Americko-íránská válka na spadnutí? Bývalý agent CIA varuje

Americké prohlášení o údajných syrských plánech nasadit chemické zbraně má otestovat, jak daleko mohou Spojené státy zajít, aniž by Írán reagoval. Myslí si to bývalý agent CIA Philip Giraldi, který poskytl rozhovor ruskému serveru RT.

Důkazy chybí

V daném případě by Spojené státy měly poskytnout důkaz, jelikož veškerá obvinění z údajného plánování chemického útoku se očividně zakládají na velmi spekulativním tvrzení, že vláda v Damašku je zodpovědná za předchozí údery, při nichž byly použity chemické zbraně, odpovídá Giraldi na otázku, co si myslí o tom, že americké ministerstvo zahraničí navzdory četným výzvám zatím nepředložilo žádný konkrétní důkaz pro tvrzení Bílého domu.

"Je zde podstatná debata o tom, zda se na tom (syrská) vláda podílela," pokračuje bývalý agent. Dodává, že ve skutečnosti mají větší motivaci k nasazení chemických zbraní povstalci, kteří navíc kontrolují oblasti, kde k útokům došlo.

Souhlasil by tedy Giraldi s ruskými obviněními, že Spojené státy jednoduše hledají záminku pro rozsáhlejší vojenskou akci proti Sýrii?

"Byl jsem šokován, když jsem četl tuto pasáž v poslední demarši americké vlády. Je prostě šokující prezentovat to způsobem, jaký zvolila americká vláda, která je v Sýrii nelegálně, ohrožuje legální syrskou vládu a legální spojence syrské vlády, Írán a Rusko," odpovídá někdejší pracovník CIA. Situace mu evokuje provokaci, která má ukázat, jak daleko mohou Američané v tomto zajít v naději, že dojde k nějaké reakci ze strany Íránu, která by případně mohla vést k americko-íránské válce, o kterou - dle názoru Giraldiho - současná administrativa ve Washigntonu usiluje.

Rusko americké pohrůžky Sýrii odsoudilo jako nepřijatelné a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval svůj americký protějšek, Rexe Tillersona, aby se vyhnul provokacím ohledně Sýrie, nicméně podle bývalého agenta problém spočívá v tom, že americké ministerstvo zahraničí o mnoha věcech v tomto ohledu nerozhoduje.

Velká záhada

"V USA jsou zprávy, že jak ministerstvo zahraničí, tak ministerstvo obrany zajisté nic nevěděly o tomto posledním komentáři z Bílého domu, že přijde tvrdá odveta a také o spojení Íránu a Ruska se syrskou vládou," poukazuje Giraldi. Dodává, že oba resorty věděly jen málo, pokud vůbec něco a tvrzení, že USA jednají a snaží se problém vyřešit diplomaticky, je rovněž lživé, jelikož neexistuje žádný důkaz o nějakém efektivním diplomatickém jednání.

Dále je zde podle někdejšího příslušníka CIA otázka motivu. Tvrdí, že syrská vláda nemá žádný motiv k použití chemických zbraní, jelikož ve válce vítězí i bez nich. "A jsou to rebelové, kdo má podstatný motiv k nasazení chemických zbraní," poukazuje Giraldi a očekává, že nyní, po prohlášení Bílého domu, se povstalci budou snažit nalézt způsob, jak použít chemické zbraně a vinit z toho syrskou vládu.

"Je to velká záhada, že?" odpovídá vysloužilý agent na dotaz, proč se o tomto nevede hlubší mezinárodní debata. Domnívá se, že v Evropě a Spojených státech pracují média a vlády "ruku v ruce". Média tak přijala v této otázce jistý výklad, podobně jako v případě ruských zásahů do voleb na Západě, deklaruje Giraldi.

"Skutečností je, že na tom nic nezmění," soudí bývalý pracovník CIA. Dodává, že pro média a západní vlády je použití chemických zbraní ze strany Asadova režimu faktem, ačkoliv nikdy nedošlo k předložení žádných důkazů.      

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Chemické zbraně USA (Spojené státy americké) Írán plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy