Istanbul - Asi 3000 lidí vyšlo dnes podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Turecká vláda dnes také na doporučení bezpečnostní rady prodloužila o další tři měsíce výjimečný stav v zemi. Oznámil to turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.
Podle hlavní turecké opoziční strany provázely nedělní referendum o změně ústavy podvody a Lidová republikánská strana (CHP) bude proto u soudu žádat zrušení výsledků. Průběh hlasování, v němž zvítězili zastánci posílení pravomocí prezidenta, kritizovali i pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jejich kritiku odmítl jako politicky zaujatou turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i turecké ministerstvo zahraničí. Proti výsledkům referenda demonstrovalo dnes večer v Istanbulu na 3000 lidí.
Část turecké opozice už v neděli zpochybnila výsledky, podle nichž s 51,4 procenta hlasů vyhráli zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský. CHP vadí zejména rozhodnutí ústřední volební komise započítat do výsledků i hlasovací lístky neoznačené oficiálním razítkem. Lidová republikánská strana tvrdí, že komise tím porušila zákon, a chce se proto obrátit na turecký ústavní soud, případně i na Evropský soud pro lidská práva.
Předseda ústřední volební komise Sadu Güven rozhodnutí hájil s tím, že neorazítkované lístky se započítávaly už v minulosti. Pro uznání neplatnosti hlasu je podle Güvena nutné dokázat, že lístek byl do volební místnosti přinesen zvenčí.
Podle další opoziční formace, prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), byly do výsledku započteny až tři miliony neorazítkovaných hlasů, což by stačilo na zvrácení výsledku. Podle turecké tiskové agentury Anadolu zastánci ústavních změn vyhráli rozdílem zhruba 1,3 milionu hlasů.
Turci protestují v ulicích
Asi 3000 lidí vyšlo dnes podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení.
"Bok po boku proti fašismu," skandovalo podle AFP asi 2000 lidí ve čtvrti Kadiköy v asijské části Istanbulu. Namířeno mají k sídlu ústřední volební komise. Právě ta učinila během referenda sporné rozhodnutí, že se budou do výsledků započítávat i hlasovací lístky bez oficiálního razítka.
Nedostatečně orazítkovaných hlasů je podle opoziční strany asi tři miliony, což by stačilo ke zvrácení výsledku. Zastánci ústavní změn totiž zvítězili asi o 1,3 milionu hlasů.
Další asi tisícovka protestujících vyšla dnes večer do ulic ve čtvrti Beşiktaş, v evropské části Istanbulu. Nesli mimo jiné hesla jako "Ne, my vyhrajeme" a skandovali "zloděj, vrah, Erdogan". Podle agentury AFP jim lidé z okolních domů z oken vyjadřovali podporu mimo jiné tím, že bouchali do hrnců a pánví.
Vláda prodlužuje výjimečný stav
Turecká vláda dnes na doporučení bezpečnostní rady prodloužila o další tři měsíce výjimečný stav v zemi. Oznámil to turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Výjimečný stav byl v Turecku zaveden loni v červenci po neúspěšném pokusu části armády o převrat a byl už několikrát prodloužen.
Prezident Recep Tayyip Erdogan už dříve prohlásil, že mimořádná opatření v Turecku potrvají tak dlouho, dokud se situace v zemi nezklidní. Výjimečný stav byl zaveden původně na tři měsíce; prodloužen byl v říjnu a v lednu vždy o 90 dní. Platnost dosavadního výjimečného stavu měla vypršet 19. dubna.
Za strůjce pokusu o puč, při němž v červenci zahynulo přes 240 lidí, turecká vláda označila hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce, i jen domnělé, turecký režim dlouhodobě pronásleduje. Podle některých názorů mohla červencový pokus o puč zinscenovat vláda prezidenta Erdogana, aby ospravedlnila pronásledování svých kritiků.
Související
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Teroristický útok v Ankaře: Sídlem letecké společnosti otřásla exploze a střelba, na místě jsou mrtví
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Demonstrace v Turecku
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
před 38 minutami
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno před 52 minutami
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
před 1 hodinou
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
před 1 hodinou
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 3 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 4 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 5 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 6 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 7 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 8 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 9 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 10 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 12 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 12 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 13 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 14 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 15 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě