Ankara – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je v poslední době často obviňován z pokusů zvýšit svou moc a dovést zemi k prezidentskému systému. Zpravodajský server Al-Monitor nyní varuje, že by návrh zákona turecké vlády mohl znamenat konec nezávislosti soudnictví v zemi.
Konec nezávislého soudnictví
Server upozorňuje, že ačkoliv Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) již dlouhou dobu čelí kritice kvůli podkopávání nezávislosti soudní moci v zemi, skutečně kontroverzní krok se jí doposud dařilo tajit.
„13. června vláda parlamentu předložila návrh zákona, který by znamenal hromadnou výměnu dvou nejvyšších soudů v zemi, o čemž se mnozí domnívají, že zasadí poslední hřebíček do rakve soudní nezávislosti a rozdělení moci v zemi," varuje server.
Návrh zákona by znamenal odvolání všech členů vrchního odvolacího soudu a státní rady krom jejich prezidentů, vrchních prokurátorů a ředitelů oddělení. Změna by se tak dotkla přibližně 700 soudců, jejichž nástupci by byli vybráni Nejvyšší radou soudců a státních zástupců (HSYK).
Kritici se domnívají, že je tento krok zamýšlen především k odstranění nepohodlných soudců. Dojde také ke snížení celkového počtu míst na 416 a později na 300. Oficiální zdůvodnění je, že nově zavedené oblastní odvolací soudy oběma soudům ulehčí. Má jít také o způsob, jak se zbavit lidí napojených na teroristické organizace.
Potrestání opozice, odměna věrných?
Tyto argumenty jsou ale podle serveru nepřesvědčivé. Připomíná, že v roce 2014 vláda sama navýšila počet zaměstnanců oběma soudům.
Varuje také, že by se návrh zákona dotkl také členů vyšší volební komise, která zodpovídá za bezpečnost voleb a vyřizuje stížnosti, které jsou v souvislosti s volbami vzneseny. Všech 11 členů komise by bylo odvoláno a jejich nástupce by vybrali noví členové obou nejvyšších soudů.
„Možná se ptáte, proč se zákon netýká prezidentů obou soudů, vrchních prokurátorů a vedoucích oddělení. S ohledem na jejich chování v poslední době se zdá, že jde o odměnu za jejich krotkost," podotýká.
HSYK pak podle serveru nemá problémy s výkonnou mocí spolupracovat. Sníží se ale doba, kterou na jmenování soudců budou mít.
„Jako během vojenského převratu"
Server dále varuje, že asi čtvrtinu státní rady by jmenoval sám Erdogan, což by mu dalo bezprecedentní moc. Zákon navíc porušuje tureckou ústavu kvůli hromadnému odvolání zaměstnanců veřejných institucí. To ale zřejmě tureckou vládu nezastaví.
Připomíná, že v roce 2014 ze zákona proběhla podobná obměna v řadách HSYK; ačkoliv ústavní soud tuto legislativu zrušil, noví zaměstnanci si svá místa ponechali.
„Plánovaný systém není slučitelný ani s anglosaským, ani s kontinentálním evropským systémem. Je podivný a nesmyslný. Je škodlivý," uvedl k tomu Sami Selcuk, bývalý předseda soudu. „Takové změny bylo možné pozorovat jen v době vojenského převratu. V normálním zákonném systému by si nikdo na takové změny nedovolil ani pomyslet," dodal.
Podobně se k tomu postavil i další bývalý prezident soudu Hasan Gecker, který zároveň kritizoval současné vedení soudů, že o celé záležitosti mlčí. „Mlčení soudních orgánů mě trápí. To oni by měli vznášet námitky. A když mlčí, nezbývá, co dodat." Návrh zákona je podle Gerckera „v úplném konfliktu" s principem nezávislého soudnictví.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Soudnictví
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák