Sýrské peklo? Toto je příčina. A může být hůř

Damašek - Oblast al-Hasaka je stále zdrojem konfliktů a nepřehledných manévrů, na kterých se podílí větší množství frakcí a bojových jednotek. Proto se také nazývá mikrokosmem syrské občanské války.

V severovýchodním cípu Sýrie nadále přetrvávají potyčky mezi kurdskými militanty a silami loajálními s vládou v Damašku. Je to jasný důkaz toho, jak mohou izolované skupiny formovat občanskou válku v Sýrii. Navzdory snahám nejvyššího velení syrské armády zajistit příměří pokračují boje se značnou intenzitou, zejména v provincii al-Hasaka. Konflikt, nejintenzivnější od střetu v Qamishli v dubnu tohoto roku, staví Damašek do choulostivé pozice. Musí zajistit zbývající klíčové pozice v provincii al-Hasaka, aniž by došlo k rozporu s ochranou jednotek YPG (Kurdská lidová bezpečnostní unie – Kurdish People's Protection Units), které potřebuje v boji proti povstaleckým silám v Aleppu.

Od doby, kdy přetížené syrské vládní síly ustoupily z kurdských oblastí země v letech 2012 a 2013, docházelo ke střetům mezi loajálními silami a YPG. Skryté nepřátelství mezi těmito dvěma silami přecházelo v provincii al-Hasaka do otevřeného boje, zejména v Aleppu. Křehký mír, který tu existoval, má ve své podstatě dva důvody. Prvním bylo omezování kontaktu mezi YPG a loajálními vládními silami ve zmíněné provincii. Druhým důvodem jsou hrozby ze strany Islámského státu a povstalců.

YPG od roku 2013 v Sýrii značně posílila své síly, zatímco pozice loajálních sil doznala oslabení. Syrská vláda přišla o svůj vliv v provincii Raqqa na úkor Islámského státu. Jeho útok na vládní pozice zatlačil loajální síly zpět, ovšem YPG se podařilo danou oblast dostat pod kontrolu. Díky tomu se stává stále více oblastí napříč Sýrii bezpečnějšími a jistějšími, zůstávají pouze izolované části v oblastech al-Hasaka a Qamishli.

Navzdory střetům mezi loajalisty a frakcemi YPG – zejména v al-Hasace, kde nedisciplinovaní členové Národní obranné síly (National Defence Forces) tvořili většinu roajalistů – bylo snahou vrchního velení syrské armády dosáhnout s vedením YPG příměří. Damašek dokonce přijal opatření s cílem zajistit příměří v tom směru odvoláním problematických velitelů ze svých posádek. Napětí, kterému nyní Damašek čelí, spočívá v tom, že YPG nemusí mít zájem na udržení příměří a místo toho se může chopit příležitosti kontolovat zbývající pozice loajalistů v al-Hasace. Síla YPG je nyní značná, jako nikdy předtím. Spojení Ruska a Turecka může přinést hrozbu tureckého útoku, kurdské skupiny proto mají zájem si ochránit záda před útoky Ankary.

Udržení pozic v al-Hasace je však pro Damašek ze strategického hlediska důležité. Letiště v Qamishli kontrolované loajalisty slouží jako primární bod pro jednotky Republikánské gardy, obležené na jihozápad v Der el-Zour. Kromě toho mohou loajalisté v al-Hasace udržovat vztahy s mnoha místními frakcemi a jednotkami oddanými prezidentu Bašáru Asadovi. Co je pro Damašek horší, že loajalisté jsou do jisté míry vázáni boji s YPG v Aleppu. Jako příklad uveďme severozápadně situované město Afrin kontrolované YPG, které blokuje přímou cestu mezi Azazovými rebely v severním Aleppu a ostatními skupinami rebelů v městě a jeho okolí. YPG ovládá i oblast Sheikh Maqsood, která prozatím chrání poslední zásobovací linku loajalistů k městu, které doposud ovládají.

Syrská vláda se ocitá ve složité situaci. Není možné jen tak opustit pozice v al-Hasace bez boje, ovšem další konflikt by mohl znamenat rostoucí intenzitu střetů s YPG, což by ovlivnilo rozhodující bitvu v Aleppu. Proto se pro loajalisty jako nejpravděpodobnější zabránění agrese ze strany YPG jeví snaha přesvědčit Kurdy, že by za odmítnutí příměří zaplatili příliš vysokou cenu. Vláda poskytla tuto zprávu 17. srpna s prvními nálety na pozice YPG v al-Hasace. Poukazujíc na vzdušnou převahu syrská vláda naznačuje Kurdům, že loajální vzdušné síly mohou zaútočit na území pod kontrolou YPG stejně jako oni provedli atak na území držené po dobu občanské války rebely.

Pokud z toho plyne pro Damašek v posledním střetu s Kurdy něco příznivého, pak to je pozitivní vliv na počáteční kontakty mezi Tureckem a Sýrií. Turecko je stále více znepokojeno teritoriální expanzí YPG podél hranic se Sýrií. Syrské demokratické síly nedávno ovládly Manbij a jejich postup na al-Bab a Jarabulus vyvolaly u Turecka obavy. Tureckým zájmům by boje mezi Kurdy a Syrskými silami v Aleppu posloužily nejen k oslabení pozic rebelů na tomto území, ale také zpomalení kurdských záloh. Nemají totiž zájem na porážce loajalistů v al-Hasace.

Konfrontace mezi loajalisty a kurdskými silami v této provincii podtrhuje složitou povahu syrské občanské války. Nejenže zahrnuje větší množství jednotlivých frakcí, ale také ilustruje časté překrývání – a také odklon – zájmů jednotlivých aktérů tohoto konfliktu. Rovněž to dokazuje, jak riskantní mohou být střety v izolovaných územích, které se mohou proměnit v bojové zóny. Jednoznačně se to projevuje v al-Hasace, kde hrozí krach smíření YPG a loajalistů v Aleppu. Posouzení základních pojmů, priorit a různých cílů jednotlivých sil bojujících v této válce osvětluje způsoby, jakými se tyto frakce pokoušejí zmírnit – nebo naopak vytěžit – z této krizové situace.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Kurdové občanská válka

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy