Podmínky referenda v Turecku nebyly dle mezinárodních norem, Erdogan se přesto vrátí do čela své strany

Ankara - Výsledek tureckého referenda umožňuje, aby vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nabídla prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi členství. Stane se tak na konci dubna.

Jedna z ústavních změn umožní, aby si hlava státu zachovala členství v politické straně. Šéf parlamentní frakce AKP Mustafa Elitaş dnes oznámil, že strana nabídne Erdoganovi členství po 27. nebo 28. dubnu. Erdogan stranu v roce 2001 spoluzakládal.

Ústavní reformu schválila jenom těsná většina 51 procent hlasujících a mezinárodní pozorovatelé dnes označili podmínky, v nichž se referendum pořádalo, ze nevyvážené. Kritizovali i rozhodnutí volební komise započítat do výsledku hlasy z lístků bez požadovaných razítek.

Elitaş k tomu řekl, že toto rozhodnutí bylo učiněno dříve, než se otevřely urny s hlasy a začalo sčítání. "Mohlo by to být kontroverzní, kdyby se to rozhodlo až po sečtení hlasů," řekl Elitaş.

Opoziční levicová Lidová republikánská strana (CHP) kvůli sporům kolem neoznačených hlasovacích lístků navrhla referendum zrušit.

Právní zabezpečení tureckého ústavního referenda nebylo podle OBSE dostatečné na to, aby zajistilo skutečně demokratické referendum. Pozorovatelé také konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné. Za zcela protiprávní mise považuje rozhodnutí ústřední volební komise zahrnout do započítávání hlasů i oficiálně neoznačené hlasovací lístky.

Sdílejte článek

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy