Katastrofální situace v Libyi se od pádu Kaddáfiho režimu nikterak nezměnila. S tímto rázným tvrzením vystoupil bývalý americký diplomat John Graham, který 15 let sloužil na zastupitelském úřadu v libyjském Tripolisu. V rozhovoru pro server RT připomíná, že zatímco před pár týdny v zemi fungovaly tři vlády, nyní se k nim přidala čtvrtá.
NATO škrtlo sirkou
"Libye se stala zcela zhrouceným státem," odpovídá bývalý diplomat na otázku, zda se situace v zemi v poslední době zlepšuje, či naopak zhoršuje. Připomíná, že ještě před pár týdny v Libyi existovaly tři centra moci, nebo-li tři samostatné alternativní vlády a nyní to vypadá, že vznikla dokonce čtvrtá, tudíž je velmi obtížné vysvětlit, co se v zemi děje.
Podle Grahama není pochyb o tom, že zásah NATO v roce 2011 zažehl jiskru, avšak někdejší diplomat zároveň vinit pouze Severoatlantickou alianci: "Žil jsem v Libyi jako politický pracovník na americké ambasádě, mohu vám říct, že Libye byla od svého vzniku plná frakcí, autonomních vojenských velitelů, lidí z různých kmenů, které se vzájemně nenáviděli. V Libyi byl vždy hrnec před výbuchem." Zásah NATO tak možná pomohl zapálit oheň, ale současný chaos v zemi má hodně co do činění se samotnou podstatou libyjské společnosti, vysvětluje zkušený diplomat.
Nedávno vytvoření vláda národní shody, kterou podporuje OSN, odvedla zatím poměrně dobrou práci, ovládá jistá území a může se opřít o podporu mezinárodního společenství, uvádí Graham. Zároveň varuje, že neudělala nic pro to, aby zapojila konkurenční uskupení z Misuráty pod faktickým vedením Saláha Badího, které na ni útočí. Stejně tak nemá nový kabinet vazby na uskupení v Tobruku, které podporují Egypťané, jak jen mohou, poukazuje vysloužilý pracovník ambasády. Dodává, že jde o neřešitelnou situaci a je těžké se rozhodnout, co dělat.
Co vlastně podle Grahama rozpoutalo bombardování Kaddáfího pozic ze strany NATO poté, co v Libyi vypuklo protirežimní povstání?
"Pokud si vzpomenete, kdy k tomu došlo, Kaddáfí bojoval s rebely. Při útocích na ně byl velmi brutální a oni byli velmi brutální při útocích na něj," nastiňuje situace bývalý diplomat. Připomíná, že Kaddáfího síly se blížily od východu k městu Benghází a libyjský diktátor celému světu sdělil, že se nespokojí jen s vojenským vítězstvím, ale zabije každého ve městě pro jeho postoj, což znervóznilo mnoho lidí v USA a Evropě a výsledkem byla bombardovací kampaň NATO.
Naivní očekávání
Graham se domnívá, že z počátku šlo o dobrý úmysl, především o záchranu lidí v Benghází před masakrem ze strany Kaddáfího vojáků.Dodává,že bombardování zabralo a kombinace letounů Severoatlantické aliance a půltuctu povstaleckých skupin zatlačila Kaddáfího armádu, porazila a zabila diktátora.
"Bylo by dobré, kdyby zde příběh končil a byla nastolena vláda národní jednoty a se slovy 'dobře odvedená práce' jsme mohli jít všichni domů," konstatuje americký diplomat. Doplňuje, že to se však kvůli charakteru libyjského konfliktu nestalo, přičemž součástí problému byl i sám Muammar Kaddáfí, který vládl 39 let, myslel si, že je vším, co Libye potřebuje, že jako vůdce bude činit veškerá rozhodnutí a postará se o svůj lid.
Diktátor se tak nikdy nepokusil vybudovat například kompetentní úřednictvo, funkční bezpečnost a armádu, které by byly loajální státu, nikoliv jednotlivým autonomním vojenským velitelům či jeho osobě, vysvětluje Graham. Podotýká, že Kadáfí také nikdy nevytvořil justiční systém, stejně jako neumožnil vznik kompetentního a svobodného tisku, přičemž všechny uvedené věci jsou nutné k tomu, aby demokracie a demokratický stát fungovaly.
"Kaddáfí nikdy nic z toho neudělal," opakuje vysloužilý diplomat. Soudí, že právě proto vzniklo poté, co byl diktátor zabit, ohromné mocenské vakuum v zemi a očekávání, že se Libye náhle stane fungujícím, samostatným státem, bylo ze strany USA a jejich spojenců ze Severoatlantické aliance extrémně naivní.
Související
Kolik je v Libyi vlastně mrtvých? Vychází najevo, že to nikdo neví
Chcete pomoct lidem postiženým katastrofou? Posílejte raději peníze než dary, tvrdí server a vysvětluje proč
Libye , Terorismus , Muammar Kaddáfí , NATO
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek