Je to naše chyba, selhali jsme. A tím jsme dali prostor Putinovi, varuje novinářka Spencerová

Praha – V polovině ledna by se mohly pod záštitou Turecka, Ruska a Iráku uskutečnit mírové rozhovory o Sýrii. Ze hry jsou v tuto chvíli jak Evropská unie, tak Spojené státy. Jak ale v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu říká europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, „příměří je vždy lepší než válka“.

Přesto je Štětina spíše pesimistický a domnívá se, že jistá podoba války bude v regionu probíhat dál. „Vymýtit terorismus je obtížné. Občanská válka může skončit, ale boj proti teroru může pokračovat,“ vysvětluje. Dle něj v regionu pokračuje tradiční rozpad Osmanské říše, očekává proto, že se bude rozkládat i Sýrie. „Jestli se podaří udělat federaci, nebo budou různé způsoby autonomie, to nevím… Nevíme, jakým způsobem byla smlouva o příměří postavena, ani kdo ji podepsal,“ připomíná Štětina.

To, že se Sýrie rozpadne, považuje za téměř jistou věc, otázkou pak je, co se stane s prezidentem Bašárem Asadem. „Co bude s Asadem si netroufám odhadnout, spíš si myslím, že to bude znamenat jeho konec,“ myslí si.

Psali jsme: Příměří v Sýrii budou monitorovat společně Rusové a Turci, stojí v dohodě  

Vyjádřil se také k roli Moskvy v celém procesu. „Rusko hraje dvojí roli v oblasti: světové velmoci, kdy vetuje v OSN rezoluce o Sýrii, ale také se stalo regionální velmocí. Rusko se snaží dosáhnout svých kýžených teplých moří, to je stará ruská touha, proto se snaží ovládat Černé more. Nyní má Latákii a Tartús. Nakonec bude mít i vojenský vliv na východě Středozemního moře. To je velký úspěch Vladimíra Putina,“ dodal.

To Tereza Spencerová, novinářka z Literárních novin, se domnívá, že i kdyby byl z oblasti vytlačen Islámský stát i Al-Káida, teroristická válka bude pokračovat. „Tyto síly nikam nezmizí, takže nějaká forma války bude pokračovat ještě fůru let,“ varuje. Užívání pojmu „rozpad Sýrie“ se však brání. „Umím si představit uchování státu v hranici, v jaké je dnes... Trendů v Sýrii je hodně, ale který převáží, to si netroufám předvídat,“ vysvětluje.

Psali jsme: Nebezpečné nálady v Sýrii: Mezi mládeží roste touha po pomstě za Aleppo Rok 2017: Tyto klíčové události mohou zásadně ovlivnit svět  

Současné dění je podle ní výsledek naprostého politického selhání západních zemí po Arabském jaru. „Absolutně jsme nepochopili revoluce v Tunisu a Egyptě. Libyi jsme úplně zničili, mysleli jsme si, že v Sýrii to půjde úplně stejně. Rusko využilo našich selhání a vstoupilo do hry. Můžeme tomu říkat Putinovo vítězství, ale nebýt našich chyb, tak tato situace nemohla nikdy nastat."

Poukazuje na to, že EU je rozhádaná a že nový americký prezident Donald Trump podle všeho přenechá Blízký východ místním silám. Regionální mocnosti mají mnohem větší zájem na míru než USA nebo EU. „To, že to kočíruje Rusko, je známka naší diplomatické prohry. Rusko využilo všech našich chyb, a vstoupilo na kolbiště, kde jsme měli být dál my,“ uvedla novinářka.

Na Blízkém východě dle jejich slov vzniká naprosto bezprecedentní mocenská klika. „Sunnitské velmoci jako Saudská Arábie, Katar a další jsou mimo hru, stejně jako jejich spojenci Západ a Evropská unie. Dnes se díváme na zrod naprosto nového regionu, a kdo se přidá k jednáním, má šanci si něco ukousnout, kdo bude dál bojkotovat, bude zabit,“ dodala Tereza Spencerová. 

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Jaromír Štětina Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 17 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy