Jak to bylo s chemickým útokem v Sýrii? USA pravdu nepřiznají, řekl agent CIA

MAGAZÍN - Spojené státy vědí, jak ve skutečnosti proběhl nedávný chemický útok v Sýrii, ale nepřiznají to, jelikož nemohou dementovat verzi, kterou již oficiálně přijaly. Tvrdí to alespoň bývalý agent CIA Philip Giraldi. Odborník na boj proti terorismu s názorem vystoupil v rozhovoru pro server RT.

Washington ví víc, než říká

Z chemického útoku, k němuž došlo 4. dubna v syrském Chán Šajchúnu, Spojené státy viní vládní síly prezidenta Bašára Asada. Je přitom jisté, že syrský bojový letoun tou dobou zaútočil na cíl v oblasti, kterou drží protirežimní povstalci. Následně do ovzduší unikl jedovaný plyn, přičemž zahynulo několik desítek lidí.

Zatímco USA tvrdí, že vražedný plyn obsahovala nálož shozená z vládního letounu, Rusko předkládá verzi, podle které bomba zasáhla sklad povstalců, v němž se nacházely chemické zbraně. Giraldi nyní vystoupil s odvážnou tezí, že Spojené státy o údajném skladu chemických zbraní v Chán Šajchúnu mohly vědět.

"Ano, je to dost dobře možné," tvrdí bývalý agent CIA. Domnívá se, že americké zpravodajské služby a Bílý dům nyní vědí, co se 4. dubna stalo, ale jelikož se události již posunuly jistým směrem a prezident Donald Trump se rozhodl pro vojenskou odpověď, není možné jednoduše dementovat verzi, která byla předtím oficiálně prezentována.

Experta na boj s terorismem rovněž znepokojuje skutečnost, že veškeré fyzické důkazy z místa činu pocházejí z protiasadovských zdrojů, přičemž mnoho z nich je ve skutečnosti napojeno na bývalou Frontu an-Nusrá, odnož teroristické sítě Al-Káida.

"Ano, to je něco, čehož jsme již byli svědky," konstatuje Giraldi. Připomíná, že podobná situace nastala v roce 2013po chemickém útoku v Ghútě na předměstí Damašku, kdy zasaženou oblast ovládaly povstalecké skupiny, které přirozeně kontrolovaly, jaké zprávy se dostanou ven a jak budou interpretovány.

Podle bývalého agenta je pravděpodobné, že pokud by se na místo útoku nyní dostal vyšetřovací tým, objevil by mnoho záměrných zásahů. "Jsem si jistý, že část (místa) by byla dekontaminována, další části by zůstaly kontaminovány, aby odrážely příběh, že to způsobila syrská vláda, kterému máme dle rebelů věřit," tvrdí Giraldi.

Vysloužilý pracovník tajných služeb rovněž začíná pochybovat, že případné vyšetřování na místě útoku by mohlo být nyní legitimní. Očekává, že takový proces by čelil obstrukcím ze strany Spojených států, jelikož skutečný obraz o událostech, k nimž v Chán Šajchúnu došlo, by podle jeho názoru mohl výrazně poškodit příběh oficiálně předkládaný Washingtonem.

Problematické důkazy

Dosavadní Západem představené důkazy o chemickém útoku Giraldi nepovažuje za příliš přesvědčivé. "Zatím k tomu mohu říct, že dosavadní tvrzení jsou založena na sérii fotografií, které jsou běžně dostupné. Jinými slovy, jde o něco jako fotografie od Googlu," poukazuje odborník na boj s terorismem. Dodává, že svou verzi o tom, co se stalo a co jsme viděli, předkládají i samotní protivládní povstalci.

Existují jasné důkazy o lidech, kteří utrpěli zranění, přičemž došlo k otestování údajné chemické látky v Turecku, která byla následně identifikována jako sarin, uvádí vysloužilý agent CIA. Problém podle něho spočívá ve skutečnosti, že Turecko vystupuje velmi nepřátelsky vůči Asadovu syrskému režimu.

"(Turecký) prezident Erdoğan opakovaně volal po jeho (Asadově) odstranění," připomíná Giraldi. Dodává, že z tohoto důvodu lze Turecko jen sotva považovat za nezaujatý zdroj zjištění o útoku.         

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) USA (Spojené státy americké) Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy