Praha – V polovině ledna by se mohly pod záštitou Turecka, Ruska a Iráku uskutečnit mírové rozhovory o Sýrii. Ze hry jsou v tuto chvíli jak Evropská unie, tak Spojené státy. Jak ale v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu říká europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, „příměří je vždy lepší než válka“.
Přesto je Štětina spíše pesimistický a domnívá se, že jistá podoba války bude v regionu probíhat dál. „Vymýtit terorismus je obtížné. Občanská válka může skončit, ale boj proti teroru může pokračovat,“ vysvětluje. Dle něj v regionu pokračuje tradiční rozpad Osmanské říše, očekává proto, že se bude rozkládat i Sýrie. „Jestli se podaří udělat federaci, nebo budou různé způsoby autonomie, to nevím… Nevíme, jakým způsobem byla smlouva o příměří postavena, ani kdo ji podepsal,“ připomíná Štětina.
To, že se Sýrie rozpadne, považuje za téměř jistou věc, otázkou pak je, co se stane s prezidentem Bašárem Asadem. „Co bude s Asadem si netroufám odhadnout, spíš si myslím, že to bude znamenat jeho konec,“ myslí si.
Psali jsme: Příměří v Sýrii budou monitorovat společně Rusové a Turci, stojí v dohoděVyjádřil se také k roli Moskvy v celém procesu. „Rusko hraje dvojí roli v oblasti: světové velmoci, kdy vetuje v OSN rezoluce o Sýrii, ale také se stalo regionální velmocí. Rusko se snaží dosáhnout svých kýžených teplých moří, to je stará ruská touha, proto se snaží ovládat Černé more. Nyní má Latákii a Tartús. Nakonec bude mít i vojenský vliv na východě Středozemního moře. To je velký úspěch Vladimíra Putina,“ dodal.
To Tereza Spencerová, novinářka z Literárních novin, se domnívá, že i kdyby byl z oblasti vytlačen Islámský stát i Al-Káida, teroristická válka bude pokračovat. „Tyto síly nikam nezmizí, takže nějaká forma války bude pokračovat ještě fůru let,“ varuje. Užívání pojmu „rozpad Sýrie“ se však brání. „Umím si představit uchování státu v hranici, v jaké je dnes... Trendů v Sýrii je hodně, ale který převáží, to si netroufám předvídat,“ vysvětluje.
Psali jsme: Nebezpečné nálady v Sýrii: Mezi mládeží roste touha po pomstě za Aleppo Rok 2017: Tyto klíčové události mohou zásadně ovlivnit světSoučasné dění je podle ní výsledek naprostého politického selhání západních zemí po Arabském jaru. „Absolutně jsme nepochopili revoluce v Tunisu a Egyptě. Libyi jsme úplně zničili, mysleli jsme si, že v Sýrii to půjde úplně stejně. Rusko využilo našich selhání a vstoupilo do hry. Můžeme tomu říkat Putinovo vítězství, ale nebýt našich chyb, tak tato situace nemohla nikdy nastat."
Poukazuje na to, že EU je rozhádaná a že nový americký prezident Donald Trump podle všeho přenechá Blízký východ místním silám. Regionální mocnosti mají mnohem větší zájem na míru než USA nebo EU. „To, že to kočíruje Rusko, je známka naší diplomatické prohry. Rusko využilo všech našich chyb, a vstoupilo na kolbiště, kde jsme měli být dál my,“ uvedla novinářka.
Na Blízkém východě dle jejich slov vzniká naprosto bezprecedentní mocenská klika. „Sunnitské velmoci jako Saudská Arábie, Katar a další jsou mimo hru, stejně jako jejich spojenci Západ a Evropská unie. Dnes se díváme na zrod naprosto nového regionu, a kdo se přidá k jednáním, má šanci si něco ukousnout, kdo bude dál bojkotovat, bude zabit,“ dodala Tereza Spencerová.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Jaromír Štětina , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 17 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 49 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek