Pašování uprchlíků? Dělám dobrou věc, hájí se syrský převaděč

Istanbul - Umar (31), otec čtyř dětí, dříve pracoval na stavbě, ale teď je pašerákem lidí. Nepopírá, že se zabývá něčím zločinným, má za to, že vykonává i něco dobrého. Jeho příběh přinášejí agentury MINDS a DPA.

Umar pochází ze syrského města Latákíja (dříve Lázikíja), ale odešel z něj, když v rané fázi občanského povstání vypukly silné protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada. Obával se odvodu a v syrském konfliktu se nechtěl přidat ani na jednu stranu. "Když začaly protesty, ztratil jsem práci. Přestěhoval jsem se na venkov, kde žijí příbuzní, a doufal jsem, že najdu nějakou obživu."

Pod rouškou tmy provádí se skupinkou spřízněných pašeráků syrské zákazníky po horských cestách, kde vyčkávají na ten pravý okamžik, kdy mohou nepozorovaně proklouznout do Turecka. Poslední dobou dosahují úspěchu jen zřídka, protože nekompromisní turecké pohraniční hlídky se snaží zarazit příliv zoufalých Syřanů pokoušejících se uniknout z válkou pustošené země.

Umar ví, že jeho současná profese je nezákonná. Tvrdí ale, že ve srovnání s ostatními z převaděčské branže se on a jeho kolegové chovají eticky, ba dokonce altruisticky. "Když je chytí, vrátím jim peníze," řekl německé agentuře DPA. "Ve srovnání s jinými skupinami pašeráků jsme dobří lidé. Nebereme si příliš peněz. Mám-li například převést rodinu se čtyřmi dětmi, beru si peníze jenom za rodiče," dodává.

"Poslední dobou si od každého klienta beru jen 150 dolarů (3500 Kč). Jiné skupinky převaděčů si účtují 500 až 800 dolarů (11.810 až 18.900 Kč), ale my ne. Nejsme vyděrači."

"Dalo by se říct, že tak vydělám akorát na to, abych si koupil, co potřebuji, a pomohl své rodině, protože situace na hranici... je teď mnohem složitější. Turecko práci znesnadňuje a tratíme na tom. Sotva teď dokážeme svým klientům pomoci. Minulý měsíc připadlo na každého člena mojí skupinky 25 dolarů (590 Kč)."

Říká, že syrští pašeráci dodržují nepsaná pravidla. "Každá skupinka má své vlastní cesty. Ty nemůžou jiní pašeráci používat a naopak. Je to taková dohoda, ale problémy se samo sebou objeví všude," směje se Umar.

I převádění klienti musí dodržovat pravidla: během pěších přesunů musí dodržovat absolutní ticho, nesmějí mít mobilní telefony či svítilny a hlavně musí slíbit, že budou své pašeráky chránit. "Pokud turecká pohraniční stráž klienty dopadne, ti jí nesmějí převaděče vyzradit. Mohou předstírat, že pašeráci ze skupiny už utekli," vysvětluje Umar.

Jeho odpovědnost při pašování končí v okamžiku, kdy klienti překročí hranici. Na turecké straně se jich ujmou další aktéři této branže, kteří je za úplatu dopraví do vnitrozemí.

Jako službu nabízíme pouze přechod do Turecka. Znám ale některé skupinky s partnery na turecké straně, jež klientům umožňují dostat se i dále - do Německa, Švédska a dalších zemí."

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Pašeráctví Turecko Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy