Vrátí se válečné právo? Sýrii čekají těžké časy, tvrdí analytik

Po téměř pěti letech brutálních bojů v Sýrii se v reakci na zničení dvou nemocnic na severu země znovu vynořuje otázka válečných zločinů páchaných v tomto konfliktu, tvrdí James Denselow, mezinárodněpolitický analytik a expert na blízkovýchodní region z think tanku Foreign Policy Centre. V komentáři pro server Al Džazíra rozebral možnost dokumentace a potrestání činů porušujících válečné právo.

Symbolické záběry vybombardovaných zdravotnických zařízení podle Denselowa spustily bouři vzájemných obvinění mezi klíčovými hráči syrského konfliktu. Expert konstatuje, že dosavadní absence odpovědnosti za válečné zločiny je sice pozoruhodná, ale je důležité, že mechanismy globální justice lze již nyní účinně aplikovat, a ovlivnit tak akce bojujících stran a pomoci budoucímu zotavení Sýrie. Aby k tomu došlo, musí se současná obviňovací rétorika zaměřit více na praktické akce směřující k vymáhaní odpovědnosti, doplňuje analytik.  

Denselow připomíná, že OSN varovala, že záměrně cílené útoky na nemocnice a zdravotnické jednotky budou považovány za válečný zločin a generální tajemník OSN Pan Ki-mun potvrdil, že takové údery porušují mezinárodní právo. Dodává, že Turecko bylo ohledně možné ruské viny ještě ostřejší, když konstatovalo, že stálý člen Rady bezpečnosti se dopustil "očividného válečného zločinu". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však kontroval, že ti, kdo činí taková prohlášení, nejsou schopni je podepřít jakýmkoliv důkazem, nastiňuje odborník.  

Útoky na nemocnice

"Lékaři bez hranic, jejichž nemocnice byla zasažena, se rozhodli nesdělit syrským úřadům její přesnou lokaci, jelikož se báli útoku," vysvětluje Denselow. Podivuje se nad skutečností, že nyní, když byla nemocnice zničena, má syrský vyslanec v OSN odvahu označit výše uvedenou zdravotnickou organizaci za zpravodajskou ruku francouzské vlády.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

Analytik připomíná, že rovněž ruský prezident Vladimir Putin se drží své politiky kompletního popírání jakýchkoliv civilních škod plynoucích z ruských vojenských akcí v Sýrii, když tvrdí, že Moskva podobná prohlášení kategoricky odmítá.

Denselow poukazuje na fakt, že nejde o první případ, kdy bylo v Sýrii zasaženo zdravotnické zařízení. "Ve skutečnosti dochází k exodu zdravotníků ze země, přičemž jsou ničeny budovy a vozidla správně disponující ochranným statutem," píše expert. Přeplněné provizorní nemocnice, které jsou nyní provozovány mimo sklepy v Aleppu, představují snadný cíl pro vzdušné údery, deklaruje Denselow. Odkazuje na tvrzení Syrsko-americké zdravotnické společnosti, že rok 2015 přinesl rekordní počet útoků na zdravotnickou infrastrukturu, přičemž k útokům docházelo průměrně každý druhý až třetí den.  

"Mohl by tedy tento poslední útok na zdravotníky v Sýrii být spouštěčem pro znovuzavedení válečného práva do (syrského) konfliktu?" ptá se analytik. V té souvislosti soudí, že rozhodnutí OSN z roku 2014 OSN přestat počítat oběti v Sýrii nevěstí nic dobrého ohledně naděje přivést k odpovědnosti ty, kdo budou zabíjet další Syřany.   

Denselow se nicméně domnívá, že pokud by existoval mechanismus, jehož prostřednictvím by důvěryhodní aktéři zaznamenávali potenciální válečné zločiny, vyslalo by to jasnou zprávu těm, kdo nařizují nálety na nemocnice a možná i omezilo pravděpodobnost, že tak v budoucnu učiní znovu.

Síla důkazů

Za příklad síly důkazů o vláčených zločinech, který jsme již v rámci syrského konfliktu viděli, označuje expert propašování snímků syrského vojenského fotografa známého jako César. "Tisíce jeho fotografií, které nakonec skončily vystavené na chodbách OSN, ukázaly realitu hrozivého osudu těch, jejichž životy skončily v režimních věznicích," konstatuje analytik. Upozorňuje, že za zločiny, které César odhalil, nebyl dosud nikdo hnán k odpovědnosti.

Dle Denselowa bychom neměli zapomínat, že většina mechanismů válečného práva se objevila na konci druhé světové války a právě dnešní syrská krize přinesla největší počet uprchlíků od posledního globálního konfliktu. Přesto válečné zločiny, kterým se mělo předcházet a které se měly trestat, nyní beztrestně zaplavují Sýrii, kritizuje odborník. "To, že se na takové zločiny nyní upozorňuje, je pozitivní krok, ale existuje zde nebezpečí, že budou využity pro eskalaci namísto původních záměrů," varuje analytik.    

Expert proto míní, že namísto zpolitizovaných obvinění stupňujících rétoriku jsou nutná hlášení potenciálních válečných zločinů podepřená důkazy. Soudí, že útoky na nemocnice z tohoto měsíce by si zasloužily nezávislé vyšetřování s mandátem mezinárodního společenství, který by umožnil bezpečný přístup na místa činu a shromáždění důkazů o tom, co se ve skutečnosti stalo. Denselow se domnívá, že by se jednalo o významný posun v přístupu k vedení bojů v Sýrii.    

"Jednoho dne - doufejme, že brzy - válka v Sýrii skončí a lidé, kteří přežijí se budou muset vypořádat s hrůzami, které proběhly," varuje expert. Podotýká, že bez skutečné odpovědnosti za to, co se stalo v minulosti, budou budoucí nesnadné výzvy v Sýrii ještě těžší.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize válečné zločiny Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy