Asada napodobí Kim Čong-un? Z Washingtonu zní varování

MAGAZÍN – Omezení zbraní je metodou, která dokáže eliminovat nebezpečné bojové prostředky, ale vždy bude záležet na politické vůli států dodržovat své závazky, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký server v něm připomíná, že i během studené války obě supervelmoci přistupovaly na ověřitelné snižování jaderných arzenálů jen tehdy, pokud bylo v jejich zájmu; v opačném případě se stupňoval závod ve zbrojení.

Přiznané a nepřiznané zbraně

Nedávné nasazení nervového plynu k zabíjení civilistů v Sýrii je washingtonského deníku další připomínkou výše uvedeného. „Diktátor Bašár Asad a jeho režim se pod tlakem vzdal velkých zásob chemických zbraní, ale některé ukryl, či vytvořil nové, aby nakonec znovu zabíjely, možná s tichým souhlasem Ruska a Íránu,“ kritizuje editorial.

Damašek nepodepsal příslušnou dohodu o omezení zbraní, aby chránil civilisty, deklaruje prestižní server. Připomíná, že po chemickém útoku v Ghútě v srpnu 2013, který zabil více než 1400 lidí, Asad souhlasil s přistoupením Sýrie k Úmluvě o chemických zbraních, jež zakazuje vývoj, výrobu, držení, skladování, přechovávání, předávání či nasazení těchto látek.

Po dohodě mezi Spojenými státy a Ruskem bylo na 1300 tun chemických zbraní přiznaných Asadem odvezeno na moře a zničeno, přičemž došlo i k likvidaci přiznaných zařízení k jejich výrobě, poukazuje americký deník. Deklaruje, že šlo o užitečnou snahu, jelikož si lze představit důsledky, pokud by se k těmto chemickým arzenálům dostal Islámský stát.

Klíčové slovo však v tomto případě zní „přiznaných“, zdůrazňuje Washington Post. Doplňuje, že od konce uvedené operace neustále rostlo podezření, že Asad vlastní nepřiznané rezervy. Vlivný deník odkazuje na článek Columa Lynche a Davida Kennera v magazínu Foreign Policy, který loni v srpnu shrnul obsah pětasedmdesátistránkové zprávy Organizace pro zákaz chemických zbraní popisující znepokojivé tendence syrského režimu cosi skrývat a mlžit.

Ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní Ahmet Uzumcu v důvěrném shrnutí uvedené zprávy konstatoval, že většina ze 122 vzorků odebraných na různých místech v Sýrii naznačila aktivity spojené s potenciální přítomností nepřiznaných chemických zbraní, poukazuje editorial. Připomíná, že již měsíc před zmíněným článkem americký zástupce v Organizaci pro zákaz chemických zbraní Kenneth Ward varoval před syrskou „záměrnou kampaní nespolupráce a mlžení, podvádění a vzdoru“.

Malé množství, ohromné škody

Navzdory tomu, že Sýrie opakovaně použila chlór jako chemickou zbraň, Obamova administrativa přehnaně hodnotila operaci k likvidaci syrských arzenálů jako stoprocentní úspěch, připomíná vlivný deník. To byla podle jeho soudu chyba.

„Pravda o těchto zbraních je taková, že dokážou napáchat hrozivé škody, i když unikne jejich malá část,“ píše Washington Post. Dodává, že zhruba 4,5 litru sarinu při útoku v tokijském metru v březnu 1995 způsobilo vážná zranění tisícům lidí, 12 z nich připravilo o život a vyvolalo masovou paniku. (Shodou okolností tehdy naštěstí unikla jen malá část z uvedeného množství plynu, jinak by byl počet obětí výrazně vyšší, pozn. redaktora)

V posledních letech zavládlo nežádoucí uspokojení v otázce nebezpečí nejaderných zbraní hromadného ničení, varuje washingtonský server. Jako příklad uvádí nedávný neúspěch snahy zpřísnit Úmluvy o zákazu biologických zbraní, ačkoliv chemické a biologické látky způsobující ohromné škody lze snadno skrývat.

„Dohody o omezení zbraní fungují, pokud jsou ověřitelné pomocí titěrných inspekcí,“ konstatuje vlivný deník. Dodává, že i ty však lze obcházet a Asad ukázal svou pravou tvář, když podváděl a zabíjel. Každý, kdo uvažuje o nějaké dohodě se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem ohledně rostoucího jaderného a raketového programu jeho země, by tak měl mít podle amerického serveru na paměti tuto lekci.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Chemické zbraně Severní Korea (KLDR) Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy