ROZHOVOR - Turci si v nedělním referendu odhlasovali posun země k prezidentskému systému. „Ano“ posílení pravomocí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana řeklo 51% Turků. Výsledek ještě prohloubil už tak silné rozdělení v turecké společnosti, tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz turkolog a první velvyslanec České republiky v Turecku, Tomáš Laně. Turecké referendum je podle něj zrcadlovým protějškem procesů, které hýbají i českou společností. Češi se ale nemusí bát, že by zde vznikala proerdoganovská klika. Většina českých Turků hlasovala pro "ne".
Turecké referendum dopadlo ve prospěch tureckého prezidenta. Co podle Vás motivovalo Turky, aby hlasovali pro „ano“, tedy pro značné posílení pravomocí tureckého prezidenta?
Jde jen o polovinu Turků. Na masivní diskriminační kampaň vlády a samotného prezidenta, která ovládala média a v níž byla opozice zastrašována, navíc v podmínkách výjimečného stavu, byl výsledek překvapivě těsný. Ještě prohloubil Erdoğanem rozdmychávaný rozkol v turecké společnosti. Motivací oné těsné většiny pro Erdoğana byl především obdiv k vůdci (podle poreferendového průzkumu až 80%).
Magazín Foreign Policy považuje toto rozhodnutí za významný milník moderních tureckých dějin, který označuje zánik jedné epochy, započaté Atatürkovou modernizací a sekularizací Turecka. Jedná se o přehnané tvrzení nebo s tím souhlasíte?
Erdoğan zatím proti Atatürkovi, nejspíš z taktických důvodů otevřeně nevystupuje. Ale postupně jeho sekulární odkaz likviduje, patrné je to ve vzdělávacím systému, a hlavně chce zaujmout jeho místo.
Jestliže Erdoğanovo vítězství znamená odmítnutí sekularizace a snahy stát se státem západního typu, jaké bude další politické směřování Turecka? Můžeme očekávat, že se Turecko, v jehož čele bude „sultán“ Erdoğan propagující konzervativní islámské hodnoty, stane teokratickým státem ve stylu Saúdské Arábie?
To je velmi přehnané. Turecko není izolovaným pouštním královstvím, ale zemí, kterou prošlo mnoho kultur a civilizací, a která má těžko vykořenitelnou tradici moderního sekulárního státu.
Erdoğan vyhrál o pouhých 1,3 milión hlasů, což je poměrně překvapivý výsledek, vzhledem ke značnému úsilí, které vláda věnovala tomu, aby Turci hlasovali pro „ano“. Jaký to podle Vás vysílá signál do společnosti? Bude opozice schopná využít očividně velmi početný nesouhlas s touto významnou změnou společenského zřízení v Turecku?
Erdoğan i jeho partaj byli těsným výsledkem referenda zaskočeni. Turecká společnost je hluboce rozdělená. Erdoğana to však nezastaví. Má k potlačení jakékoliv nespokojenost v rukou všechny mocenské prostředky a nebude je váhat použít.
V českém prostředí se často mluví, zvláště v kontextu prezidentských voleb, o rozdílech volebních preferencí mezi obyvateli velkých měst a venkova. Pět největších tureckých měst nejčastěji hlasovalo pro „ne“. Znamená tento fakt, že v Turecku existuje podobný rozdíl mezi venkovem/městy? Útočí též Erdogan a jeho příznivci na jakousi „ankarskou kavárnu“?
Rozdíl mezi venkovem a městem se tentokrát projevil zejména v tom, že opozice ke změně ústavy na prezidentský systém šitý na míru Erdoğanovi převládla i v jeho dosavadních městských baštách Istanbulu a Ankaře. Erdoğan útočí proti vzdělané, otevřené, sekulární a proevropsky naladěné společnosti, která překonala strach a projevila svůj názor. K jeho příznivcům patří i islámští radikálové. Ale to má i u nás zrcadlovou podobu.
Jak velkou roli hráli v prosazení prezidentského systému Turci žijící v zahraničí? Je jejich „ano“ známkou jejich protizápadního myšlení a neochoty se integrovat, jak tvrdí kritické hlasy?
Hlasy turecké diaspory hrály při těsném výsledku v Turecku velkou roli. Zdaleka však nepředstavují většinu zahraničních Turků, a to ani v západní Evropě, kde pro Erdoğana hlasovalo nejvíc oprávněných voličů. V Německu to například byly jen dvě třetiny ze slabé poloviny, která k urnám šla. V zemích se vzdělanější a podnikatelskou tureckou populací jako třeba v ČR většina hlasovala proti Erdoğanovi.
Jean-Claude Juncker vydal prohlášení, ve kterém slibuje, že OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) vyšetří údajné nesrovnalosti v referendu. Jedná o neobvykle tvrdou kritiku Turecka ze strany EU. Jak se tento krok promítne do vztahů mezi EU a Tureckem? Budeme moci očekávat další vlnu přirovnání evropských států k nacistům, které podle komentátorů jsou důvodem tohoto rezervovaného postoje EU vůči Turecku?
Věřme, že se Erdoğan časem pragmaticky vrátí nohama na zem. Ekonomická realita ho k tomu donutí.
Související
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Teroristický útok v Ankaře: Sídlem letecké společnosti otřásla exploze a střelba, na místě jsou mrtví
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Tomáš Laně
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
včera
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
včera
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
včera
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.
Zdroj: Libor Novák