ROZHOVOR | Silvestrovský útok prohloubí nestabilitu země. Erdogan jej využije k upevnění moci, říká pro EZ turkolog Laně

ROZHOVOR - Silvestrovské veselí bylo v prominentním tureckém klubu přerušeno střelbou. Řádění neznámého pachatele zanechalo 39 mrtvých. K útoku se přihlásil Islámský stát. Na důsledky útoku pro tureckou společnost a politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsme se zeptali turkologa a prvního velvyslance České republiky v Turecku Tomáše Laněho.

IS se v minulosti poměrně málo hlásil k útokům na tureckém území. Proč se nyní přihlásil a proč zde zaútočil?

IS se přihlásil už k několika útokům v Turecku na civilisty, především na místa, kde se soustřeďují cizinci. Došlo k nim na několika místech v Istanbulu, například na mezinárodním Atatürkově letišti. Současný útok může být odpovědí na operaci turecké armády podporující jednu ze syrských opozičních frakcí v turecko-syrském příhraničním pásmu, které IS ovládá. Konkrétně na dobývání města al-Bab na přístupu k Aleppu.

Přesune Turecko veškerou svou pozornost na IS, nebo se i nadále bude bojovat na dvou frontách – proti IS i proti kurdské opozici?

Turecku jde především o to, aby zamezilo syrským Kurdům obsadit při vytlačování Islámského státu celou délku turecko-syrské hranice. Proto provedlo zmíněnou invazi na území ovládané tzv. Islámským státem na západ od řeky Eufrat. Nyní se s ním dostalo do křížku.

Turecko je velmi polarizovaná země. Může útok toto rozdělení dále prohloubit, nebo bude mít spíše opačný efekt?

Rozhodně nepřispěje ke stabilitě země. Tu narušily především kroky prezidenta Erdoğana represáliemi proti Kurdům, proti údajným strůjcům nezdařeného puče z 15. července 2016 a proti opozici.

Kritici tureckého prezidenta se obávají, že útok využije ke svému vlastnímu prospěchu. Jsou jejich obavy oprávněné a jakým způsobem by je mohl Erdoğan naplnit?

Erdoğan toho jistě využije k upevňování své moci, jako ostatně v podobných situacích činil i dříve. Erdoğanův premiér už ohlásil možné prodloužení výjimečného stavu a tažení proti údajné podpoře terorismu na sociálních sítích. Erdoğanovi jde především o to, aby mu parlament schválil změnu ústavy na prezidentský systém a lidé ji následně odsouhlasili v referendu.

Mezi mrtvými je poměrně velký počet zahraničních návštěvníků. Jak se masakr promítne do turistického průmyslu v Turecku?

Nebývalá frekvence teroristických útoků už se promítla ve snížení počtu zahraničních turistů údajně o 40%. Pro turecký turistický průmysl je to ohromná ztráta.

Vraťme se ještě k osobě tureckého prezidenta. Erdoğan nedávno prohlásil, že má důkazy o podpoře IS ze strany USA. Co tímto obviněním sleduje?

Je to další odvádění pozornosti od vlastních problémů typické pro diktátorské režimy. Za všechno mohou vnější síly. Propagandistické tažení proti EU a USA je bezprecedentní. Erdoğanovi leží v žaludku především prezident Obama. Jedním z důvodů je, že mu zatím nevydal obětního beránka za nezdařený puč, duchovního Fethullaha Gülena. Obviňování USA z podpory IS není jenom Erdoğanova specialita, propagandistické weby i u nás se tímto obviněním jen hemží. A naše „politicky nekorektní" weby to určitě od Erdoğana nepřebírají. Uvidíme, zda tato obvinění utnou, až v USA nastoupí Trump. Jak víme, v době vzájemné roztržky naopak Erdoğana obviňoval z podpory islámského státu Putin.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Laně teroristický útok v Reina Night Club (Turecko 1.1.2017)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.

V ostrém kontrastu vyznívají slova Erica Trumpa, syna amerického exprezidenta Donalda Trumpa, o princi Harrym a o ostatních členech britské královské rodiny. Pro krále Karla III., prince Williama nebo princeznu Kate má totiž Trump jen slova uznání. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy