, aby překročilo červené čáry na Ukrajině, varuje Maďarsko

Severoatlantická aliance intenzivnějším financováním války na Ukrajině činí mílové kroky směrem k tomu, aby překročila dříve stanovené červené čáry. Podle agentury MTI to prohlásil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy