Jak to bylo s chemickým útokem v Sýrii? USA pravdu nepřiznají, řekl agent CIA

MAGAZÍN - Spojené státy vědí, jak ve skutečnosti proběhl nedávný chemický útok v Sýrii, ale nepřiznají to, jelikož nemohou dementovat verzi, kterou již oficiálně přijaly. Tvrdí to alespoň bývalý agent CIA Philip Giraldi. Odborník na boj proti terorismu s názorem vystoupil v rozhovoru pro server RT.

Washington ví víc, než říká

Z chemického útoku, k němuž došlo 4. dubna v syrském Chán Šajchúnu, Spojené státy viní vládní síly prezidenta Bašára Asada. Je přitom jisté, že syrský bojový letoun tou dobou zaútočil na cíl v oblasti, kterou drží protirežimní povstalci. Následně do ovzduší unikl jedovaný plyn, přičemž zahynulo několik desítek lidí.

Zatímco USA tvrdí, že vražedný plyn obsahovala nálož shozená z vládního letounu, Rusko předkládá verzi, podle které bomba zasáhla sklad povstalců, v němž se nacházely chemické zbraně. Giraldi nyní vystoupil s odvážnou tezí, že Spojené státy o údajném skladu chemických zbraní v Chán Šajchúnu mohly vědět.

"Ano, je to dost dobře možné," tvrdí bývalý agent CIA. Domnívá se, že americké zpravodajské služby a Bílý dům nyní vědí, co se 4. dubna stalo, ale jelikož se události již posunuly jistým směrem a prezident Donald Trump se rozhodl pro vojenskou odpověď, není možné jednoduše dementovat verzi, která byla předtím oficiálně prezentována.

Experta na boj s terorismem rovněž znepokojuje skutečnost, že veškeré fyzické důkazy z místa činu pocházejí z protiasadovských zdrojů, přičemž mnoho z nich je ve skutečnosti napojeno na bývalou Frontu an-Nusrá, odnož teroristické sítě Al-Káida.

"Ano, to je něco, čehož jsme již byli svědky," konstatuje Giraldi. Připomíná, že podobná situace nastala v roce 2013po chemickém útoku v Ghútě na předměstí Damašku, kdy zasaženou oblast ovládaly povstalecké skupiny, které přirozeně kontrolovaly, jaké zprávy se dostanou ven a jak budou interpretovány.

Podle bývalého agenta je pravděpodobné, že pokud by se na místo útoku nyní dostal vyšetřovací tým, objevil by mnoho záměrných zásahů. "Jsem si jistý, že část (místa) by byla dekontaminována, další části by zůstaly kontaminovány, aby odrážely příběh, že to způsobila syrská vláda, kterému máme dle rebelů věřit," tvrdí Giraldi.

Vysloužilý pracovník tajných služeb rovněž začíná pochybovat, že případné vyšetřování na místě útoku by mohlo být nyní legitimní. Očekává, že takový proces by čelil obstrukcím ze strany Spojených států, jelikož skutečný obraz o událostech, k nimž v Chán Šajchúnu došlo, by podle jeho názoru mohl výrazně poškodit příběh oficiálně předkládaný Washingtonem.

Problematické důkazy

Dosavadní Západem představené důkazy o chemickém útoku Giraldi nepovažuje za příliš přesvědčivé. "Zatím k tomu mohu říct, že dosavadní tvrzení jsou založena na sérii fotografií, které jsou běžně dostupné. Jinými slovy, jde o něco jako fotografie od Googlu," poukazuje odborník na boj s terorismem. Dodává, že svou verzi o tom, co se stalo a co jsme viděli, předkládají i samotní protivládní povstalci.

Existují jasné důkazy o lidech, kteří utrpěli zranění, přičemž došlo k otestování údajné chemické látky v Turecku, která byla následně identifikována jako sarin, uvádí vysloužilý agent CIA. Problém podle něho spočívá ve skutečnosti, že Turecko vystupuje velmi nepřátelsky vůči Asadovu syrskému režimu.

"(Turecký) prezident Erdoğan opakovaně volal po jeho (Asadově) odstranění," připomíná Giraldi. Dodává, že z tohoto důvodu lze Turecko jen sotva považovat za nezaujatý zdroj zjištění o útoku.         

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) USA (Spojené státy americké) Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy