Paříž - Poté, co se dostal v Íránu k moci prezident Hasan Rúhání, obávají se tamní disidenti dalšího nárůstu porušování lidských práv.
Jeden z uprchlíků, devětadvacetiletý Farzad Madadzadeh, byl za své názory v únoru 2009 zatčen za vlády exprezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Podle jeho vyjádření došlo po volbách a nástupu Rúháního do funkce (2013) k většímu zatýkání politických vězňů a vyššímu počtu poprav. Důvodem je snaha současného režimu odvrátit možnost lidového povstání kvůli lepšímu přístupu k informacím z vnějšího světa.
Západní mocnosti sice slíbily zpřísnit ekonomické sankce proti Teheránu, aby dosáhly omezení jaderných aktivit íránského režimu. Madadzadeh však po svém útěku ze země podotkl, že za porušování lidských práv a podpory terorismu se Írán zostřených sankcí obávat zatím nemusí. I to brání normalizaci vztahů se Západem a nese to i častější kritiku jaderné dohody.
"Po Rúháního volbě byly »nucené dovolené« všech úředníků bývalého režimu zrušeny. Možnost lékařského ošetření mimo věznici byla zcela zakázána. Mnoho lidí, například učitelů, bylo zatčeno pouze na základě jejich požadavků týkajících se sociálních podmínek," vysvětlil Madadzadeh, člen opoziční skupiny PMOI.
Aktivista dále uvedl, že během svého zatčení byl často fyzicky týrán se zavázanýma očima. Byl na něj vyvíjen nátlak, aby se přiznal k teroristické činnosti. Čtyři měsíce byl držen v samovazbě, jeho výslechy trvaly i 15 hodin denně. Někteří političtí vězni podobné zacházení nevydrželi a raději se přiznali v televizních relacích k různým zločinům, které nespáchali. Poté byli popraveni.
"Když se do vězení dostavil můj otec, aby mě po mém propuštění vyzvedl, stál vedle mě a ptal se úředníka: »Pane, neviděl jste mého syna? Jmenuje se Farzad.« Vězení mě tak změnilo, že můj vlastní otec mě nepoznal!"
Ověřit detaily Madadzadehova příběhu je prakticky nemožné, Farzad o něm začal hovořit po příchodu do Evropy, čímž se jeho případ dostal do středu zájmu íránských mezinárodních oponentů a dokonce byl zmíněn v korespondenci ministerstva zahraničí.
Jeho svědectví o častějších popravách se často kryje se zprávami dokumentačního centra pro íránská lidská práva (sídlícího v USA). Podle něj bylo od Rúháního zvolení v Íránu provedeno více než 1700 poprav, což je vyšší číslo než za bývalého prezidenta Ahmadánežáda. Podle Amnesty International už letos bylo v zemi vykonáno přes 700 rozsudků smrti, což je podle OSN "hluboce znepokojivé číslo". Tisíce dalších lidí je uvězněno za trestný čin údajného užívání drog - jedná se o politické oponenty režimu čekající na svůj osud v celách smrti.
Francouzské ministerstvo zahraničí už odsoudilo popravu několika íránských vězňů, včetně šestadvacetileté Reyhanneh Jabbari, která byla oběšena za vraždu muže, který se ji pokusil znásilnit. Madadzadeh, žádající o politický azyl v Evropě (neuvedl blíže ve které) prohlásil, že byl při samovazbě neustále vystavován hrozbě popravy. "Od prvního dne vám stále říkají, že budete popraven. Je to součást jejich strategie, chtějí vás zlomit, abyste v televizi přiznal všechno, co chtějí, a veřejně odvolal, čemu jste v životě věřil."
Osmnáctiletá Parisa Kohandel z Teheránu utekla ze země před dvěma měsíci za pomoci PMOI. Ona sama ve vězení nikdy nebyla, ale často navštěvovala svého otce Saleha, známého politického aktivistu, který je vězněn od jejího dětského věku. "Díky těmto návštěvám jsem mohla sdělit svůj názor na jednání a chování lidí v tomto režimu. Mnoho mladých lidí bylo překvapeno a rozčarováno, protože měli o Rúháního režimu lepší představu." Parisu otec nikdy nenabádal k odchodu ze země, nechával rozhodnutí na ní samotné. Dívka se k tomuto činu rozhodla poté, co se seznámila s případy jiných dětí, kterým režim rodiče popravil. "Chci nést jejich poselství," vysvětlila svůj čin Parisa, která se o víkendu setkala v Paříži s dcerou Nelsona Mandely.
Související

Írán odhalil čtvrtou generaci balistických raket. Co zbraně dokážou?

Írán už letos popravil přes 200 lidí. OSN ho vyzývá ke zrušení trestu smrti
Írán , disidenti , lidská práva
Aktuálně se děje
včera

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu
včera

Hrozí eskalace války na "dosud nevídanou úroveň", varoval ruský diplomat
včera

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích
Aktualizováno včera

Vučić překvapil Srbsko. Končí v čele strany, jako prezident pokračuje
včera

Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc
včera

Michelin končí v Rusku, svá aktiva prodal místnímu distributorovi
včera

Policie prověřuje podezřelé úmrtí dítěte v Mostě
včera

Rusko mučí ukrajinské civilisty v ruských věznicích, tvrdí server
včera

Vězni bojující na Ukrajině zběhli od svých jednotek. Některé z nich našli opilé
včera

Putin nechal na Ukrajině zemřít už více než 206 tisíc vojáků, tvrdí Ukrajina
včera

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení
včera

Navalnému hrozí dalších 30 let vězení v novém procesu. Stále ale neví, z čeho je obviněn
včera

Opilá řidička na jižní Moravě najela do skupiny dětí. Obešlo se to bez vážných zranění
včera

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka
včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy
včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela
včera

Waters z Pink Floyd poprvé zareagoval na kritiku. Měnit se nehodlá
včera

Rusové tvrdí, že sestřelili dvě řízené střely Storm Shadow
včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech
včera
NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické
NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země.
Zdroj: Jan Hrabě