Kdo rozvrátil Libyi? Diplomat otevřeně promluvil o NATO a Kaddáfím

Katastrofální situace v Libyi se od pádu Kaddáfiho režimu nikterak nezměnila. S tímto rázným tvrzením vystoupil bývalý americký diplomat John Graham, který 15 let sloužil na zastupitelském úřadu v libyjském Tripolisu. V rozhovoru pro server RT připomíná, že zatímco před pár týdny v zemi fungovaly tři vlády, nyní se k nim přidala čtvrtá.

NATO škrtlo sirkou

"Libye se stala zcela zhrouceným státem," odpovídá bývalý diplomat na otázku, zda se situace v zemi v poslední době zlepšuje, či naopak zhoršuje. Připomíná, že ještě před pár týdny v Libyi existovaly tři centra moci, nebo-li tři samostatné alternativní vlády a nyní to vypadá, že vznikla dokonce čtvrtá, tudíž je velmi obtížné vysvětlit, co se v zemi děje.

Podle Grahama není pochyb o tom, že zásah NATO v roce 2011 zažehl jiskru, avšak někdejší diplomat zároveň vinit pouze Severoatlantickou alianci: "Žil jsem v Libyi jako politický pracovník na americké ambasádě, mohu vám říct, že Libye byla od svého vzniku plná frakcí, autonomních vojenských velitelů, lidí z různých kmenů, které se vzájemně nenáviděli. V Libyi byl vždy hrnec před výbuchem." Zásah NATO tak možná pomohl zapálit oheň, ale současný chaos v zemi má hodně co do činění se samotnou podstatou libyjské společnosti, vysvětluje zkušený diplomat.

Nedávno vytvoření vláda národní shody, kterou podporuje OSN, odvedla zatím poměrně dobrou práci, ovládá jistá území a může se opřít o podporu mezinárodního společenství, uvádí Graham. Zároveň varuje, že neudělala nic pro to, aby zapojila konkurenční uskupení z Misuráty pod faktickým vedením Saláha Badího, které na ni útočí. Stejně tak nemá nový kabinet vazby na uskupení v Tobruku, které podporují Egypťané, jak jen mohou, poukazuje vysloužilý pracovník ambasády. Dodává, že jde o neřešitelnou situaci a je těžké se rozhodnout, co dělat.          

Co vlastně podle Grahama rozpoutalo bombardování Kaddáfího pozic ze strany NATO poté, co v Libyi vypuklo protirežimní povstání?

"Pokud si vzpomenete, kdy k tomu došlo, Kaddáfí bojoval s rebely. Při útocích na ně byl velmi brutální a oni byli velmi brutální při útocích na něj," nastiňuje situace bývalý diplomat. Připomíná, že Kaddáfího síly se blížily od východu k městu Benghází a libyjský diktátor celému světu sdělil, že se nespokojí jen s vojenským vítězstvím, ale zabije každého ve městě pro jeho postoj, což znervóznilo mnoho lidí v USA a Evropě a výsledkem byla bombardovací kampaň NATO.  

Naivní očekávání   

Graham se domnívá, že z počátku šlo o dobrý úmysl, především o záchranu lidí v Benghází před masakrem ze strany Kaddáfího vojáků.Dodává,že bombardování zabralo a kombinace letounů Severoatlantické aliance a půltuctu povstaleckých skupin zatlačila Kaddáfího armádu, porazila a zabila diktátora.  

"Bylo by dobré, kdyby zde příběh končil a byla nastolena vláda národní jednoty a se slovy 'dobře odvedená práce' jsme mohli jít všichni domů," konstatuje americký diplomat. Doplňuje, že to se však kvůli charakteru libyjského konfliktu nestalo, přičemž součástí problému byl i sám Muammar Kaddáfí, který vládl 39 let, myslel si, že je vším, co Libye potřebuje, že jako vůdce bude činit veškerá rozhodnutí a postará se o svůj lid.

Diktátor se tak nikdy nepokusil vybudovat například kompetentní úřednictvo, funkční bezpečnost a armádu, které by byly loajální státu, nikoliv jednotlivým autonomním vojenským velitelům či jeho osobě, vysvětluje Graham. Podotýká, že Kadáfí také nikdy nevytvořil justiční systém, stejně jako neumožnil vznik kompetentního a svobodného tisku, přičemž všechny uvedené věci jsou nutné k tomu, aby demokracie a demokratický stát fungovaly.       

"Kaddáfí nikdy nic z toho neudělal," opakuje vysloužilý diplomat. Soudí, že právě proto vzniklo poté, co byl diktátor zabit, ohromné mocenské vakuum v zemi a očekávání, že se Libye náhle stane fungujícím, samostatným státem, bylo ze strany USA a jejich spojenců ze Severoatlantické aliance extrémně naivní.  

Související

Více souvisejících

Libye Terorismus Muammar Kaddáfí NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy