Jak to bylo s chemickým útokem v Sýrii? USA pravdu nepřiznají, řekl agent CIA

MAGAZÍN - Spojené státy vědí, jak ve skutečnosti proběhl nedávný chemický útok v Sýrii, ale nepřiznají to, jelikož nemohou dementovat verzi, kterou již oficiálně přijaly. Tvrdí to alespoň bývalý agent CIA Philip Giraldi. Odborník na boj proti terorismu s názorem vystoupil v rozhovoru pro server RT.

Washington ví víc, než říká

Z chemického útoku, k němuž došlo 4. dubna v syrském Chán Šajchúnu, Spojené státy viní vládní síly prezidenta Bašára Asada. Je přitom jisté, že syrský bojový letoun tou dobou zaútočil na cíl v oblasti, kterou drží protirežimní povstalci. Následně do ovzduší unikl jedovaný plyn, přičemž zahynulo několik desítek lidí.

Zatímco USA tvrdí, že vražedný plyn obsahovala nálož shozená z vládního letounu, Rusko předkládá verzi, podle které bomba zasáhla sklad povstalců, v němž se nacházely chemické zbraně. Giraldi nyní vystoupil s odvážnou tezí, že Spojené státy o údajném skladu chemických zbraní v Chán Šajchúnu mohly vědět.

"Ano, je to dost dobře možné," tvrdí bývalý agent CIA. Domnívá se, že americké zpravodajské služby a Bílý dům nyní vědí, co se 4. dubna stalo, ale jelikož se události již posunuly jistým směrem a prezident Donald Trump se rozhodl pro vojenskou odpověď, není možné jednoduše dementovat verzi, která byla předtím oficiálně prezentována.

Experta na boj s terorismem rovněž znepokojuje skutečnost, že veškeré fyzické důkazy z místa činu pocházejí z protiasadovských zdrojů, přičemž mnoho z nich je ve skutečnosti napojeno na bývalou Frontu an-Nusrá, odnož teroristické sítě Al-Káida.

"Ano, to je něco, čehož jsme již byli svědky," konstatuje Giraldi. Připomíná, že podobná situace nastala v roce 2013po chemickém útoku v Ghútě na předměstí Damašku, kdy zasaženou oblast ovládaly povstalecké skupiny, které přirozeně kontrolovaly, jaké zprávy se dostanou ven a jak budou interpretovány.

Podle bývalého agenta je pravděpodobné, že pokud by se na místo útoku nyní dostal vyšetřovací tým, objevil by mnoho záměrných zásahů. "Jsem si jistý, že část (místa) by byla dekontaminována, další části by zůstaly kontaminovány, aby odrážely příběh, že to způsobila syrská vláda, kterému máme dle rebelů věřit," tvrdí Giraldi.

Vysloužilý pracovník tajných služeb rovněž začíná pochybovat, že případné vyšetřování na místě útoku by mohlo být nyní legitimní. Očekává, že takový proces by čelil obstrukcím ze strany Spojených států, jelikož skutečný obraz o událostech, k nimž v Chán Šajchúnu došlo, by podle jeho názoru mohl výrazně poškodit příběh oficiálně předkládaný Washingtonem.

Problematické důkazy

Dosavadní Západem představené důkazy o chemickém útoku Giraldi nepovažuje za příliš přesvědčivé. "Zatím k tomu mohu říct, že dosavadní tvrzení jsou založena na sérii fotografií, které jsou běžně dostupné. Jinými slovy, jde o něco jako fotografie od Googlu," poukazuje odborník na boj s terorismem. Dodává, že svou verzi o tom, co se stalo a co jsme viděli, předkládají i samotní protivládní povstalci.

Existují jasné důkazy o lidech, kteří utrpěli zranění, přičemž došlo k otestování údajné chemické látky v Turecku, která byla následně identifikována jako sarin, uvádí vysloužilý agent CIA. Problém podle něho spočívá ve skutečnosti, že Turecko vystupuje velmi nepřátelsky vůči Asadovu syrskému režimu.

"(Turecký) prezident Erdoğan opakovaně volal po jeho (Asadově) odstranění," připomíná Giraldi. Dodává, že z tohoto důvodu lze Turecko jen sotva považovat za nezaujatý zdroj zjištění o útoku.         

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) USA (Spojené státy americké) Turecko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy