Australský Senát schválil zákon, který zakazuje dětem mladším 16 let používat sociální sítě, což je opatření považované za nejpřísnější svého druhu na světě. Zákon, který vejde v platnost nejdříve za 12 měsíců, ukládá technologickým společnostem pokutu až 50 milionů australských dolarů (přibližně 750 milionů Kč), pokud nebudou dodržovat nová pravidla.
Premiér Anthony Albanese podle BBC obhajuje legislativu jako krok k ochraně mladých lidí před negativními dopady sociálních sítí. Zdůraznil, že opatření má zajistit, aby děti měly „normální dětství“ a rodiče mohli být klidní ohledně jejich bezpečnosti online.
Podle schváleného návrhu bude za implementaci nových pravidel odpovědná australská internetová regulace eSafety Commissioner, která rovněž navrhne, na které platformy se zákaz vztáhne. Herní a komunikační aplikace budou z nových pravidel vyňaty, stejně jako platformy dostupné bez registrace, například YouTube.
Opatření bude vyžadovat technologii pro ověřování věku, kterou budou muset zavést samotné sociální sítě. Mezi možnými metodami se zvažují biometrické údaje nebo ověřování identity, ale odborníci varují, že tyto technologie nejsou zcela spolehlivé. Kritici upozorňují, že děti by mohly pravidla snadno obcházet pomocí VPN nebo jiných nástrojů.
Současně zůstává otázkou, jak bude chráněno soukromí uživatelů. Legislativa také neurčuje konkrétní tresty pro mladistvé, kteří pravidla poruší – zaměřuje se výhradně na technologické společnosti.
Průzkumy ukazují, že většina australských rodičů opatření podporuje. Amy Friedlander, která lobovala za přijetí zákona, uvedla, že rodiče často stáli před volbou mezi tím, zda svým dětem umožnit přístup na sociální sítě, nebo je vystavit pocitu izolace.
Nicméně odborníci a technologické firmy zákon kritizují jako příliš „nepružný“. Google, Snap, Meta i TikTok poukázaly na nejasnou definici sociálních médií, která by mohla zahrnout téměř jakoukoli online službu. Některé firmy tvrdí, že zákon by mohl být neefektivní a dokonce v rozporu s mezinárodními regulacemi a lidskými právy.
Mnozí mladí lidé se cítí být z debaty o své budoucnosti vyloučeni. Poradní mládežnický orgán eSafety Youth Council varoval, že zákon nezohledňuje, jak důležité jsou sociální sítě pro sociální interakce a duševní zdraví mladých lidí.
Premiér Albanese přiznal, že problematika je složitá, ale trvá na tom, že vláda má povinnost jednat i přes možné problémy s implementací.
Australský zákon sleduje celý svět. Norsko oznámilo, že by mohlo přijmout podobné opatření, a britský ministr technologie nevyloučil, že by obdobný zákaz mohl být zaveden ve Spojeném království.
Podobné pokusy však již narazily na překážky. Ve Francii byl zaveden zákaz sociálních sítí pro děti mladší 15 let bez souhlasu rodičů, ale studie ukazují, že téměř polovina uživatelů zákaz obešla pomocí VPN. Ve Spojených státech soud nedávno zrušil podobný zákon v Utahu jako protiústavní.
Související
Policista usmrtil paralyzérem pětadevadesátnici. Soud učinil první zásadní rozhodnutí
Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
včera
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.
Zdroj: Libor Novák