Kandidáti prodemokratických stran jasně zvítězili v nedělních místních volbách v Hongkongu. Podle předběžných výsledků, o nichž informoval zpravodajský server BBC News, získali společně s nezávislými kandidáty 392 ze 452 přímo volených křesel. Ovládli tak 17 z 18 místních rad, které byly dosud pod kontrolou propekingských politiků. Místní rady sice nemají příliš reálné moci, víkendové volby byly ale po pětiměsíčních masových protivládních protestech považovány za neoficiální referendum o vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a prodemokratických reformách, které prosazují demonstranti.
Carrie Lamová řekla, že názoru veřejnosti bude pokorně naslouchat. Čínská centrální vláda nicméně dnes zdůraznila, že navzdory vítězství opozice v místních volbách bude Lamovou nadále pevně podporovat. Šéf čínské diplomacie Wang I přitom zdůraznil, že Hongkong je součástí Číny, bez ohledu na to, co se na tomto autonomním území v současnosti děje.
"Zvítězili jsme díky protestům, které udělaly z místních voleb referendum," uvedl prodemokratický aktivista Jimmy Sham, který získal jeden z mandátů. Volby také měly ukázat, jak silnou podporu mají aktivisté mezi většinovým obyvatelstvem. Již v noci na dnešek začali lidé před volebními místnostmi oslavovat vítězství prodemokratického tábora. Dnes v poledne se slavilo i v obchodním centru města. Lidé otvírali šampaňské a nabízeli přípitek kolemjdoucím.
Podle BBC by měli prodemokratičtí kandidáti obsadit 347 ze 452 křesel v místních radách, nezávislí uchazeči 45 a propekingští kandidáti 60 křesel. BBC zároveň podotýká, že řada nezávislých kandidátů prodemokratické strany podporuje. "Je to v každém ohledu historická událost. V době, kdy se město mění z poloautonomního v poloautoritářské, jsme zareagovali a ukázali demokracii v akci," napsal na twitteru jeden z nejvýznamnějších vůdců prodemokratického hnutí Joshua Wong, který byl volební komisí jako kandidát z hlasování vyřazen.
Almost 3 million people voted. The opposition is winning 388 seats vs. 59 for the gov't (w/ a few more counting). Every way you look at it, this is historic. As our city plummets from being semi-autonomous to semi-authoritarian, we react by showing what’s DEMOCRACY IN ACTION.
— Joshua Wong 黃之鋒 ? (@joshuawongcf) November 25, 2019
Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.
Nejsilnější z propekingských stran ztratila 155 ze svých dosavadních 182 křesel. O mandát přišel mimo jiné i Junius Ho, kterého počátkem tohoto měsíce pobodal na ulici útočník s nožem. Aktivisté Hoa obviňují, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty. Správkyně Lamová uvedla, že vláda výsledky voleb respektuje a vnímá je jako odraz nespokojenosti se současnou situací. "Vláda bude samozřejmě pokorně naslouchat názorům občanů a vážně o nich přemýšlet," píše se v jejím prohlášení.
O obrovské důležitosti, kterou obyvatelé Hongkongu volbám přikládali, svědčila i volební účast. Ta podle oficiálních údajů dosáhla rekordní výše 71,2 procenta. K urnám dorazily skoro tři miliony hlasujících, což je téměř dvakrát tolik než při posledních volbách v roce 2015. Prodemokratičtí kandidáti tehdy obsadili jen stovku křesel, propekingští politici jich získali třikrát tolik.
Místní rady nemají v Hongkongu příliš reálné moci, rozhodují například o takových věcech, jako je místní doprava či rozdělování financí na místní úrovni; 117 radních má ale právo zasednout v 1200členné komisi, která volí správce Hongkongu. V té převažují přívrženci centrální čínské vlády. Jedním z požadavků prodemokratických demonstrantů jsou svobodné volby správce Hongkongu.
Související
Hongkong v šoku: Dvě ženy zemřely po brutálním útoku nožem v obchodním centru
Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog
Hongkong , Joshua Wong , Čína , Carrie Lamová , Volby
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák