ROZHOVOR | Silvestrovský útok prohloubí nestabilitu země. Erdogan jej využije k upevnění moci, říká pro EZ turkolog Laně

ROZHOVOR - Silvestrovské veselí bylo v prominentním tureckém klubu přerušeno střelbou. Řádění neznámého pachatele zanechalo 39 mrtvých. K útoku se přihlásil Islámský stát. Na důsledky útoku pro tureckou společnost a politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsme se zeptali turkologa a prvního velvyslance České republiky v Turecku Tomáše Laněho.

IS se v minulosti poměrně málo hlásil k útokům na tureckém území. Proč se nyní přihlásil a proč zde zaútočil?

IS se přihlásil už k několika útokům v Turecku na civilisty, především na místa, kde se soustřeďují cizinci. Došlo k nim na několika místech v Istanbulu, například na mezinárodním Atatürkově letišti. Současný útok může být odpovědí na operaci turecké armády podporující jednu ze syrských opozičních frakcí v turecko-syrském příhraničním pásmu, které IS ovládá. Konkrétně na dobývání města al-Bab na přístupu k Aleppu.

Přesune Turecko veškerou svou pozornost na IS, nebo se i nadále bude bojovat na dvou frontách – proti IS i proti kurdské opozici?

Turecku jde především o to, aby zamezilo syrským Kurdům obsadit při vytlačování Islámského státu celou délku turecko-syrské hranice. Proto provedlo zmíněnou invazi na území ovládané tzv. Islámským státem na západ od řeky Eufrat. Nyní se s ním dostalo do křížku.

Turecko je velmi polarizovaná země. Může útok toto rozdělení dále prohloubit, nebo bude mít spíše opačný efekt?

Rozhodně nepřispěje ke stabilitě země. Tu narušily především kroky prezidenta Erdoğana represáliemi proti Kurdům, proti údajným strůjcům nezdařeného puče z 15. července 2016 a proti opozici.

Kritici tureckého prezidenta se obávají, že útok využije ke svému vlastnímu prospěchu. Jsou jejich obavy oprávněné a jakým způsobem by je mohl Erdoğan naplnit?

Erdoğan toho jistě využije k upevňování své moci, jako ostatně v podobných situacích činil i dříve. Erdoğanův premiér už ohlásil možné prodloužení výjimečného stavu a tažení proti údajné podpoře terorismu na sociálních sítích. Erdoğanovi jde především o to, aby mu parlament schválil změnu ústavy na prezidentský systém a lidé ji následně odsouhlasili v referendu.

Mezi mrtvými je poměrně velký počet zahraničních návštěvníků. Jak se masakr promítne do turistického průmyslu v Turecku?

Nebývalá frekvence teroristických útoků už se promítla ve snížení počtu zahraničních turistů údajně o 40%. Pro turecký turistický průmysl je to ohromná ztráta.

Vraťme se ještě k osobě tureckého prezidenta. Erdoğan nedávno prohlásil, že má důkazy o podpoře IS ze strany USA. Co tímto obviněním sleduje?

Je to další odvádění pozornosti od vlastních problémů typické pro diktátorské režimy. Za všechno mohou vnější síly. Propagandistické tažení proti EU a USA je bezprecedentní. Erdoğanovi leží v žaludku především prezident Obama. Jedním z důvodů je, že mu zatím nevydal obětního beránka za nezdařený puč, duchovního Fethullaha Gülena. Obviňování USA z podpory IS není jenom Erdoğanova specialita, propagandistické weby i u nás se tímto obviněním jen hemží. A naše „politicky nekorektní" weby to určitě od Erdoğana nepřebírají. Uvidíme, zda tato obvinění utnou, až v USA nastoupí Trump. Jak víme, v době vzájemné roztržky naopak Erdoğana obviňoval z podpory islámského státu Putin.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Laně teroristický útok v Reina Night Club (Turecko 1.1.2017)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 43 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy