Krutý život v syrském Dajr az-Zauru: Lidé umírají hlady, voda teče tři hodiny týdně

Damašek - Madája není jediné město v Sýrii, ve kterém kosí obyvatele hladomor. Loni zemřelo v Dajr az-Zaur hladem 15 až 20 lidí. Vyplývá to z nepotvrzených informací, které má k dispozici OSN.

Ve městě na východě Sýrie žije v neustále se zhoršujících podmínkách na 200.000 osob, které trpí vážným nedostatkem potravin.

"Zdravotníci informovali o vážných případech podvýživy mezi dětmi s tím, že podle neověřených zpráv v roce 2015 zemřelo hladem 15 až 20 osob. Čtyři z nich byly děti," uvedla OSN. "Všechny školy ve městě fungují, absence dětí jsou ale běžné, protože trpí častými mdlobami kvůli podvýživě," dodala. Ceny ve městě vzrostly nejméně osmkrát v porovnání s cenami v Damašku.

Obyvatelé prý stojí několikahodinové fronty na chleba. Většina místních přežívá jen o chlebu a vodě. Asi 70 procent obyvatel, kteří se ocitli v obležení, tvoří ženy a děti.

Zdroj: YouTube

Západní část města je již od loňského března obléhaná ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS). Od září nefunguje místní letiště, přistávají tam jen vrtulníky, elektřinu místní obyvatelé nemají již deset měsíců a vodu mají k dispozici pouze tři hodiny týdně, říká zpráva OSN.

Provincie Dajr az-Zaur je nejvíce zalidněnou z asi 15 obléhaných oblastí v Sýrii. Žije zde okolo 450.000 lidí, kteří jsou odříznuti od jakékoli pomoci kvůli bojům mezi vládou, islamisty a dalšími povstaleckými skupinami.

V Sýrii jsou v obležení i mnohá další města. V pátek se objevily zprávy, že v Madáji, která je obklíčená syrskou armádou, zemřelo v uplynulých 30 dnech hladem 32 lidí.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie hladomor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy