NÁZOR - Spolu s tím, jak se zdá, že Trumpova administrativa je blízko uzavření dohody s afghánským Tálibánem, množství příslušníků amerického zahraničněpolitického establishmentu varuje před opakováním chyb, které učinila předchozí Obamova administrativa v Iráku, když v prosinci 2011 stáhla z této země všechny americká vojáky. V komentáři pro server National Interest situaci rozebral Lawrence Korb, bývalý náměstek amerického ministra obrany a bezpečnostní expert z think tanku Center for American Progress.
Na vině je Bush
Barack Obama se k tomuto kroku uchýlil navzdory varováním, že stažení amerických jednotek může vést k opětovnému vzestupu násilí v Iráku, připomíná odborník. Odkazuje na nedávné komentáře v amerických denících, které předchozího amerického prezidenta kritizují za zbytečný ústup z uvedené blízkovýchodní země, zatímco republikánský senátor Lindsey Graham dokonce vyzval jeho nástupce Donalda Trumpa, aby se z chyb svého předchůdce poučil.
"Na základě svého jednání s iráckými vládními představiteli v letech 2008 až 2011 vím, že tvrzení těchto komentátorů a Grahama jsou chybná a vina za odchod z Iráku by neměla být přičítána Obamově administrativě, ale Bushově administrativě - která nás předně navezla do nesmyslné invaze a okupace Iráku a uzavřela smlouvu o odchodu z této země," píše bývalý muž z Pentagonu.
Během jara 2008, kdy radil Obamovi v otázkách zahraniční politiky, jednal Korb s iráckým ministrem zahraničí Hošjarem Zebárím, který mu sdělil, že irácká vláda Núrího Málikího neodsouhlasí dohodu o statutu amerických vojáků, která jim umožnila dále legálně zůstat v zemi, pokud Spojené státy nepřistoupí na jejich celkové stažení do konce roku 2011, k čemuž se uvolil George W. Bush, než odešel z prezidentského úřadu. Tato informace velmi zaskočila například Denise McDonougha, který se později stal šéfem štábu Obamova Bílého domu, vzpomíná expert.
Korb tvrdí, že otázku opět otevřel v říjnu 2009, kdy jednal s četnými iráckými představiteli v rámci plánování odsunu amerických vojsk organizovaném generálem Rayem Odiernem, stejně jako během rozhovoru s Núrím Málikím během jeho návštěvy Washingtonu v prosinci 2011. Výsledek byl však stejný a Málikí pouze opakoval, že Američané podepsali dohodu a musejí se jí držet, dodává bývalý náměstek amerického ministra obrany.
Dramaticky odlišná situace
Během rozhovoru s Málikím tehdejší Obamův poradce pro otázky národní bezpečnosti generál James Jones prohlásil, že prezident chce v Iráku ponechat deset tisíc vojáků, ale nakonec učinil to, co žádala zvolená irácká vláda a k čemu se zavázal jeho předchůdce, a nařídil kompletní ústup z Iráku před koncem roku 2011, poukazuje Korb. Věří, že šlo o správnou věc, protože jiný postup by byl proti principům, kvůli nimž Spojené státy ostentativně vytáhly do války.
"Situace v Afghánistánu je dramaticky odlišná," pokračuje odborník. Vysvětluje, že na rozdíl od Iráku, který byl v roce 2011 relativně v klidu, a klidný zůstal další tři roky - až do začátku občanské války v sousední Sýrii -, v Afghánistánu stále zuří válka.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.V zemi nepůsobí pouze Tálibán, ale také Islámský stát, jehož sebevražedný atentátník minulý měsíc zabil 80 lidí a další 165 zranil, když se odpálil na svatbě v Kábulu, připomíná bývalý muž z Pentagonu. Podotýká, že zatímco Tálibán chce, aby odešli všichni američtí vojáci, jak chtěla i Málikího vláda, demokraticky zvolená afghánská vláda o jejich odchod v dohledné době vůbec nestojí.
Pokud se Trumpova administrativa rozhodne následovat rady některých prezidentových bezpečnostních spolupracovníků a zahraničněpolitického establishmentu, nepřistoupí na celkový odsun vojáků z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem a místo toho bude udržovat trvalou vojenskou přítomnost v zemi, dostane se jí podpory mezinárodně uznané a demokraticky zvolené afghánské vlády, zdůrazňuje Korb. Dodává, že tu Obama neměl, když rozhodoval o stažení vojáků z Iráku.
Související
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Afghanistán , Irák , Barack Obama , USA (Spojené státy americké) , Núri Málikí (irácký expremiér)
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě