V čele KLDR by mohl stanout Kim Pchjong-il. Strýc Kim Čong-una býval velvyslancem v ČR

Nástupcem severokorejského diktátora Kim Čong-una, který se již přes dva týdny neobjevil na veřejnosti, by se mohl stát jeho strýc Kim Pchjong-il, jenž do loňského roku působil jako velvyslanec KLDR v České republice. Uvedla to agentura Bloomberg a další světová média. Noviny v posledních dnech spekulují o zdravotních problémech 36letého Kima; objevily se zprávy, že prodělal kardiovaskulární zákrok, či dokonce, že je ve vegetativním stavu.

Podle řady odborníků na KLDR by případný Kimův nástupce byl vybrán z okruhu jeho příbuzenstva. V čele země by tak mohla stanout i vůdcova vlivná sestra, která by mohla vládnout jako regentka, dokud nedospěje Kimův desetiletý syn.

Pětašedesátiletý Kim Pchjong-il je podle jihokorejského tisku synem bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

Od konce 70. let byl v podstatě jen v exilu na různých diplomatických postech v Maďarsku, Bulharsku, Finsku, Polsku, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR, uvedl již dříve jihokorejský tisk. V Česku byl velvyslancem od roku 2015, loni v listopadu se vrátil do vlasti, píše agentura Bloomberg. Podle jihokorejského listu Čungang ilbo byl povolán zpátky do Severní Koreje, aby nad ním měl vládce Kim větší kontrolu.

V Severní Koreji mezitím v letech 1994 až 2011 vládl jeho bratr Kim Čong-il, než zemřel na infarkt a nahradil ho jeho syn Kim Čong-un. Ten se naposledy objevil na veřejnosti 11. dubna a od té doby není místo jeho pobytu známé. Jihokorejské zdroje uvádějí, že by se mohl zdržovat v letovisku Wonsan, protože tam byl v posledních týdnech spatřen obrněný vlak, kterým obvykle cestuje. Podle některých názorů se tam uchýlil v obavách před nákazou koronavirem. Není ale vyloučeno, že je Kim skutečně vážně nemocný, i vzhledem k tomu, že je silný kuřák a trpí nadváhou.

Z Kimových příbuzných zastává nejvyšší pozici v KLDR jeho mladší sestra Kim Jo-čong, která bývá v poslední době označována za číslo dvě v mocenské hierarchii Severní Koreje a která se také zúčastnila bratrových schůzek s americkým či čínským prezidentem. Řada analytiků ale upozorňuje, že v severokorejské společnosti vedené výhradně muži by Kim Jo-čong nemohla být nikdy do nejvyšší funkce zvolena.

"Právě proto by se mohli někteří členové severokorejského vedení pokusit dosadit do čela země Kim Pchjong-ila, který je teď v domácím vězení," prohlásil někdejší zástupce severokorejského velvyslance v Británii Tche Jong-ho, který v roce 2016 uprchl do Jižní Koreje.

Jihokorejský poslanec Kim Pjong-ki, který je členem jihokorejského parlamentního výboru pro zpravodajskou činnost, s tímto názorem ale nesouhlasí. "Těmhle teoriím se můžu jen zasmát," napsal v neděli na internetu.

Pokud by se opravdu měl Kim Pchjong-il ujmout moci, znamenalo by to riziko pro množství nynějších vysokých severokorejských činitelů, kteří strávili desítky let tím, že se snažili potlačit jeho vliv, napsala agentura Bloomberg. Když se v roce 2011 ujal Kim Čong-un moci, nemilosrdně se zbavil svých potenciálních rivalů. Popravit nechal svého mocného strýce Čang Song-tcheka a pravděpodobně nařídil i pozdější vraždu svého bratra Kim Čong-nama v Malajsii. Jeho strýc Kim Pchjong-il čistky přežil, což napovídá, že ho Kim Čong-un nikdy nepovažoval za skutečného rivala.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Kim Pchjong-il (velvyslanec) Kim Jo-čong (sestra diktátora)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy