Podobnost mezi Českem a Tureckem? Prezident likviduje část společnosti, podporují jej radikálové, tvrdí bývalý velvyslanec

ROZHOVOR - Turci si v nedělním referendu odhlasovali posun země k prezidentskému systému. „Ano“ posílení pravomocí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana řeklo 51% Turků. Výsledek ještě prohloubil už tak silné rozdělení v turecké společnosti, tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz turkolog a první velvyslanec České republiky v Turecku, Tomáš Laně. Turecké referendum je podle něj zrcadlovým protějškem procesů, které hýbají i českou společností. Češi se ale nemusí bát, že by zde vznikala proerdoganovská klika. Většina českých Turků hlasovala pro "ne".

Turecké referendum dopadlo ve prospěch tureckého prezidenta. Co podle Vás motivovalo Turky, aby hlasovali pro „ano“, tedy pro značné posílení pravomocí tureckého prezidenta?

Jde jen  o polovinu Turků. Na masivní diskriminační kampaň vlády  a samotného prezidenta, která ovládala média a v níž byla opozice zastrašována,  navíc v podmínkách výjimečného stavu, byl výsledek překvapivě těsný. Ještě prohloubil Erdoğanem rozdmychávaný rozkol v turecké společnosti. Motivací oné těsné většiny pro Erdoğana byl především obdiv k vůdci (podle poreferendového průzkumu až 80%).

Magazín Foreign Policy považuje toto rozhodnutí za významný milník moderních tureckých dějin, který označuje zánik jedné epochy, započaté Atatürkovou modernizací a sekularizací Turecka. Jedná se o přehnané tvrzení nebo s tím souhlasíte?

Erdoğan zatím proti Atatürkovi, nejspíš z taktických důvodů otevřeně nevystupuje.  Ale postupně jeho sekulární odkaz likviduje, patrné je to ve vzdělávacím systému, a hlavně chce zaujmout jeho místo.  

Jestliže Erdoğanovo vítězství znamená odmítnutí sekularizace a snahy stát se státem západního typu, jaké bude další politické směřování Turecka? Můžeme očekávat, že se Turecko, v jehož čele bude „sultán“ Erdoğan propagující konzervativní islámské hodnoty, stane teokratickým státem ve stylu Saúdské Arábie?

To je velmi přehnané. Turecko není izolovaným pouštním královstvím, ale zemí, kterou prošlo mnoho kultur a civilizací, a která má těžko vykořenitelnou tradici moderního sekulárního státu.

Erdoğan vyhrál o pouhých 1,3 milión hlasů, což je poměrně překvapivý výsledek, vzhledem ke značnému úsilí, které vláda věnovala tomu, aby Turci hlasovali pro „ano“. Jaký to podle Vás vysílá signál do společnosti? Bude opozice schopná využít očividně velmi početný nesouhlas s touto významnou změnou společenského zřízení v Turecku?

Erdoğan i jeho partaj byli těsným výsledkem referenda zaskočeni.  Turecká společnost je hluboce rozdělená. Erdoğana to však nezastaví. Má k potlačení jakékoliv nespokojenost v rukou všechny mocenské prostředky a nebude je váhat použít.

V českém prostředí se často mluví, zvláště v kontextu prezidentských voleb, o rozdílech volebních preferencí mezi obyvateli velkých měst a venkova. Pět největších tureckých měst nejčastěji hlasovalo pro „ne“. Znamená tento fakt, že v Turecku existuje podobný rozdíl mezi venkovem/městy? Útočí též Erdogan a jeho příznivci na jakousi „ankarskou kavárnu“?

Rozdíl mezi venkovem a městem se tentokrát projevil zejména v tom, že opozice ke změně ústavy na prezidentský systém šitý na míru Erdoğanovi převládla  i v jeho dosavadních městských baštách Istanbulu a Ankaře. Erdoğan útočí proti vzdělané, otevřené, sekulární a proevropsky naladěné společnosti, která překonala strach a projevila svůj názor. K jeho příznivcům patří  i islámští radikálové. Ale to má i u nás zrcadlovou podobu.

Jak velkou roli hráli v prosazení prezidentského systému Turci žijící v zahraničí? Je jejich „ano“ známkou jejich protizápadního myšlení a neochoty se integrovat, jak tvrdí kritické hlasy?

Hlasy turecké diaspory hrály při těsném výsledku v Turecku velkou roli. Zdaleka však nepředstavují většinu zahraničních Turků, a to ani v západní Evropě, kde pro Erdoğana hlasovalo nejvíc oprávněných voličů. V Německu to například byly jen dvě třetiny ze slabé poloviny, která k urnám šla. V zemích se vzdělanější a podnikatelskou tureckou populací jako třeba v ČR  většina hlasovala proti Erdoğanovi.

Jean-Claude Juncker vydal prohlášení, ve kterém slibuje, že OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) vyšetří údajné nesrovnalosti v referendu. Jedná o neobvykle tvrdou kritiku Turecka ze strany EU. Jak se tento krok promítne do vztahů mezi EU a Tureckem? Budeme moci očekávat další vlnu přirovnání evropských států k nacistům, které podle komentátorů jsou důvodem tohoto rezervovaného postoje EU vůči Turecku?

Věřme, že se Erdoğan časem pragmaticky vrátí nohama na zem. Ekonomická realita ho k tomu donutí. 

Související

Recep Tayyip Erdogan Komentář

Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.
Gökhan Bacik

Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká

Sýrii po pádu režimu dosavadního autoritářského prezidenta Bašára Asada nečeká nic jednoduchého. Podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého se do procesu změny režimu musí zapojit mezinárodní prostředí a pokusí se ho ovlivnit i aktéři jako Turecko nebo Izrael. Pád Asada označil za jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Tomáš Laně

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 8 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 9 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 14 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy