Dříve nenáviděný režim, nyní spása lidstva. Pandemie zlepšuje Číně image

Zpočátku jsme se koronaviru smáli a považovali jej za něco, co nás, Evropany, nemůže nijak ohrozit. Nyní se nacházíme ve válce s tímto neviditelným, ale o to zákeřnějším nepřítelem, kterou zatím úspěšně vyhrává Čína, nad níž jsme ještě donedávna ohrnovali nos, ba dokonce jí i občas politicky provokovali. Časy se ale změnily a najednou jsme za každou její pomoc vděční. Informoval o tom server Politico.eu.

Podíváme-li se na pandemii koronaviru čistě pragmaticky, pak má Čínská lidová republika jedinečnou příležitost vylepšit si nejen svojí image, ale i získat ve světě větší vliv. Z hlediska politické geografie by tak mohl v euroamerických reáliích léta budovaný model liberální demokracie vzít za své. Proč by také ne, když právě ona boj s koronavirem projela na plné čáře?

Když teď ohlédneme od toho, zda je ten či onen model politického uspořádání lepší nebo horší (svět není černobílý a všechno má svá negativa i pozitiva), jedno z toho čouhá jako sláma z bot. Koronavirus umožňuje Číně sehrát roli jakéhosi pomyslného mesiáše. Svým způsobem zde platí, že všechno zlé je pro něco dobré.

V tomhle směru je ale potřeba zpozornět. Ano, je důležité býti diplomatem a umět s vděčností a pokorou přijímat a v budoucnu i oplácet nabízenou pomoc. Na druhou stranu by evropští politici měli zpozornět, abychom se po pandemii koronaviru nemuseli potýkat s dalším bezpečnostním rizikem, a to větším vlivem čínské, popřípadě ruské propagandy. Čína, která si díky drakonickým opatřením dokázala s virem poradit, a Rusko, v němž je počet infikovaných zatím poměrně nízký, by se tak mohly v očích vyděšené veřejnosti stát legitimními. 

Že se Čína snaží ze současné situace vytěžit, jsou více než patrné. "Pracujeme namísto tlachání. Jsme přáteli, nikoliv nepřáteli. Udělali by Američané to samé pro Číňany?," napsal na svém twitterovém účtu čínský velvyslanec v Jihoafrické republice Lin Songtian. Peking tedy kromě zasílání roušek, respirátorů a chybějícího lékařského personálu postiženým zemím usiluje i o očernění USA, s nimiž donedávna vedl obchodní válku.

Nyní pomáhá ale i jim a zřejmě se snaží získat na svojí stranu i americké voliče. Netřeba připomínat, že letos na podzim by se měly v USA uskutečnit prezidentské volby. Zatímco ještě donedávna měl americký prezident Donald Trump své další čtyři roky v Bílém domě téměř jisté, nyní se klidně může stát, že mu koronavirus zlomí vaz, a že jej ve funkci nahradí někdo, kdo bude vést vůči Číně vstřícnější politiku.

Další, co by rozhodně nemělo zůstat bez povšimnutí, je i charakter čínské pomoci Evropě. U dodávky 300 tisíc respirátorů Belgii nechyběl nápis "V jednotě je síla!", a to nejen v čínštině, nýbrž i francouzštině a vlámštině. Může jít ale o pouhou náhodu. Nicméně v politickém prostředí se nic neděje jenom tak. EU i USA by se ze současné situace měly náležitě poučit, neboť jediným problémem, jemuž čelí není jenom koronavirus a s ním přicházející recese, nýbrž i posilování vlivu Číny a Ruska. Za zmínku stojí také nedostatečný smysl pro solidaritu ve vztahu k postižené Itálii. 

To by se jim právě mohlo stát osudovým, neboť lid frustrovaný nejen současnou situací, nýbrž i příchozí krizí, může pak snadno obrátit svojí pozornost právě k těmto autoritářským režimům. Historie se opakuje. Obecně vzato jsme koronavirus velmi podcenili a do budoucna by nebylo od věci přehodnotit některé priority. Jednou z nich by například mohla rozsáhlá reforma EU, včetně omezení volného pohybu osob, aby se infekční nemoci nešířily v tak rychlém tempu, jako tomu bylo teď. 

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína pandemie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy