Ankara - Šokující útok v prominentním istanbulském klubu uskutečnil IS. V oficiálním stanovisku nazývá útočníka statečným hrdinou, který „napadl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek.“ IS mylně zaměňuje novoroční rok s Vánocemi, jeho negativní postoj vůči novoročnímu slavení se nicméně objevuje i v určitých kruzích turecké společnosti, které nesouhlasí se sekularismem. Jestli něco útok ukazuje, tak je to hluboká trhlina uvnitř turecké společnosti, tvrdí v komentáři pro CNN Soner Cagaptay, ředitel Turkish Research Program na Washington Institute.
Podle Cagaptaye je Turecko natolik polarizované silnou osobností jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že místo toho, aby se tázalo, proč se teroristické útoky dějí a jak jim zabránit, se pro a proti Erdoganovské bloky obviňují navzájem. Cagaptay vnímá Erdogana jako jednoho z hlavních viníků této polarizace, protože to je jeho politické strategie. Erdogan ke svému zvolení využil platformu pravicového populismu, na jehož základě ostře kritizuje své odpůrce.
Objektem Erdoganovi nelibosti jsou liberálové, sociální demokraté, Alevité (kteří jsou liberální muslimové), sekularisté a Kurdové. Společně tyto skupiny tvoří více než polovinu populace Turecka. Za Erdoganem stojí ta zbylá půlka, sestávající z tureckých nacionalistů, konzervativců a islamistů.
Tyto dvě poloviny Turecka nedokáží najít společný bod k dialogu. Příznivci Erdogana, kteří jsou mu neobyčejně věrní - i díky ekonomickému vzestupu Turecka, ke kterému došlo za jeho vlády - jej považují za takřka neomylného. Na druhou stranu jej jeho odpůrci naprosto nesnáší a myslí si, že nemůže nikdy udělat něco dobrého. Bloky příznivců a odpůrců se formují v diskuzi, ke které dochází po jakémkoliv teroristickém útoku. Pokud je jeho strůjcem IS, odpůrci Erdogana mu dávají za vinu, že je nechrání. Pokud za útokem stojí Kurdská strana pracujících (PKK), příznivci prezidenta viní opozici, a tak pokračuje neplodný a bludný kruh vzájemných urážek až do dalšího útoku, vykresluje Cagaptay stav turecké diskuze.
Islamistická kampaň proti novoročním oslavám se naplnila nejhorším možným způsobem
Masakr v Reinu, jednom z nejznámějších istanbulských nočních klubů, symbolizuje především jednu linii z těch, které rozdělují tureckou společnost – a to spor mezi sekulární a zbožnou částí společnosti, soudí New York Times. Polarizační figura Erdogana, který se snaží o omezení prodeje alkoholu a rozšíření náboženské vzdělání, tuto dlouhodobou a hlubokou trhlinu ještě více rozšířila.
Ze strany tureckých islamistů zaznívala ostrá kritika novoročních oslav. Páteční kázání připravené s vládním náboženským zplnomocněním prohlásilo novoroční slavnosti za náležející k „jiným kulturám a světům." Kázání varuje věřící před tím, aby se zapomněli ve víru oslav a chovali se nepřístojně.
Podle profesora Howarda Eissenstata, odborníka na Turecko ze St. Lawrence University, není těžké vidět souvislost mezi oficiální tureckou proti-novoroční kampaní a útokem v klubu. „Rétorika má následky," napsal na svém Twitterovém účtu. Emreh Eytan Can, investiční bankéř z Istanbulu, který pravidelně navštěvuje klub Reina (nicméně na Silvestra tam nebyl), se též domnívá, že klub se stal cílem kvůli jeho sekulárnímu charakteru. „ Je to místo, kde lidé mají volně vlasy a pijí, což není v souladu s islámem."
Co se dosud ví o útoku
Zatím neznámý střelec, který by podle tureckých médií mohl být Uzbek nebo Kyrgyz, zabil v noci ze soboty na neděli v klubu Reina v evropské části největšího tureckého města 39 účastníků novoročních oslav. Turecké úřady zatím identifikovaly 38 obětí. Zpravodajský server listu Hürriyet oznámil, že turecké úřady v souvislosti s atentátem zadržely už osm osob. Z čeho je policie podezřívá, zatím není jasné.
Související
Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země
Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , teroristický útok v Reina Night Club (Turecko 1.1.2017)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 1 hodinou
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 2 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek