Katastrofální situace v Libyi se od pádu Kaddáfiho režimu nikterak nezměnila. S tímto rázným tvrzením vystoupil bývalý americký diplomat John Graham, který 15 let sloužil na zastupitelském úřadu v libyjském Tripolisu. V rozhovoru pro server RT připomíná, že zatímco před pár týdny v zemi fungovaly tři vlády, nyní se k nim přidala čtvrtá.
NATO škrtlo sirkou
"Libye se stala zcela zhrouceným státem," odpovídá bývalý diplomat na otázku, zda se situace v zemi v poslední době zlepšuje, či naopak zhoršuje. Připomíná, že ještě před pár týdny v Libyi existovaly tři centra moci, nebo-li tři samostatné alternativní vlády a nyní to vypadá, že vznikla dokonce čtvrtá, tudíž je velmi obtížné vysvětlit, co se v zemi děje.
Podle Grahama není pochyb o tom, že zásah NATO v roce 2011 zažehl jiskru, avšak někdejší diplomat zároveň vinit pouze Severoatlantickou alianci: "Žil jsem v Libyi jako politický pracovník na americké ambasádě, mohu vám říct, že Libye byla od svého vzniku plná frakcí, autonomních vojenských velitelů, lidí z různých kmenů, které se vzájemně nenáviděli. V Libyi byl vždy hrnec před výbuchem." Zásah NATO tak možná pomohl zapálit oheň, ale současný chaos v zemi má hodně co do činění se samotnou podstatou libyjské společnosti, vysvětluje zkušený diplomat.
Nedávno vytvoření vláda národní shody, kterou podporuje OSN, odvedla zatím poměrně dobrou práci, ovládá jistá území a může se opřít o podporu mezinárodního společenství, uvádí Graham. Zároveň varuje, že neudělala nic pro to, aby zapojila konkurenční uskupení z Misuráty pod faktickým vedením Saláha Badího, které na ni útočí. Stejně tak nemá nový kabinet vazby na uskupení v Tobruku, které podporují Egypťané, jak jen mohou, poukazuje vysloužilý pracovník ambasády. Dodává, že jde o neřešitelnou situaci a je těžké se rozhodnout, co dělat.
Co vlastně podle Grahama rozpoutalo bombardování Kaddáfího pozic ze strany NATO poté, co v Libyi vypuklo protirežimní povstání?
"Pokud si vzpomenete, kdy k tomu došlo, Kaddáfí bojoval s rebely. Při útocích na ně byl velmi brutální a oni byli velmi brutální při útocích na něj," nastiňuje situace bývalý diplomat. Připomíná, že Kaddáfího síly se blížily od východu k městu Benghází a libyjský diktátor celému světu sdělil, že se nespokojí jen s vojenským vítězstvím, ale zabije každého ve městě pro jeho postoj, což znervóznilo mnoho lidí v USA a Evropě a výsledkem byla bombardovací kampaň NATO.
Naivní očekávání
Graham se domnívá, že z počátku šlo o dobrý úmysl, především o záchranu lidí v Benghází před masakrem ze strany Kaddáfího vojáků.Dodává,že bombardování zabralo a kombinace letounů Severoatlantické aliance a půltuctu povstaleckých skupin zatlačila Kaddáfího armádu, porazila a zabila diktátora.
"Bylo by dobré, kdyby zde příběh končil a byla nastolena vláda národní jednoty a se slovy 'dobře odvedená práce' jsme mohli jít všichni domů," konstatuje americký diplomat. Doplňuje, že to se však kvůli charakteru libyjského konfliktu nestalo, přičemž součástí problému byl i sám Muammar Kaddáfí, který vládl 39 let, myslel si, že je vším, co Libye potřebuje, že jako vůdce bude činit veškerá rozhodnutí a postará se o svůj lid.
Diktátor se tak nikdy nepokusil vybudovat například kompetentní úřednictvo, funkční bezpečnost a armádu, které by byly loajální státu, nikoliv jednotlivým autonomním vojenským velitelům či jeho osobě, vysvětluje Graham. Podotýká, že Kadáfí také nikdy nevytvořil justiční systém, stejně jako neumožnil vznik kompetentního a svobodného tisku, přičemž všechny uvedené věci jsou nutné k tomu, aby demokracie a demokratický stát fungovaly.
"Kaddáfí nikdy nic z toho neudělal," opakuje vysloužilý diplomat. Soudí, že právě proto vzniklo poté, co byl diktátor zabit, ohromné mocenské vakuum v zemi a očekávání, že se Libye náhle stane fungujícím, samostatným státem, bylo ze strany USA a jejich spojenců ze Severoatlantické aliance extrémně naivní.
Související
Kolik je v Libyi vlastně mrtvých? Vychází najevo, že to nikdo neví
Chcete pomoct lidem postiženým katastrofou? Posílejte raději peníze než dary, tvrdí server a vysvětluje proč
Libye , Terorismus , Muammar Kaddáfí , NATO
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák