Utrhaná ňadra, usekané ruce a upalování končí? Islámský stát je poražen, organizace se rozpadá, velitelé utíkají. A na povrch vyplývají další zvěrstva

Bagdád - Radikální hnutí Islámský stát doslova mele z posledního. Zatímco v Sýrii tamní jednotky postupně obsazují baštu islamistů Rakku, v Iráku se armáda dobývá do západní části Mosulu. Radikálové ztrácí půdu pod nohama, morálka je na dně, velitelé utíkají a stále více islamistů si přiznává, že boj proti světu prohráli.

Velitel jednotek irácké federální policie Šakirov Džaudat pro CNN uvedl, že teroristé melou z posledního. "Teroristická organizace Islámský stát je v šoku. Mezi islamisty panuje zmatek a poraženecké nálady. Zprávy naší rozvědky z terénu svědčí o tom, že se organizace rozpadá a její velení utíká z Mosulu," tvrdí generál.

Boje o Mosul trvají od loňského října. V lednu vládní síly dobyly východní část města, západní část ale stále ovládají džihádisté. O většinu území ale postupně přichází a ztrácí cesty, kterými mohli prchat na západ k městu Tall Afar a syrské hranici.

Klíčová operace začala 19. února, kdy východní část města padla po tříměsíčních bojích v lednu. Irácká vládní vojska proto zahájila tažení s cílem dobýt západní část Mosulu, poslední velké městské bašty Islámského státu.

Islamisté nasazují vše co mají

Radikálové si porážku moc dobře uvědomují a ze všech sil se jí snaží odvrátit, nasazují proto do boje vše, co mají. Už jim například nestačí sebevražední atentátníci, kterých má navíc nedostatek, a proto umisťují bomby na psy.

Do akce také nasadili bezpilotní letouny, které mohou létat poměrně velké vzdálenosti a teroristé jsou při jejich explozi ukryti v bezpečí. Navíc na ně nově instalují držáky na granáty, čímž se z dronů stávají kamikaze letouny.

Jedna z posledních nahrávek také ukazuje, že se v bojích začaly angažovat také malé děti, takzvaná "mláďata chalífátu", která radikálové cvičily pro boj s "bezvěrci".

Na povrch vyplývají nechutná zvěrstva

Čím hlouběji do Mosulu armáda proniká, tím větší se vytváří obrázek o fungování organizace jako celku. Ukazuje se, že nechutné popravy stětím, upálením a dalšími způsoby jsou jen špičkou ledovce toho, co se skutečně dělo mezi islamisty.

Vojáci tak například nalezli cely pro zajaté ženy, které jsou asi metr velké, takže v nich není možné ani natáhnout ruce. Nemají okna a zajatkyně byly nuceny žít ve tmě, zatímco snášely znásilňování a bití. 

Zajištěny byly také osnovy a výukové materiály, se kterými přicházeli do styku děti ve školách. Jsou v nich všechny možné věci, ale jedna z nejstrašnějších je nabádání ke kanibalismu. Děti byli vychovávány tak, aby jedly padlé nepřátele, zejména v případě, kdy budou mít nouzi o jídlo. A nejen děti.

Podle některých zdrojů například radikálové nakrmili zoufalou matku ostatky svého uneseného syna. Řekli, že by se měla před jeho návštěvou najíst, a až poté jí sdělili, že jídlo, které snědla, byly kousky jejího syna.

Nelidské a kruté mučení na denním pořádku

Na povrch vyplývají také způsoby, kterými islamisté mučili své vězně. Kromě klasického bičování, psychického týrání, lámání končetin nebo jejich usekávání se oběti mučily také nástrojem zvaným "hryzač", který jim vytrhával z těla kusy masa, zaživa a při plném vědomí. Podle obětí způsobuje mučení nepředstavitelnou bolest, s níž se nedají srovnat ani porodní bolesti.

K mučení hryzačem se Islámský stát uchýlil právě v Iráku, kde jsou povinnou výbavou každé ženy pytlovité kalhoty, rukavice a ponožky. Z domu se navíc místní dívky mohou vydat pouze v doprovodu mužského příbuzného. Podle britského deníku Independent se ale situace vyostřuje a radikálové ve svých trestech přitvrzují, neposlušným ženám proto začali vytrhávat kusy masa z těla.

Lidé, kteří podstoupili toto mučení a přežili, mohou hovořit o štěstí. Viditelné jizvy a modřiny jsou to nejmenší, co si z něj mohou odnést. Nástroj, kterým radikálové působili dívkám trýznivou bolest, vypadá jako pasti pro zvířata nebo kovové čelisti se zuby. Ty radikálové zatínají do těla a vytrhávají z těl obětí za doprovodu nepředstavitelné bolesti velké kusy masa. Podle některých zdrojů tímto způsobem dokonce odtrhávali z těla končetiny nebo například ženská ňadra, tyto zprávy ale potvrzené nejsou.

Co bude dál?

Proti islamistům v současné době bojují desítky různých států, od mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, přes Rusko a Turecko až po arabské země. S přicházející porážkou džihádistů se ale objevují hlasy, které tvrdí, že vyhnat islamisty z jejich bašt nestačí.

Spojenými státy podporovaná koalice se totiž zaměřuje pouze na zničení radikálů, nikoliv na jiné povstalecké skupiny či na podmínky, které je přiživují. Ofenziva s cílem dobýt navíc Mosul probíhá, aniž by ji doplnily politické kroky, které by mohly posílit umírněné sunnitské vůdce proti militantům usilujícím o rozpoutání povstání proti bagdádské vládě.

Někteří odborníci se také obávají, že Spojené státy by mohly obsadit irácká ropná pole, což by vyvolalo nepřátelskou reakci sil napříč politickým spektrem. I pokud by se tak nestalo, přispěje porážka radikálů k destabilizaci regionu a toho se budou snažit využít jiné mocenské skupiny.

Otázkou také zůstává, co je ve skutečnosti považováno za porážku Islámského státu. Nepředpokládá se, že by džihádisté kapitulovali, navíc jejich ideologie je v mnoha lidech zakořeněna a byly v ní vychovávány i děti. Bude tedy muset začít rozsáhlý proces deradikalizace s předem nejasnými výsledky.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák mučení vězňů Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy