Rozřezal těhotnou přítelkyni? Hongkong propustil muže, jehož kauza spustila protesty

Hongkongské úřady dnes propustily muže podezřelého z toho, že spáchal vraždu na Tchaj-wanu a pak se vrátil zpátky do Hongkongu. Hongkongská vláda případem zdůvodňovala svůj plán přijmout zákon umožňující vydávat z Hongkongu do pevninské Číny osoby podezřelé z trestných činů. Záměr ale vyvolal několikaměsíční masové protesty a hongkongská vláda dnes návrh zákona stáhla.

Chan Tong-kai je podezřelý, že loni během výletu na Tchajwan zavraždil svoji těhotnou přítelkyni. Její tělo se našlo v kufru pohozeném u stanice metra v Tchaj-peji.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová případem opakovaně zdůvodňovala své snahy vydávací zákon prosadit. Aktivisté v Hongkongu ale v jejím plánu spatřovali nebezpečí, že by Peking mohl zákon zneužít k pronásledování politických disidentů a další občanů Hongkongu, kteří se znelíbí vládnoucí čínské komunistické straně.

Chan Tong-kai se sám vrátil do Hongkongu, kde byl uvězněn kvůli finančním podvodům, protože po smrti své přítelkyně dál používal její kreditní karty. V dubnu mladíka hongkongský soud poslal do vězení na 29 měsíců. Vzhledem k době, kterou strávil v cele při čekání na soud, a s ohledem na dobré chování byl Chan nyní propuštěn.

Hongkongské policii přiznal, že dívku po hádce uškrtil. Policie ale nemohla Chana obvinit z vraždy, protože zločin byl spáchán na Tchaj-wanu a hongkongské úřady nemají přístup k důkaznímu materiálu, uvedl již dříve list The New York Times.

Když dnes tento dvacetiletý muž opouštěl vězení, omluvil se příbuzným své přítelkyně a řekl, že je ochoten se vydat tchajwanské policii a přiznat před soudem vinu. Hongkong a Tchaj-wan, který již loni vydal na Chana zatykač v souvislosti s vraždou přítelkyně, nyní jednají o dalším postupu.

Tchaj-pej nabídla, že pošle tým, který by Chana na Tchaj-wan doprovodil. To ale Hongkong odmítl a trvá na tom, že Chan by měl mít možnost odletět na Tchaj-wan samostatně. Takovou možnost zase vyloučil Tchaj-wan.

Jádrem sporu je neochota Hongkongu, který je poloautonomním čínským územím, uznat legitimitu právních orgánů na Tchaj-wanu. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan ale funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a institucemi a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Právě to podle agentury AP pravděpodobně vedlo pročínskou vládu Hongkongu k odmítnutí spolupráce s Tchaj-wanem, která by vyžadovala oficiální styky mezi hongkongskými a tchajwanskými úřady. Tchaj-wan naopak namítl, že vydání podezřelého bez právního rámce by poškodilo suverenitu Tchaj-wanu a zařadilo by ostrov pod model jedné Číny.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong demonstrace v Hongkongu Čína Tchaj-Wan Vražda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy