Spor kvůli masu se vyostřil. V tchajwanském parlamentu létaly vepřové vnitřnosti

Zákonodárci z hlavní tchajwanské opoziční strany dnes způsobili rozruch v parlamentu, když kvůli vyhrocenému sporu o dovoz vepřového masa z USA hodili na premiéra kbelík s vnitřnostmi. Poslanci si také uštědřovali rány a premiér v nastalém chaosu nemohl zodpovědět dotazy, informuje agentura Reuters.

Prezidentka Cchaj Jing-wen v srpnu oznámila, že tchajwanská vláda od ledna příštího roku povolí dovoz amerického vepřového obsahujícího raktopamin, stimulant urychlující růst svalové tkáně a naopak snižující růst tuku.

Látka je v Evropské unii i Číně zakázaná, i v USA se na ni vztahují omezení. Proti oznámeným změnám se postavila opoziční Národní strana (Kuomintang), která argumentuje obavami o bezpečnost potravin.

Od srpna pak členové Národní strany proti rozhodnutí v parlamentu protestují a brání premiérovi Su Čen-čchangovi v jeho vystoupeních tím, že se vměstnají na pódium, na kterém při mluvení stojí. Členové vládní Demokratické pokrokové strany se dnes pokusili premiérovi zajistit možnost mluvit a před pódiem utvořili ochranou bariéru, zatímco zákonodárci z Národní strany mávali transparenty, pískali na píšťalky nebo troubili. Když pak premiér začal mluvit, poslanci jeho směrem mrštili kbelík s vepřovými vnitřnostmi.

Demokratická pokroková strana chování svých rivalů odsoudila jako plýtvání jídlem, postěžovala si, že podlaha zasedací místnosti byla "smradlavá" a "nechutná", a vyzvala k rozumné debatě. Národní strana na to odpověděla, že opozice si nemohla pomoci, aby neudělala vše pro ochranu zdraví lidí a zajištění potravinové bezpečnosti.

Související

Tchaj-Wan

Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší

Donald Trump se svým historickým návratem do Bílého domu vyvolává obavy v Tchaj-wanu, který považuje USA za svého nejdůležitějšího bezpečnostního garanta. Ačkoliv byl během svého prvního funkčního období považován za přítele Tchaj-wanu díky zvýšeným dodávkám zbraní a diplomatické podpoře, jeho nedávná vyjádření na kampaních ukazují na potenciálně složitější vztah.

Více souvisejících

Tchaj-Wan zajímavosti Maso

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy