Co se v Turecku děje? Jako za vojenského převratu, zuří soudci

Ankara – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je v poslední době často obviňován z pokusů zvýšit svou moc a dovést zemi k prezidentskému systému. Zpravodajský server Al-Monitor nyní varuje, že by návrh zákona turecké vlády mohl znamenat konec nezávislosti soudnictví v zemi.

Konec nezávislého soudnictví

Server upozorňuje, že ačkoliv Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) již dlouhou dobu čelí kritice kvůli podkopávání nezávislosti soudní moci v zemi, skutečně kontroverzní krok se jí doposud dařilo tajit.

„13. června vláda parlamentu předložila návrh zákona, který by znamenal hromadnou výměnu dvou nejvyšších soudů v zemi, o čemž se mnozí domnívají, že zasadí poslední hřebíček do rakve soudní nezávislosti a rozdělení moci v zemi," varuje server.

Návrh zákona by znamenal odvolání všech členů vrchního odvolacího soudu a státní rady krom jejich prezidentů, vrchních prokurátorů a ředitelů oddělení. Změna by se tak dotkla přibližně 700 soudců, jejichž nástupci by byli vybráni Nejvyšší radou soudců a státních zástupců (HSYK).

Kritici se domnívají, že je tento krok zamýšlen především k odstranění nepohodlných soudců. Dojde také ke snížení celkového počtu míst na 416 a později na 300. Oficiální zdůvodnění je, že nově zavedené oblastní odvolací soudy oběma soudům ulehčí. Má jít také o způsob, jak se zbavit lidí napojených na teroristické organizace.

Potrestání opozice, odměna věrných?

Tyto argumenty jsou ale podle serveru nepřesvědčivé. Připomíná, že v roce 2014 vláda sama navýšila počet zaměstnanců oběma soudům.

Varuje také, že by se návrh zákona dotkl také členů vyšší volební komise, která zodpovídá za bezpečnost voleb a vyřizuje stížnosti, které jsou v souvislosti s volbami vzneseny. Všech 11 členů komise by bylo odvoláno a jejich nástupce by vybrali noví členové obou nejvyšších soudů.

„Možná se ptáte, proč se zákon netýká prezidentů obou soudů, vrchních prokurátorů a vedoucích oddělení. S ohledem na jejich chování v poslední době se zdá, že jde o odměnu za jejich krotkost," podotýká.

HSYK pak podle serveru nemá problémy s výkonnou mocí spolupracovat. Sníží se ale doba, kterou na jmenování soudců budou mít.

„Jako během vojenského převratu"

Server dále varuje, že asi čtvrtinu státní rady by jmenoval sám Erdogan, což by mu dalo bezprecedentní moc. Zákon navíc porušuje tureckou ústavu kvůli hromadnému odvolání zaměstnanců veřejných institucí. To ale zřejmě tureckou vládu nezastaví.

Připomíná, že v roce 2014 ze zákona proběhla podobná obměna v řadách HSYK; ačkoliv ústavní soud tuto legislativu zrušil, noví zaměstnanci si svá místa ponechali.

„Plánovaný systém není slučitelný ani s anglosaským, ani s kontinentálním evropským systémem. Je podivný a nesmyslný. Je škodlivý," uvedl k tomu Sami Selcuk, bývalý předseda soudu. „Takové změny bylo možné pozorovat jen v době vojenského převratu. V normálním zákonném systému by si nikdo na takové změny nedovolil ani pomyslet," dodal.

Podobně se k tomu postavil i další bývalý prezident soudu Hasan Gecker, který zároveň kritizoval současné vedení soudů, že o celé záležitosti mlčí. „Mlčení soudních orgánů mě trápí. To oni by měli vznášet námitky. A když mlčí, nezbývá, co dodat." Návrh zákona je podle Gerckera „v úplném konfliktu" s principem nezávislého soudnictví.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Soudnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy