Íránští disidenti varují: Letos už bylo popraveno až 700 lidí

Paříž - Poté, co se dostal v Íránu k moci prezident Hasan Rúhání, obávají se tamní disidenti dalšího nárůstu porušování lidských práv.

Jeden z uprchlíků, devětadvacetiletý Farzad Madadzadeh, byl za své názory v únoru 2009 zatčen za vlády exprezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Podle jeho vyjádření došlo po volbách a nástupu Rúháního do funkce (2013) k většímu zatýkání politických vězňů a vyššímu počtu poprav. Důvodem je snaha současného režimu odvrátit možnost lidového povstání kvůli lepšímu přístupu k informacím z vnějšího světa.

Západní mocnosti sice slíbily zpřísnit ekonomické sankce proti Teheránu, aby dosáhly omezení jaderných aktivit íránského režimu. Madadzadeh však po svém útěku ze země podotkl, že za porušování lidských práv a podpory terorismu se Írán zostřených sankcí obávat zatím nemusí. I to brání normalizaci vztahů se Západem a nese to i častější kritiku jaderné dohody.

"Po Rúháního volbě byly »nucené dovolené« všech úředníků bývalého režimu zrušeny. Možnost lékařského ošetření mimo věznici byla zcela zakázána. Mnoho lidí, například učitelů, bylo zatčeno pouze na základě jejich požadavků týkajících se sociálních podmínek," vysvětlil Madadzadeh, člen opoziční skupiny PMOI. 

Aktivista dále uvedl, že během svého zatčení byl často fyzicky týrán se zavázanýma očima. Byl na něj vyvíjen nátlak, aby se přiznal k teroristické činnosti. Čtyři měsíce byl držen v samovazbě, jeho výslechy trvaly i 15 hodin denně. Někteří političtí vězni podobné zacházení nevydrželi a raději se přiznali v televizních relacích k různým zločinům, které nespáchali. Poté byli popraveni.

"Když se do vězení dostavil můj otec, aby mě po mém propuštění vyzvedl, stál vedle mě a ptal se úředníka: »Pane, neviděl jste mého syna? Jmenuje se Farzad.« Vězení mě tak změnilo, že můj vlastní otec mě nepoznal!"

Ověřit detaily Madadzadehova příběhu je prakticky nemožné, Farzad o něm začal hovořit po příchodu do Evropy, čímž se jeho případ dostal do středu zájmu íránských mezinárodních oponentů a dokonce byl zmíněn v korespondenci ministerstva zahraničí. 

Jeho svědectví o častějších popravách se často kryje se zprávami dokumentačního centra pro íránská lidská práva (sídlícího v USA). Podle něj bylo od Rúháního zvolení v Íránu provedeno více než 1700 poprav, což je vyšší číslo než za bývalého prezidenta Ahmadánežáda. Podle Amnesty International už letos bylo v zemi vykonáno přes 700 rozsudků smrti, což je podle OSN "hluboce znepokojivé číslo". Tisíce dalších lidí je uvězněno za trestný čin údajného užívání drog - jedná se o politické oponenty režimu čekající na svůj osud v celách smrti.

Francouzské ministerstvo zahraničí už odsoudilo popravu několika íránských vězňů, včetně šestadvacetileté Reyhanneh Jabbari, která byla oběšena za vraždu muže, který se ji pokusil znásilnit. Madadzadeh, žádající o politický azyl v Evropě (neuvedl blíže ve které) prohlásil, že byl při samovazbě neustále vystavován hrozbě popravy. "Od prvního dne vám stále říkají, že budete popraven. Je to součást jejich strategie, chtějí vás zlomit, abyste v televizi přiznal všechno, co chtějí, a veřejně odvolal, čemu jste v životě věřil."

Osmnáctiletá Parisa Kohandel z Teheránu utekla ze země před dvěma měsíci za pomoci PMOI. Ona sama ve vězení nikdy nebyla, ale často navštěvovala svého otce Saleha, známého politického aktivistu, který je vězněn od jejího dětského věku. "Díky těmto návštěvám jsem mohla sdělit svůj názor na jednání a chování lidí v tomto režimu. Mnoho mladých lidí bylo překvapeno a rozčarováno, protože měli o Rúháního režimu lepší představu." Parisu otec nikdy nenabádal k odchodu ze země, nechával rozhodnutí na ní samotné. Dívka se k tomuto činu rozhodla poté, co se seznámila s případy jiných dětí, kterým režim rodiče popravil. "Chci nést jejich poselství," vysvětlila svůj čin Parisa, která se o víkendu setkala v Paříži s dcerou Nelsona Mandely.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán disidenti lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy