Jak ovlivní vražda ruského velvyslance vztahy mezi Ruskem a Tureckem? Odpověď bývalého tureckého velvyslance vás možná překvapí

Moskva/Ankara – Zabití ruského velvyslance Andreje Karlova v ankarské galerii, popsaná ruským ministrem zahraničním jako teroristický akt, vzbuzuje obavy z dalšího vývoje vztahů mezi Ruskem a Tureckem. V rozhovoru pro Sputnik Turkey, Oktay Aksoy, bývalý turecký velvyslanec v Finsku, Švédsku a Jordánsku, tvrdí, že Moskva a Ankara budou pokračovat v bilaterálních vztazích a budou se stále snažit o vyřešení situace v Aleppu.

Během telefonického rozhovoru koncem minulého týdne, oba prezidenti jednali o situaci v Sýrii, se zaměřením na otázky týkající se mírové evakuace poslední enklávy uvnitř Aleppa držené islamisty. Oba představitelé také diskutovali o použití kazašské Astaně jako místa, ve kterém by se konaly mírové rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí.

Na základě těchto těsných kontaktů zůstává Aksoy optimistický co se týče pokračování jejich spolupráce, i přes střelbu na ruského velvyslance, o kterém spolu Putin a Erdogan hovořili již během pondělního rozhovoru. „Evropa, která byla tvrdě zasažena syrskou krizí, nedělá vždy rozumná rozhodnutí, " říká bývalý velvyslanec. „ Snad udržováním vnitřních syrských rozhovorů daleko od migrační krizí zasažené Evropy může přinést pozitivní výsledky. Počkáme a uvidíme."

Aksoy dodává, že to byly rozhovory mezi oběma vůdci, které významně přispěly k vyřešení patové situace mezi oběma syrskými stranami. „Příměří v Aleppu stalo možným v důsledku kontaktů na nejvyšší úrovni mezi Ruskem a Tureckem. Takže zde je každý důvod se domnívat, že jednání v Astaně se budou rovněž konat v konstruktivní atmosféře a že příslušné rozhodnutí bude učiněno, aby konečně vyřešilo situaci."

Atentát na Andreje Karlova se konal jen jeden den před tím, než vůdci Ruska, Íránu a Turecka měli naplánováno se setkat v Moskvě, aby diskutovali budoucnost Sýrie a situace v Aleppu. Bylo oznámeno, že navzdory vraždě Karlova se setkání v Moskvě uskuteční v úterý. Turecký ministr zahraničí přijal zprávu o smrtící střelbě, zatímco byl na cestě na schůzku.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se staly napjatými poté, co ruské vojenské letadlo bylo sestřeleno tureckými vojenskými silami v listopadu 2015, ale napětí bylo zmírněno poté, co prezident Erdogan se omluvil prezidentu Putinovi v červnu 2016.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Rusko Atentát na ruského velvyslance v Turecku (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy