Irácký expremiér Málikí se brání: Za pádem Mosulu je spiknutí Turecka

Bagdád - Irácký expremiér Núrí Málikí má jít před soud kvůli tomu, že armáda vydala Mosul islámským radikálům bez boje. Expolitik na svou obhajobu tvrdí, že za loňským pádem severoiráckého města je spiknutí Turecka. V kauze čelí obvinění ještě dalších 29 osob.

Irácký parlament v úterý odhlasoval, aby byl Málikí a další političtí a také vojenští představitelé postaveni kvůli Mosulu před soud. Mosul padl do rukou IS v červnu 2014 prakticky bez boje. Vojáci a policisté za sebou navíc nechali zbraně a vybavení, které džihádisté ukořistil. Skupina pak postupovala do dalších oblastí a Bagdád přišel o kontrolu asi nad třetinou území.

Málikí je nyní v Íránu, na Facebooku napsal, že "to, co se stalo v Mosulu, bylo spiknutí naplánované v Ankaře a pak přesunuté do Irbílu".

Irácká armáda selhala ale také letos, kdy již zemi vládl Málikího nástupce Hajdar Abádí, když přenechala radikálům město Ramádí. Abádí o víkendu schválil požadavek vyšetřovatelů na předání vojenských velitelů soudu za to, že v květnu opustili tamní bojiště.

Související

Irák

Kdo nese vinu za americké fiasko v Iráku? Muž z Pentagonu má překvapivou odpověď

NÁZOR - Spolu s tím, jak se zdá, že Trumpova administrativa je blízko uzavření dohody s afghánským Tálibánem, množství příslušníků amerického zahraničněpolitického establishmentu varuje před opakováním chyb, které učinila předchozí Obamova administrativa v Iráku, když v prosinci 2011 stáhla z této země všechny americká vojáky. V komentáři pro server National Interest situaci rozebral Lawrence Korb, bývalý náměstek amerického ministra obrany a bezpečnostní expert z think tanku Center for American Progress.
Irák

USA pokračují v katastrofální politice? Expert si nebere servítky

NÁZOR - Výsledek iráckých parlamentních voleb potvrzuje, že američtí politici a americká média stále nemají sebemenší ponětí o složité politické dynamice v zemi, tvrdí Ted Galen Carpenter v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitický expert z think tanku Cato Institute připomíná, že podle názoru mnoha odborníků a poradců měla zvítězit strana dosavadního, Spojenými státy podporovaného premiéra Hajdara Abádího, avšak namísto toho u voličů bodovala strana vedená radikálním ši'ítským klerikem Muktadou Sadrem.

Více souvisejících

Núri Málikí (irácký expremiér) Irák Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy