Zaútočil IS za tichého souhlasu Turků? Turecko je ve válce samo se sebou, tvrdí odborník

Ankara - Šokující útok v prominentním istanbulském klubu uskutečnil IS. V oficiálním stanovisku nazývá útočníka statečným hrdinou, který „napadl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek.“ IS mylně zaměňuje novoroční rok s Vánocemi, jeho negativní postoj vůči novoročnímu slavení se nicméně objevuje i v určitých kruzích turecké společnosti, které nesouhlasí se sekularismem. Jestli něco útok ukazuje, tak je to hluboká trhlina uvnitř turecké společnosti, tvrdí v komentáři pro CNN Soner Cagaptay, ředitel Turkish Research Program na Washington Institute.

Podle Cagaptaye je Turecko natolik polarizované silnou osobností jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že místo toho, aby se tázalo, proč se teroristické útoky dějí a jak jim zabránit, se pro a proti Erdoganovské bloky obviňují navzájem. Cagaptay vnímá Erdogana jako jednoho z hlavních viníků této polarizace, protože to je jeho politické strategie. Erdogan ke svému zvolení využil platformu pravicového populismu, na jehož základě ostře kritizuje své odpůrce.

Objektem Erdoganovi nelibosti jsou liberálové, sociální demokraté, Alevité (kteří jsou liberální muslimové), sekularisté a Kurdové. Společně tyto skupiny tvoří více než polovinu populace Turecka. Za Erdoganem stojí ta zbylá půlka, sestávající z tureckých nacionalistů, konzervativců a islamistů.

Tyto dvě poloviny Turecka nedokáží najít společný bod k dialogu. Příznivci Erdogana, kteří jsou mu neobyčejně věrní - i díky ekonomickému vzestupu Turecka, ke kterému došlo za jeho vlády - jej považují za takřka neomylného. Na druhou stranu jej jeho odpůrci naprosto nesnáší a myslí si, že nemůže nikdy udělat něco dobrého. Bloky příznivců a odpůrců se formují v diskuzi, ke které dochází po jakémkoliv teroristickém útoku. Pokud je jeho strůjcem IS, odpůrci Erdogana mu dávají za vinu, že je nechrání. Pokud za útokem stojí Kurdská strana pracujících (PKK), příznivci prezidenta viní opozici, a tak pokračuje neplodný a bludný kruh vzájemných urážek až do dalšího útoku, vykresluje Cagaptay stav turecké diskuze.

Islamistická kampaň proti novoročním oslavám se naplnila nejhorším možným způsobem

Masakr v Reinu, jednom z nejznámějších istanbulských nočních klubů, symbolizuje především jednu linii z těch, které rozdělují tureckou společnost – a to spor mezi sekulární a zbožnou částí společnosti, soudí New York Times. Polarizační figura Erdogana, který se snaží o omezení prodeje alkoholu a rozšíření náboženské vzdělání, tuto dlouhodobou a hlubokou trhlinu ještě více rozšířila.

Ze strany tureckých islamistů zaznívala ostrá kritika novoročních oslav. Páteční kázání připravené s vládním náboženským zplnomocněním prohlásilo novoroční slavnosti za náležející k „jiným kulturám a světům." Kázání varuje věřící před tím, aby se zapomněli ve víru oslav a chovali se nepřístojně.

Podle profesora Howarda Eissenstata, odborníka na Turecko ze St. Lawrence University, není těžké vidět souvislost mezi oficiální tureckou proti-novoroční kampaní a útokem v klubu. „Rétorika má následky," napsal na svém Twitterovém účtu. Emreh Eytan Can, investiční bankéř z Istanbulu, který pravidelně navštěvuje klub Reina (nicméně na Silvestra tam nebyl), se též domnívá, že klub se stal cílem kvůli jeho sekulárnímu charakteru. „ Je to místo, kde lidé mají volně vlasy a pijí, což není v souladu s islámem."

Co se dosud ví o útoku

Zatím neznámý střelec, který by podle tureckých médií mohl být Uzbek nebo Kyrgyz, zabil v noci ze soboty na neděli v klubu Reina v evropské části největšího tureckého města 39 účastníků novoročních oslav. Turecké úřady zatím identifikovaly 38 obětí. Zpravodajský server listu Hürriyet oznámil, že turecké úřady v souvislosti s atentátem zadržely už osm osob. Z čeho je policie podezřívá, zatím není jasné.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan teroristický útok v Reina Night Club (Turecko 1.1.2017)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?

Na streamovací platformě Canal+ můžete zhlédnout českou minisérii Dcera národa, která se ve svěžím formátu navrací k životu Zdenky Havlíčkové – dcery takřka mytologizovaného literáta Karla Havlíčka Borovského.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy