Si Ťin-pching a Putin se hodlají zúčastnit summitu velkých světových ekonomik G20

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Putin nemá morální právo se summitu G20 účastnit.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba státníci plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Přítomnost Si Ťin-pchinga a Putina na vrcholném jednání může vyvolat roztržku s americkým prezidentem Joem Bidenem a dalšími demokratickými lídry, kteří se mají všichni poprvé osobně setkat od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Odmítavý postoj k Putinově účasti na summitu dnes vyjádřil Londýn. "Rusko nemá morální právo sedět na summitu G20, dokud přetrvává jeho agrese na Ukrajině," uvedla podle agentury Reuters mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Vítáme úsilí Indonésie postarat se o to, aby byly na setkáních G20 probírány dopady ruské války, a také náznaky, že Ukrajinu by na summitu lídrů G20 mohl zastupovat prezident (Volodymyr) Zelenskyj," zdůraznila rovněž mluvčí.

Indonésie se snaží zaujmout pozici prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem. Widodo proto na summit pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Putin by se tak mohl vůbec poprvé od zahájení invaze, která začala před téměř šesti měsíci, setkat se svým ukrajinským protějškem tváří v tvář.

Čínské ministerstvo zahraničí neodpovědělo na žádost o komentář k plánům Si Ťin-pchinga, který od začátku pandemie necestoval za hranice své země. Očekává se, že si čínský vůdce ještě před cestou na Bali během sjezdu vládnoucí komunistické strany, který se koná jednou za pět let, zajistí třetí funkční období v čele země. Termín stranického sjezdu nebyl oznámen, ale poslední dva se konaly na přelomu října a listopadu.

Mluvčí Kremlu se odmítl vyjádřit, ale jiný zdroj obeznámený se situací potvrdil, že Putin v současné době plánuje se zasedání G20 osobně zúčastnit. Putin a Widodo ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru diskutovali o přípravách listopadového summitu, uvedl Kreml v prohlášení, v němž se nezmiňuje, zda se ruský vůdce akce zúčastní.

Napětí roste také mezi USA a Čínou, a to i přesto, že si Biden a Si ponechávají otevřenou možnost, že se na okraj summitu na Bali uskuteční jejich první osobní schůzka. Čína přerušila rozhovory s USA o obraně a řadě dalších oblastí po nedávné návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bílý dům zase kritizoval vojenská cvičení Pekingu v okolí ostrova.

Si Ťin-pching by se po summitu mohl přesunout do Bangkoku na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). S Bidenem by se mohl setkat také na okraj tohoto jednání, uvedl s odvoláním na nejmenované zdroje deník The Wall Street Journal (WSJ).

"Soupeření velkých zemí je skutečně znepokojivé," řekl 61letý Widodo. "To, co chceme, je, aby tento region byl stabilní, mírový, abychom mohli budovat hospodářský růst. A myslím, že nejen Indonésie: asijské země chtějí totéž," dodal.

Související

Více souvisejících

G20 Summit G20 Si Ťin-pching Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy