Šedesátiletý muslim si koupil desetiletou nevěstu. A není to neobvyklý případ, varují aktivisté. Dívky po svatební noci mohou i vykrvácet

Abuja - V nejchudší zemi arabského světa nebývale roste počet dětských nevěst. Na vině je fakt, že v zemi zuří válka a všude panuje chaos. Rodiče proto často kvůli penězům prodávají své děti, především dívky. Právě tak podle agentury AP vypadá každodenní realita v Jemenu.

Nasrinin manžel býval velký optimista provozující řeznictví a restauraci. Rodina se měla dobře a měla hodně peněz. Pak se ale v Jemenu začala stupňovat občanská válka a stát se naprosto zhroutil. Podniky zkrachovaly, manžel začal Nasrin zneužívat a nakonec přišel rozvod. Brzy poté se žena ke svému zděšení dozvěděla, že její manžel souhlasil s prodejem jejich desetileté dcery asi šedesátiletému muslimovi za v přepočtu asi 90 tisíc korun.

Nasrin se podařilo svatbu zablokovat a i se svou dcerou se teď skrývá. Její případ ilustruje to, co lidskoprávní aktivisté popisují jako katastrofální situaci pro dívky v Jemenu, kde dramaticky roste počet dětských sňatků. Po třech letech bojů jsou miliony rodin úplně bez peněz a po opuštění domovů musí žít v různých táborech. Rodiče jsou zoufalí, že nemohou svým dětem poskytnout ani pořádné jídlo nebo že nedokáží ochránit čest svých dcer – i proto vidí v dětských sňatcích jakousi příležitost.

Unicef v březnu informoval, že dětská manželství v Jemenu se „znepokojivě rozšiřují“. V průzkumu provedenému v září v šesti provinciích 72 procent respondentek uvedlo, že se vdalo dříve, než jim bylo 18 let. Pro srovnání před válkou to bylo asi 50 procent. Celkem 44 procent žen teď dokonce uvedlo, že se vdaly před tím, než jim bylo 15 let.

„Rodiče provdávají své dcery, aby se zbavili nákladů na péči, nebo proto, že se domnívají, že jim rodina manžela může nabídnout lepší ochranu,“ vysvětluje Unicef. „Rodiny také usilují o výplatu věna, které by jim pomohlo vyrovnat se s těžkostmi spojenými s konflikty.“

Tamní organizace zaznamenávají i extrémní případy. Jeden muž například neměl hotovost na nákup listů, které se žvýkají jako povzbuzující prostředek, tak obchodníkovi dal svou dceru. Jiný muž kvůli věnu provdal svou dceru třikrát za dva roky – a dívce v té době ještě nebylo ani 18 let. Jedna dětská nevěsta, která byla vyměněna za taxi, vykrvácela poté, co byla nucena mít sex několik dní o svatbě.

V Jemenu neexistuje žádný minimální věk pro vstup manželství. V roce 1990 zákon stanovil věkovou hranici 15 let, norma ale byla parlamentem zrušena kvůli tlaku muslimských konzervativců, kteří tvrdili, že právo šaría nezakazuje dítěti vstup do manželství a že pokusy o omezení této praxe by byly  "západní spiknutí".

I když ministerstvo spravedlnosti vydalo směrnici proti sňatkům dívek mladších 18 let, soudci ji většinou ignorují. Pohlavní styk s dětskými nevěstami je zakázán do doby, než dívka dosáhne puberty, ale zákon je téměř nemožné prosadit. Skupiny bojující za lidská práva mají zdokumentované případy předpubertální dívky vykrvácely po znásilnění ze strany manžela.

Související

Více souvisejících

Jemen Svatby UNICEF děti

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 1 hodinou

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy