Kdo nese vinu za americké fiasko v Iráku? Muž z Pentagonu má překvapivou odpověď

NÁZOR - Spolu s tím, jak se zdá, že Trumpova administrativa je blízko uzavření dohody s afghánským Tálibánem, množství příslušníků amerického zahraničněpolitického establishmentu varuje před opakováním chyb, které učinila předchozí Obamova administrativa v Iráku, když v prosinci 2011 stáhla z této země všechny americká vojáky. V komentáři pro server National Interest situaci rozebral Lawrence Korb, bývalý náměstek amerického ministra obrany a bezpečnostní expert z think tanku Center for American Progress.

Na vině je Bush

Barack Obama se k tomuto kroku uchýlil navzdory varováním, že stažení amerických jednotek může vést k opětovnému vzestupu násilí v Iráku, připomíná odborník. Odkazuje na nedávné komentáře v amerických denících, které předchozího amerického prezidenta kritizují za zbytečný ústup z uvedené blízkovýchodní země, zatímco republikánský senátor Lindsey Graham dokonce vyzval jeho nástupce Donalda Trumpa, aby se z chyb svého předchůdce poučil.

"Na základě svého jednání s iráckými vládními představiteli v letech 2008 až 2011 vím, že tvrzení těchto komentátorů a Grahama jsou chybná a vina za odchod z Iráku by neměla být přičítána Obamově administrativě, ale Bushově administrativě - která nás předně navezla do nesmyslné invaze a okupace Iráku a uzavřela smlouvu o odchodu z této země," píše bývalý muž z Pentagonu.

Během jara 2008, kdy radil Obamovi v otázkách zahraniční politiky, jednal Korb s iráckým ministrem zahraničí Hošjarem Zebárím, který mu sdělil, že irácká vláda Núrího Málikího neodsouhlasí dohodu o statutu amerických vojáků, která jim umožnila dále legálně zůstat v zemi, pokud Spojené státy nepřistoupí na jejich celkové stažení do konce roku 2011, k čemuž se uvolil George W. Bush, než odešel z prezidentského úřadu. Tato informace velmi zaskočila například Denise McDonougha, který se později stal šéfem štábu Obamova Bílého domu, vzpomíná expert.

Korb tvrdí, že otázku opět otevřel v říjnu 2009, kdy jednal s četnými iráckými představiteli v rámci plánování odsunu amerických vojsk organizovaném generálem Rayem Odiernem, stejně jako během rozhovoru s Núrím Málikím během jeho návštěvy Washingtonu v prosinci 2011. Výsledek byl však stejný a Málikí pouze opakoval, že Američané podepsali dohodu a musejí se jí držet, dodává bývalý náměstek amerického ministra obrany.

Dramaticky odlišná situace

Během rozhovoru s Málikím tehdejší Obamův poradce pro otázky národní bezpečnosti generál James Jones prohlásil, že prezident chce v Iráku ponechat deset tisíc vojáků, ale nakonec učinil to, co žádala zvolená irácká vláda a k čemu se zavázal jeho předchůdce, a nařídil kompletní ústup z Iráku před koncem roku 2011, poukazuje Korb. Věří, že šlo o správnou věc, protože jiný postup by byl proti principům, kvůli nimž Spojené státy ostentativně vytáhly do války.  

"Situace v Afghánistánu je dramaticky odlišná," pokračuje odborník. Vysvětluje, že na rozdíl od Iráku, který byl v roce 2011 relativně v klidu, a klidný zůstal další tři roky - až do začátku občanské války v sousední Sýrii -, v Afghánistánu stále zuří válka.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V zemi nepůsobí pouze Tálibán, ale také Islámský stát, jehož sebevražedný atentátník minulý měsíc zabil 80 lidí a další 165 zranil, když se odpálil na svatbě v Kábulu, připomíná bývalý muž z Pentagonu. Podotýká, že zatímco Tálibán chce, aby odešli všichni američtí vojáci, jak chtěla i Málikího vláda, demokraticky zvolená afghánská vláda o jejich odchod v dohledné době vůbec nestojí.

Pokud se Trumpova administrativa rozhodne následovat rady některých prezidentových bezpečnostních spolupracovníků a zahraničněpolitického establishmentu, nepřistoupí na celkový odsun vojáků z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem a místo toho bude udržovat trvalou vojenskou přítomnost v zemi, dostane se jí podpory mezinárodně uznané a demokraticky zvolené afghánské vlády, zdůrazňuje Korb. Dodává, že tu Obama neměl, když rozhodoval o stažení vojáků z Iráku.  

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Irák Barack Obama USA (Spojené státy americké) Núri Málikí (irácký expremiér)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy