Má Trump podporovat syrskou opozici? Bláznovství, všichni patří pod Al-Káidu, zní reakce

Washington – Koalice amerických organizací chtěla zavést agresivnější intervence proti Asadově režimu. Počítala s Hilary Clintonovou, její prohra v prezidentských volbách se proto stala velkou překážku. Přesto se organizace nevzdává a snaží se přesvědčit nastupující Trumpovu administrativu o oprávněnosti svých poznatků, píše Middle East Eye.

Strategická skupina pro boj s Al-Káidou v Sýrii (Combating al-Qaeda in Syria Strategy Group) bylo zformována v minulém červenci Centrem pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security - CNAS), podle politického dokumentu distribuovaného na akci Atlantické rady 12.ledna. Skupina zahrnuje Charlese Listera z Ústavu Blízkého východu (Middle East Institute) a Jennifer Cafarellovou z  Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War),  kteří oba obhajovali přímé nasazení amerických vojenských sil proti syrskému režimu na podporu ozbrojené opozice.

Bylo to však CNAS, které měla dostatečný politický vliv, aby přivedlo koalici k životu na základě velmi příznivých okolností. Michele Flournoy, zakladatelka a generální ředitelka CNAS a bývalá podtajemnice ministerstva obrany, byla považován za pravděpodobnou volbu Clintonové na post ministra obrany během prezidentských primárek. Jí spolu-vedená zpráva CNAS z června 2016  byla v souladu s Clintonovou otevřeně deklarovanou podporu pro větší americkou intervenci v Sýrii.V této zprávě se volalo po vytvoření ne-bombardované zóny, na ochranu ozbrojených opozičních skupin – které by byly ověřené CIA – před útoky syrského režimu a Rusů.

Nová koalice think-tanků se začala scházet minulé léto, když se politická atmosféra v USA zdála být vhodná pro rozběhnutí kampaně na podporu vojenské intervence USA v Sýrii. Lister 30.9. 2016 publikoval dlouhý esej, ve kterém vyzývá Spojené státy, aby poskytly protiletadlové rakety odpalované z ramene  „umírněným“ opozičním skupinám a pohrozily syrské armádě útoky, pokud by porušila příměří. Tento návrh, který byl původně šit na míru Clintonové, nyní koalice nabízí Trumpovi. Nazývá to „holistickou preventivní politikou pro boj proti terorismu, která umožní umírněným Syřanům…překonat extrémisty v Sýrii.“ Těmito extremisty je především myšlena Al-Káida a jí odvozené odnože.

Problémem této strategie však je přehlížení skutečné situace v Sýrii. Tzv. umírněná opozice není v boji s Al-Káidou, naopak využívá její znalosti a spoléhá na jí vycvičené vojáky. Lister ve svém plánu do určité míry počítá s tím, že od CIA prověřených „umírněných" ozbrojených opozičních skupin se neočekává ukončení vojenské spolupráce s Al-Káidou vytvořenou vojenskou skupinou Fateh al-Sham, jak tomu bylo uvedeno v obou dohodách o příměří v únoru a září. Listerovým záměrem je donutit Asadův režim k jednáním – a to bude vyžadovat přítomnost Fateh al-Sham.

Publicista Washington Post David Ignatius ukazuje na problémy amerického přístupu v Sýrii. Ignatius se setkal s představiteli Harakat al-Hazm, považovanou za nejslibnější "umírněnou" ozbrojenou skupinu.  v Sýrii. Zjistil, že tato skupina je zoufalá, protože USA právě provedly letecký útok na Fateh al-Sham. Skupina podporovaná CIA se obávala, že díky tomu ztratila v očích svých vojenských spojenců důvěryhodnost. A tyto obavy se potvrdily. Fateh al-Sham ji zničil a vzal si všechno vybavení, které jim CIA dodala.

O čem tento hořce ironický příběh vypovídá? O tom, že v Sýrii nelze oddělit Fateh al-Shamod od ostatních skupin. O tom, že všechny tyto „umírněné“ vojenské skupiny byly absorbovány Al-Káidou a jí založenými organizacemi operujícími v Sýrii. Je to poznatek, o kterém se v médiích nemluví a který staví všechny pokusy podporovat „umírněnou opozici“ a přitom bojovat proti Al-Káidě mimo hru, píše Middle East Eye. Washington si pomalu uvědomuje, že přes všechna selhání Asadova režimu, je to syrská armáda, která je skutečně jediná síla, co v Sýrii bojuje proti Al-Káidě a Islámskému státu.

Související

Ajmán Zavahrí

Al-Káida zveřejnila video. Má být namluvené Zavahrím, který je podle USA po smrti

Teroristická síť Al-Káida dnes zveřejnila 35minutové video, které údajně namluvil vůdce skupiny Ajmán Zavahrí. O něm se ale předpokládá, že byl zabit při americkém náletu v srpnu letošního roku. Podle agentury Reuters nahrávka není datovaná a nijak neukazuje na dobu, kdy mohla být pořízena. Samotný obsah nahrávky zatím není k dispozici.

Více souvisejících

Al-Káida Syrská krize al-Nusra (an-Nusra)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy