Noční protesty v Iráku se změnily v jatka, 18 mrtvých. Dnes jsou lidé v ulicích znovu

Na náměstí Tahrír v centru Bagdádu se dnes večer navzdory zákazu vycházení opět sešly desetitisíce demonstrantů, kteří žádají konec vlády premiéra Ádila Abdal Mahdího. Lidé vyšli do ulic přesto, že média informovala o nejméně 18 mrtvých a stovkách zraněných po ranním útoku proti demonstrantům v šíitském městě Karbalá. Šíitský duchovní Muktada Sadr dnes vyzval svého politického oponenta Hádího Amírího, aby mu pomohl vyslovit nedůvěru vládě, a přidal se na stranu demonstrantů v šíitském posvátném městě Nadžaf.

Agentura AP dnes uvedla, že na demonstranty v Karbale zaútočili maskovaní ozbrojení muži. Ti se zaměřili na demonstranty, kteří se vydali do ulic brzo ráno. Mnoho jich bylo ve stanech postavených na hlavním náměstí města, když se ozvala střelba. Agentura Reuters hovoří o 14 mrtvých a 865 zraněných a střelbu v Karbale připisuje členům bezpečnostních sil. Karbalský guvernér ale incident popírá, podle něj na místě žádní mrtví nejsou a zprávy o tragédii jsou výmyslem médií.

"Poslední vývoj v mnoha oblastech Iráku a zvláště v noci na dnešek v Karbale je nanejvýš znepokojující. Zprávy svědků naznačují, že proti demonstrantům byla použita ostrá střelba, což způsobilo množství obětí," uvedla nicméně ve svém prohlášení mise OSN pro Irák (UNAMI).

“ they are firing live Ammunition “ #Karbala , the government quelled the protest in a very violent way, crimes were committed and unknown number of casualties so far. #Iraq pic.twitter.com/PEAJxFgVeu

— Steven nabil (@thestevennabil) October 28, 2019

Iráčané zahájili masivní protivládní protesty začátkem října, za čtyři týdny při nich po celé zemi zahynulo podle agentury Reuters na 250 lidí. Důvodem nespokojenosti jsou zejména korupce a ekonomické problémy.

Ve snaze zastavit nejnovější vlnu protestů vyhlásily úřady v pondělí v Bagdádu noční zákaz vycházení. Obyvatelé metropole jej ale nerespektují, dnes jich do ulic vyšlo vůbec nejvíc od pátku, kdy začala druhá vlna demonstrací proti vládě. Policie použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokoušeli prolomit bezpečnostní kordony a probojovat se do tak zvané Zelené zóny, kde sídlí některé vládní úřady a rovněž velvyslanectví.

Šíitský duchovní Sadr vyzval k vypsání předčasných voleb a apeloval na svého největšího politického oponenta, šéfa aliance Fatah Amírího, aby jej podpořil ve snaze vyslovit nedůvěru vládě. Učinil tak poté, co premiér Mahdí řekl, že vypsání předčasných voleb není na něm, ale na parlamentu.

Parlament ve snaze zklidnit občany v pondělí odhlasoval rozpuštění provinčních a místních rad a omezení výhod pro nejvyšší vládní představitele. Ustavil rovněž zvláštní výbor a pověřil ho navrhnout do čtyř měsíců ústavní změny.

Iráčané demonstrovali už začátkem měsíce a v prvních devíti dnech přišlo o život 157 lidí. Nově se protesty rozhořely v pátek. Lidé se dožadují odstoupení vlády a hnutí označují za revoluci. Protesty neorganizuje žádná politická skupina, při demonstracích byly vypáleny kanceláře několika politických stran i ozbrojených milicí.

Sadr, který patří k nejsilnějšímu parlamentnímu bloku, vyzval demonstranty, aby se nenechali pondělním rozhodnutím parlamentu odradit od dalších akcí, protože ti, kdo jsou viněni z korupce, nebyli potrestáni.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy