Biden a Si se osobně sešli v USA. Bílý dům spojí s Pekingem přímá telefonní linka

Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se ve čtvrtek poprvé po více než roce setkali osobně a mluvili z očí do očí. USA a Čína souhlasily s obnovením vzájemné komunikace mezi svými armádami, čím chtějí dosáhnout snížení napětí.  

O výsledcích schůzky obou státníků v San Francisku informovala BBC. "Vracíme se k přímé, otevřené a jasné komunikaci," prohlásil Biden po jednání, během kterého prezidenti vyslovili souhlas s vytvořením přímé komunikační linky mezi sebou. 

Biden na tiskové konferenci po summitu řekl, že nedostatečná komunikace v minulosti vedla k nedorozuměním. Podle jeho slov mohou oba prezidenti nově kdykoliv zvednout telefon a budou okamžitě slyšeni. 

Podle BBC však byly i tentokrát patrné známky napětí mezi oběma státníky, zvlášť když Biden zopakoval svůj názor, že Si Ťin-pching je diktátor. Čínské ministerstvo zahraničí následně jeho výroky kritizovalo, nicméně zůstal pocit, že šlo o velice úspěšné setkání. 

Čínská diplomacie už dříve uvedla, že prezident bude na návštěvě Spojených států amerických od úterý 14. do pátku 17. listopadu. Podle agenturních zpráv se mělo mluvit o obchodních vztazích, Tchaj-wanu, válce na Ukrajině i krizi na Blízkém východě. 

Biden se v říjnu setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem I, washingtonských rozhovorů s ním se zúčastnili i další američtí činitelé. Americký prezident tehdy zdůraznil, že obě země musí k vzájemné soutěživosti přistupovat zodpovědně a nechávat otevřené linky pro vzájemnou komunikaci. 

Wang I se během dvoudenní návštěvy amerického hlavního města setkal i se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Po jednání řekl, že chce stabilizovat americko-čínské vztahy a zredukovat vzájemné nedorozumění po letech napětí. 

Vztahy zkomplikoval například souboj o vliv na dění v asijsko-pacifické oblasti či rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. Napětí panuje také kvůli Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje. 

Související

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

Více souvisejících

Joe Biden Si Ťin-pching USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy