V Číně jako by se opakovala historie - přišla zima a s ní nová choroba. Na konci roku 2002 vypukla v jihočínské provincii Kuang-tung epidemie SARS. O téměř dvě desetiletí později udeřil v takřka stejnou roční dobu nový virus, tentokrát ve středočínském městě Wu-chan.
Ačkoli se obě nemoci podobají - SARS i nový virus z Wu-chanu patří mezi koronaviry a napadají plíce - je velký rozdíl mezi tím, jak na ně čínské úřady zareagovaly, píše deník The Guardian.
V roce 2002 Čína existenci onemocnění SARS tajila, a to nejen před okolním světem, ale i před svými vlastními občany. Média nesměla o infekci zveřejňovat žádné zprávy s výjimkou prohlášení vlády, která veřejnost ujišťovala, že není zapotřebí dělat si obavy.
Snaha čínského komunistického režimu potlačovat jakékoli negativní zprávy byla tak silná, že když z Kuang-tungu do Pekingu přijel nakažený cestující, lékaři v hlavním městě neměli tušení, jakou nemocí se infikoval a nechali ho rozšířit nákazu po metropoli.
Lidé v provincii Kuang-tung tehdy ale tušili, že se děje něco nebezpečného. Lékaři, sestry a další zaměstnanci ve zdravotnictví sdělovali svým příbuzným a přátelům, že se nikdy nesetkali s nemocí, která je tak agresivní a tak rychle se šíří. Záměr politického vedení provincie Kuang-tung byl ale jasný: zabránit panice a neodradit zahraniční investory a podnikatele. Kuang-tung si stanovil cíl růstu HDP 12,2 procenta a žádná nemoc ho nesměla zastavit.
Důsledky zatajování existence nového viru ze strany čínských úřadů byly obrovské, ať už co se týče počtu lidských obětí, tak pověsti Číny ve světě. Kdyby Peking svět před novou nemocí včas varoval a sdílel poměrně velké znalosti, které čínští lékaři o příznacích a léčbě choroby již měli, mohly se ostatní země lépe připravit a řadě úmrtí by se předešlo.
Dopady přístupu čínských úřadů k epidemii SARS přiměly Peking k větší otevřenosti. V případě wuchanské nákazy byla o šíření dosud neznámého viru již 31. prosince informována jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak veřejnost.
Počátkem ledna čínští vědci původce choroby identifikovali jako nový typ koronaviru a poskytli zbytku světa jeho genetickou sekvenci. Tyto kroky byly klíčové pro efektivní celosvětovou reakci na šířící se nákazu. Ostatní země světa tak o nemoci věděly dříve, než ji přes jejich hranice přenesli první cestující.
Navzdory větší otevřenosti Číny při reakci na virus označovaný jako 2019-nCoV se nicméně o nové chorobě ještě mnoho neví. Jedná se o virus způsobující převážně nemoci s lehkými příznaky, takže většina infikovaných si ani neuvědomí, že se nakazili? Nebo většina infikovaných končí s těžkými příznaky v nemocnici? A jaké množství infikovaných nakonec zemře?
Construction began on the night of January 23 for a new specialized hospital for #coronavirus patients in central China's #Wuhan City. The hospital is designed to have an area of 25,000 square meters with 1,000 beds and will be put into use by February 3 pic.twitter.com/ePQoxJnM0y
— CGTN (@CGTNOfficial) January 24, 2020
Čínské úřady v tuto chvíli evidují 26 obětí nového typu koronaviru a téměř 900 prokázaných případů nákazy. Skutečný počet nakažených bude podle odborníků podstatně vyšší. Čína, aby předešla kritice, přijala v reakci na nákazu přísná opatření, včetně uzavření jedenáctimilionového Wu-chanu a některých sousedních měst. Otázkou je, zda právě naprostá izolace postižených měst je tím správným řešením.
Nemoc SARS se nakonec v létě 2003, devět měsíců po propuknutí, nevysvětlitelně vytratila. Na rozdíl od dalších chorob se na místa, která sužovala, již nevrátila. Proč tomu tak je, nikdo neví. Pokud bude mít Čína štěstí, může i nový virus za určitou dobu vymizet.
Související

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
Čína , SARS , nemoci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
před 1 hodinou

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
před 2 hodinami

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
před 3 hodinami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 5 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 6 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 7 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 8 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 8 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 9 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 10 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 11 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 12 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 12 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 14 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera
Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
Česko si v uplynulém týdnu užilo letních teplot, ale již v neděli se výrazně ochladilo. Návrat teplejšího počasí zatím není ve výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Naopak, na horách by dokonce ještě mohlo sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě