Zpočátku jsme se koronaviru smáli a považovali jej za něco, co nás, Evropany, nemůže nijak ohrozit. Nyní se nacházíme ve válce s tímto neviditelným, ale o to zákeřnějším nepřítelem, kterou zatím úspěšně vyhrává Čína, nad níž jsme ještě donedávna ohrnovali nos, ba dokonce jí i občas politicky provokovali. Časy se ale změnily a najednou jsme za každou její pomoc vděční. Informoval o tom server Politico.eu.
Podíváme-li se na pandemii koronaviru čistě pragmaticky, pak má Čínská lidová republika jedinečnou příležitost vylepšit si nejen svojí image, ale i získat ve světě větší vliv. Z hlediska politické geografie by tak mohl v euroamerických reáliích léta budovaný model liberální demokracie vzít za své. Proč by také ne, když právě ona boj s koronavirem projela na plné čáře?
Když teď ohlédneme od toho, zda je ten či onen model politického uspořádání lepší nebo horší (svět není černobílý a všechno má svá negativa i pozitiva), jedno z toho čouhá jako sláma z bot. Koronavirus umožňuje Číně sehrát roli jakéhosi pomyslného mesiáše. Svým způsobem zde platí, že všechno zlé je pro něco dobré.
V tomhle směru je ale potřeba zpozornět. Ano, je důležité býti diplomatem a umět s vděčností a pokorou přijímat a v budoucnu i oplácet nabízenou pomoc. Na druhou stranu by evropští politici měli zpozornět, abychom se po pandemii koronaviru nemuseli potýkat s dalším bezpečnostním rizikem, a to větším vlivem čínské, popřípadě ruské propagandy. Čína, která si díky drakonickým opatřením dokázala s virem poradit, a Rusko, v němž je počet infikovaných zatím poměrně nízký, by se tak mohly v očích vyděšené veřejnosti stát legitimními.
Že se Čína snaží ze současné situace vytěžit, jsou více než patrné. "Pracujeme namísto tlachání. Jsme přáteli, nikoliv nepřáteli. Udělali by Američané to samé pro Číňany?," napsal na svém twitterovém účtu čínský velvyslanec v Jihoafrické republice Lin Songtian. Peking tedy kromě zasílání roušek, respirátorů a chybějícího lékařského personálu postiženým zemím usiluje i o očernění USA, s nimiž donedávna vedl obchodní válku.
Nyní pomáhá ale i jim a zřejmě se snaží získat na svojí stranu i americké voliče. Netřeba připomínat, že letos na podzim by se měly v USA uskutečnit prezidentské volby. Zatímco ještě donedávna měl americký prezident Donald Trump své další čtyři roky v Bílém domě téměř jisté, nyní se klidně může stát, že mu koronavirus zlomí vaz, a že jej ve funkci nahradí někdo, kdo bude vést vůči Číně vstřícnější politiku.
Další, co by rozhodně nemělo zůstat bez povšimnutí, je i charakter čínské pomoci Evropě. U dodávky 300 tisíc respirátorů Belgii nechyběl nápis "V jednotě je síla!", a to nejen v čínštině, nýbrž i francouzštině a vlámštině. Může jít ale o pouhou náhodu. Nicméně v politickém prostředí se nic neděje jenom tak. EU i USA by se ze současné situace měly náležitě poučit, neboť jediným problémem, jemuž čelí není jenom koronavirus a s ním přicházející recese, nýbrž i posilování vlivu Číny a Ruska. Za zmínku stojí také nedostatečný smysl pro solidaritu ve vztahu k postižené Itálii.
To by se jim právě mohlo stát osudovým, neboť lid frustrovaný nejen současnou situací, nýbrž i příchozí krizí, může pak snadno obrátit svojí pozornost právě k těmto autoritářským režimům. Historie se opakuje. Obecně vzato jsme koronavirus velmi podcenili a do budoucna by nebylo od věci přehodnotit některé priority. Jednou z nich by například mohla rozsáhlá reforma EU, včetně omezení volného pohybu osob, aby se infekční nemoci nešířily v tak rychlém tempu, jako tomu bylo teď.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína , pandemie
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 40 minutami
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 1 hodinou
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 1 hodinou
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 2 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 4 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 5 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 10 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 11 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák