V asijské zemi lidé nevědí o hrozbě nákazy koronavirem. Může za to vláda

V Barmě se pravděpodobně nachází stovky tisíc lidí, kteří nevědí nic o celosvětové pandemii covid-19. Zuřící boje mezi povstalci a vládními vojsky dospěly až do bodu, kdy vláda musela zasáhnout a zablokovat internet v devíti oblastech Myanmaru.

Myanmar má 50 miliónů obyvatel, ale zhruba 800 000 lidí pravděpodobně neví o celosvětové hrozbě viru SARS-CoV-2. Vláda byla nucena internet zablokovat z obav, že podněcuje střety právě mezi povstalci a armádou. Ačkoliv vláda v některých oblastech internet zpřístupnila, stále zůstává oblast bez internetu a podle právnických skupin je vysoce pravděpodobné, že lidé nic o smrtelném viru a jeho dopadu na celý svět.

„Vzhledem k ozbrojenému konfliktu ve státě Rakhine uprostřed pandemie je pro civilisty životně důležité získat informace o probíhající pandemii, aby zůstali v bezpečí,“ řekla Linda Lakhdhirová, asijská právní poradkyně organizace Human Rights Watch ve svém prohlášení. Podle CNN právě Human Rights Watch a Amnesty International upozorňují na fakt, že obyvatelé Myanmaru jsou v ohrožení života nejen na základě možného porušování lidských práv, ale také proto, že jsou odříznuti od informací v oblasti veřejného zdraví v souvislosti s nemocí covid-19.

„Žádná osoba nezůstala pozadu,“ tvrdí Aun Schan Su Ťij.  V roce 2015 se stala neoficiální hlavou státu, která obhajovala etnické čistky muslimských Rohingů, které označila za teroristy. V roce 2018 přišlo OSN se zprávou, že na území Barmy dochází ke genocidě muslimů, za kterou je zodpovědná právě vláda Su Ťij. Státní kancléřka Barmy se objevila i v České republice v roce 2019, kdy jednala s premiérem Andrejem Babišem o posílení spolupráce.

Ačkoliv Su Ťij tvrdí, že jsou obyvatelé Myanmaru dobře informováni ohledně celosvětové pandemie a o prevenci proti nemoci, poslanec Htoot May s tím nesouhlasí. „Když se ptám lidí v mém volebním obvodu, zda vědí o covid-19, musím jim globální pandemii vysvětlovat od základů,“ řekl poslanec z oblasti Rakhine.

Otevřený dopis zaslaný Su Ťij byl podepsán 79 skupinami v Rakhine aapeluje na opětovné připojení internetu. Poslanec Khine Kyaw Moe říká, že bez připojení k internetu se páchají zvěrstva, která nejsou zdokumentovaná a hlášena. „Obě armády se mohou dopouštět porušování lidských práv a bez internetu jsou lidé odříznuti od novinářů a mezinárodních organizací, které by mohly pomoci tyto věci nahlásit,“ řekl Moe. Dopis apeluje na přístup k informacím, které jsou základem demokracie. „V této době je přístup k internetu demokratickým standardem,“ uvádí se v dopise.

V pondělí zaznamenalo myanmarské ministerstvo zdravotnictví šest úmrtí a 292 pozitivních případů covidu-19.

Související

Více souvisejících

barma Aun Schan SuŤij amnesty international Human Rights Watch Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy