IS připravuje obrovský útok v Evropě. Jezídský chlapec vysvobozený ze spárů džihádistů promluvil

Islámský stát se krutě vyřádil na etnicko-náboženské komunitě jezídů, jejímiž příslušníky jsou především Kurdové ze severního Iráku. Džihádisté odvlekli ženy a dívky jako sexuální otrokyně, dospělé muže zabili a chlapce se pokusili naočkovat sovu zvrhlou propagandou. Jeden z nich se však ze zajetí IS dokázal dostat a teď mluví o tom, co skupina dál plánuje.

Arsemu Ibrahamovi bylo jen 13 let, když byl unesen a strávil tři roky v zajetí IS. Jezídští chlapci jsou džihádisty vycvičováni k zabíjení a ke slepému zbožňování sebevražedných atentátníků. IS podle chlapce využívá „brutální praktiky“ k vymývání mozků svých dětských vojáků.

Arsem žil se svou rodinou v oblasti Sindžáru, když jeho vesnici v roce 2013 přepadli bojovníci IS. On i ostatní chlapci byli zajati a odděleni od dospělých. Dospělí muži byli zavražděni, ženy a dívky byly prodány jako sexuální otrokyně. „Pak mi zavázali oči, ale mohl jsem stále slyšel střelbu. Tři výstřely do jednoho muže,“ popisuje mladík pro server ITV News.

Chlapci, kteří řádění IS přežili, byli odvezeni do syrského města Rakka, kde byli nuceni vstoupit do skupiny známé jako „Mláďata chalífátu“. Zde prošli školením a naučili se používat raketomety a automatické pušky. Museli se také dívat na videa sebevražedných útoků a bylo jim řečeno, že k jejich pachatelům musí vzhlížet jako k hrdinům.

Arsem podle svých slov strávil šest měsíců ve výcvikovém táboře, kde mu bojovníci říkali, že bude muset zabíjet Kurdy z povstaleckých skupin, jako je Svobodná syrská armáda, protože jsou „nevěřící“.

Loni CNN s odkazem na kurdské úřady uvedla, že IS unesl asi 600 jezídských dětí, ale že třetině z nich se už podařilo dostat na svobodu. Panovaly také obavy, že když IS ztrácí půdu pod nohama, mohli by radikálové použít tyto děti jako lidské štíty a „potravu pro děla“. IS také používá dětské vojáky jako strážné a sebevražedné atentátníky.

„Každý den po tréninku nám ukázali nejnovější videa sebevražedných útoků. Bylo nám řečeno: Podívejte se na tyto bratry. Bylo nám řečeno, že když se odpálíme, půjdeme do nebe, kde na nás bude čekat 70 panen a řeky vína,“ uvedl Arsem. Džihádisté podle něj také mluvili vyslání některých chlapců přes Turecko, aby provedli útoky v Evropě. „Řekli: Neboj se. Uděláme velký, velký útok v Evropě. IS na tom tvrdě pracuje,“ tvrdí mladík.

Koaliční síly podporované leteckými údery USA postupně vytlačují IS ze severoiráckého Mosulu, v němž vrcholí boje o dobytí historického jádra. Podobná situace panuje i v baště IS v Sýrii – v Rakce. Syrské demokratické síly poprvé vstoupily do města 7. června poté, co se bojovníkům podařilo ho prakticky obklíčit. V pondělí bojovníci koalice pronikli do historického jádra Rakky.

Arsem byl zajat právě těmito kurdskými bojovníky postupujícími k Rakce, brzy se bude moci sejít se svou rodinou. Říká, že se těší, až znovu uvidí svou matku a řekne jí „že se znovu narodil“.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Jezídové Irák Sýrie

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy