Kdo je Trumpův student? Na Putina s Kimem zapomeňte, tvrdí profesor

NÁZOR - Komentátoři se často zaměřují na spřízněnost amerického prezidenta Donalda Trump s diktátory jako Vladimir Putin nebo Kim Čong-un, poukazuje politolog B. J. Lee v komentáři pro server Washington Post. Politolog z Sookmyung Women’s University v Soulu však soudí, že skutečná spřízněná duše Trumpa žije v Tokiu.

Horlivý Trumpův student

Japonský premiér Šinzó Abe vystupuje jako horlivý student Trumpova světonázoru, především v otázce využívání obchodu coby zbraně, deklaruje politolog. Připomíná, že v posledních týdnech Abe uvalil četná omezení na obchod s Jižní Koreou, čímž demonstroval svou ochotu upřednostňovat zájmy své země před vším ostatním, včetně vztahů s blízkým sousedem.

Jižní Korea odpověděla podobnými obchodními opatřeními, nastiňuje Lee. Vysvětluje, že Soul minulý týden zrušil dlouholetou dohodu o sdílení zpravodajských informací s Japonskem, čímž prohloubil krizi ve vztazích mezi dvěma nejdůležitějšími spojenci USA v Asii.  

"Abeho krok je přímo z Trumpovy příručky," píše profesor. Podotýká, že od svého nástupu do úřadu americký prezident agresivně prosazuje domnělé zájmy své země bez ohledu na tradiční vazby s přáteli a partnery, přičemž se netají tím, že využívá obchod jako nástroj zahraniční politiky, a to i ve věcech, které s ekonomikou příliš nesouvisejí, například při nátlaku na Mexiko v otázce migrace.

Navenek se zdá, že Abe se uchýlil k omezení obchodu, aby čelil korejským nárokům v dlouhodobém sporu ohledně historie, uvádí Lee. Připomíná, že Korejci požadují upřímnou omluvu za kompenzace za válečná zvěrstva, zatímco Japonci tvrdí, že již učinili dostatečné pokání.  

Soul a množství expertů soudí, že Abeho krok je odplatou za loňské rozhodnutí jihokorejských soudů, které nařídili japonským firmám odškodnit Jihokorejce, kteří museli pro Japonsko nuceně pracovat během japonské kolonizace Korejského poloostrova v letech 1910-1945, poukazuje odborník. Doplňuje, že podle Japonska byla záležitost vyřešena smlouvou z roku 1965 o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi, v rámci které Tokio kompenzovalo korejské újmy v koloniálním období  částkou 800 milionů dolarů v podobě půjček a grantů jihokorejské vládě.

"Tento a další historické spory mezi oběma sousedy přivedly jejich vztahy na nejnižší bod v nedávné historii, jelikož se v obou zemích šíří nepokryté nacionalistické nálady," píše politolog. Zdůrazňuje, že neshody ohledně minulosti ale nejsou vším a stále jasněji se ukazuje, že Abe využívá této diskuze k zamaskování prosazování japonských ekonomických cílů.

Já především

Pod záminkou stávajícího jiskření tak Japonsko posiluje konkurenceschopnost svých firem, které v mnoha oblastech, jako například automobily a elektronika, přímo soupeří s těmi jihokorejskými, poukazuje Lee. Zdůrazňuje, že poslední japonská opatření již poškodila jihokorejské společnosti, které mají nedostatek klíčových materiálů, protože je nyní těžké dovážet je z Japonska.

Japonský krok a následná reakce Soulu zřejmě naruší globální dodavatelský řetězec a oslabí trojstrannou alianci s USA, navíc v momentě, kdy je toto spojenectví velmi potřeba k zadržení severokorejského jaderného programu a vzestupu Číny v regionu, obává se expert. Dodává, že jde o další narušení globálního obchodu, který již poškozuje americko-čínská obchodní válka.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zdá se, že Soul si je japonských postranních motivů vědom a jihokorejský prezident Mun Če-in odsoudil to, co označil za jasný a změrný útok, který má poškodit jihokorejskou ekonomiku a oslabit její další růst, konstatuje akademik. Podotýká, že rozzuřený Mun slíbil odvetu a jeho vláda následně přestala sdílet zpravodajské informace s Japonskem, což by však podle analytiků mohlo více poškodit Jižní Koreu, jelikož hrozba agresivní Severní Koreje směřuje více na ní.  

"Co se obchodu týká, jihokorejské možnosti jsou silně omezené, protože velké společnosti jsou příliš závislé na japonských dodavatelích klíčových materiálů a vybavení," upozorňuje Lee. Odkazuje na zlověstné předpovědi, že letošní růst jihokorejské ekonomiky bude nejpomalejší za poslední desetiletí, částečně i díky japonským sankcím.

To, že ohledně obchodu Abe čerpá z Trumpovy příručky, nepovažuje politolog za překvapivé, protože mezi oběma politiky panuje osobní chemie, což vyplývá z jejich dlouhých a častých jednání. Když Trump v květnu navštívil Japonsko, aby se zúčastnil korunovace nového císaře, s Abem se vřele bavil, zahrál si s ním golf, zašel na sushi, zápas sumo a věnoval mu svou typickou červenou čepici, připomíná Lee. Dodává, že japonský premiér je jedním z mála politiků západního střihu, o nichž se ví, že je má americký prezident v oblibě.   

Abeho postup vůči Soulu rozzuřil mnoho Jihokorejců, ale může posílit jeho domácí podporu, podobně jako Trump boduje u svých příznivců svou neurvalosti vůči americkým spojencům pod praporem "Amerika především", domnívá se profesor. Podotýká, že v poválečném období země zpravidla odmítaly používat obchod jako zbraň v politických otázkách, ale v současné éře vypjatého nacionalismu a přístupu "já především" se mnozí stále zřetelněji učí od Trumpa.  

Související

Státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják. První státní pohřeb po 55 letech v Japonsku hluboce rozdělil veřejnost. Kritici poukazují mimo jiné na vysokou cenu obřadu či na kontroverzní vztahy Abeho a jeho Liberálnědemokratické strany (LDP) s Církví sjednocení, která je známá jako moonisté.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

V Japonsku se snažil upálit muž kvůli pohřbu pro Abeho

Poblíž úřadu japonského premiéra se dnes ráno pokusil upálit muž,. Zřejmě tak protestoval proti státnímu pohřbu bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který v červenci zemřel při atentátu. Zhruba sedmdesátiletý muž policii sdělil, že se úmyslně polil hořlavinou. Kvůli rozsáhlým popáleninám skončil v nemocnici, stejně tak jako jeden zasahující policista, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Šinzó Abe Japonsko Donald Trump Jižní Korea Mun Če-in

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

Ukrajinci pošlou vězně na frontu. Parlament rozhodl, kteří to budou

Ukrajinský parlament ve středu odsouhlasil zákon, který některým vězňům umožní bojovat v ozbrojených silách, informovala AFP. Aby příslušná právní úprava vstoupila v platnost, musí ji ještě podepsat předseda parlamentu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy