Útočníci vtrhli na prestižní univerzitu v Dillí. Desítky studentů a učitelů zraněny

Nejméně 40 studentů a učitelů utrpělo v neděli večer zranění při útoku maskovaných násilníků vyzbrojených kameny, holemi a železnými tyčemi v areálu prestižní univerzity v indické metropoli Dillí. Podle opozice stála za útokem studentská organizace spojená s vládnoucí Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího. Ta se ale od incidentu distancovala.

Terčem útoku se v neděli kolem 19:00 místního času (14:30 SEČ) stali žáci a učitelé, kteří na univerzitě již delší dobu protestují proti zvýšení školného a poplatků za ubytování. Útok začal ve chvíli, kdy se asi 50 protestujících učitelů a 200 studentů účastnilo v prostorách univerzity schůzky. Motiv útoku zatím není známý.

Videonahrávka zachycující násilnosti na dillíské univerzitě Džaváharlála Néhrúa se od nedělního večera rozšířila na internetu a vyvolala v zemi podle BBC šok a rozhořčení. Policie oznámila, že zahájila vyšetřování a že se jí již podařilo některé z útočníků identifikovat.

Po řádění násilníků zůstaly na univerzitě poházené židle a rozbité sklo. Většina zraněných utrpěla řezné rány a modřiny. Napadení studenti útok připsali studentské organizaci spojené s vládnoucí nacionalistickou hinduistickou stranou BJP. Později se k nim přidali se stejným obviněním také opoziční politici.

"Fašisté, kteří řídí tuto zemi, se bojí hlasů našich statečných studentů. Dnešní násilnosti jsou odrazem jejich strachu," napsal v neděli na twitteru Ráhul Gándhí z vlivné indické politické dynastie, který byl donedávna předsedou hlavní opoziční strany Indický národní kongres (INK).

Studentská organizace ABVP, která je z útoku obviňována, následně vydala prohlášení, v němž odpovědnost za násilnosti odmítla. Organizace uvedla, že naopak její členové byli jako první napadeni studenty hlásícími se ke komunistické ideologii.

Právě levicově orientované studentské skupiny stály na univerzitě v čele protestů proti zvýšení poplatků, které vstoupily v platnost v listopadu. Podle kritiků si po zvýšení poplatků řada studentů nebude moci studium na univerzitě dovolit.

Násilnosti na univerzitě odsoudili vládní ministři, včetně ministryně financí Nirmaly Sítárámánové a ministra zahraničí Subrahmanjama Džajšankara, kteří jsou oba absolventy zmíněné vysoké školy a nyní členy Módího Indické lidové strany.

Dnes vyšli na protest proti násilí na univerzitě do ulic mladí lidé v Dillí i dalších městech, jako je Bombaj, Haidarábád, Béngalúru nebo Čandígarh. Část demonstrantů se shromáždila před policejním ústředím v Dillí a obviňovala policisty, že na univerzitě včas nezasáhli.

Násilnosti na univerzitě Džaváharlála Néhrúa se odehrály krátce poté, co indická vláda vzbudila nevoli vydáním nového zákona o občanství, který znevýhodňuje muslimy. Protesty proti zákonu si vyžádaly více než 20 mrtvých.

Související

Více souvisejících

Indie Násilí Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy