Porážka IS jen posílí terorismus. Jiná skupina si brousí zuby na jeho místo

Mosul - Nenáviděný Islámský stát čelí po třech letech konečné porážce. Po osvobození Mosulu se to zdá jako jasná věc v Iráku a ač v Sýrii se mu daří proklouzávat mezi rozmanitými bojujícími silami, USA a Rusko daly jasně najevo, že jej chtějí zničit. Bojovníci IS ale zůstávají hrozivými protivníky, protože volí raději smrt než zajetí. A někteří se přidávají k milované/nenáviděné matce IS – k Al-Káidě.

Al- Káida po svém „mistrovském díle,“ útoku na Dvojčata 11.9.2001 se poněkud stáhla ze scény. Na její místo strašáka obyvatel Západu radostně nastoupil IS. Jeho ostentativní násilnost a až přepjatá prezentace působila pro západní svět, vyznačující se vášnivou touhou sledovat cokoliv a kohokoliv, jako magnet. Al-Káida, se kterou se IS rozešel ve strategii i cílech, se vedle něj zdála být chudou a hlavně nudnou příbuznou. Čím víc stoupala hvězda IS, tím více se ztrácela sláva jeho matky.

Bezpečností odborníci ale dlouhodobě upozorňují, že tento obraz je zavádějící. Stáhnutí Al-Káidy z červeného koberce pozornosti západních médií neznamená ani v nejmenším, že tato teroristická skupina je odepsaná. Naopak, Al-Káida je podle mnohých nebezpečnější než kdy jindy a to právě díky své změněné strategii, kdy namísto lesku pompézních úderů se soustředí na mnohem trvanlivější a v konečném důsledku ničivější zapuštění kořenů v problémy stíhaných zemích.

Al-Káida začala fungovat jako svého druhu McDonald. Postupně a trpělivě po celém světě vybudovávala své sítě a místní pobočky („franšízy“). Na rozdíl od populárního řetězce rychlého občerstvení je ale ne vždy nespojovala se svým jménem. Tím se vyhýbala tomu, aby nenávist a despekt, kterou k ní mohli cítili místní, je neodradila od vstupu do jinak jim sympatických rebelských skupin, uvádí Scott Stewart z analytické agentury Stratfor.

Tato plíživější a dlouhodobě zacílená strategie v konečném důsledku činí z Al-Káidy nebezpečnějšího protivníka než je IS, tvrdí web Newsweek. Důvodem je schopnost Al-Káidy prostřednictvím jejích poboček si získat na svoji stranu lokální obyvatelstvo. Na základě této podpory ostatně IS získal svou popularitu a moc. Když má teroristická organizace sympatie místního obyvatelstva, je mnohem těžší ji vyhnat, zvláště konvenčními způsoby jako je bombardování. To naopak je ještě posiluje, protože mnohokrát zasáhne i místní, kteří se pak radikalizují a hledají pomstu – a Al-Káida a její pobočky jim rády nabídnou její naplnění.

Nejúspěšnější franšíza

Pokud by Al-Káida vyhlašovala pobočku měsíce, pak by zcela nepochybně vyhrála toto místo syrská Fronta an-Nusrá. V chaosu rebelie proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi si rychle vydobyla pověst jako jedno z neúčinnějších bojových uskupení stojících proti vládním silám. Spolu s jinou pobočkou Al-Káidy, IS, Fronta představovala pro mnohé rebely jedinou účinnou opozici Asadovi.

Když IS začal být likvidován spojeneckými silami, mnozí jeho členové opustili potápějící loď a přidali se k Frontě, aby pokračovali v boji proti nenáviděnému Asadovi. Fronta též začala přitahovat ty bojovníky, kteří se v průběhu bojů začali přiklánět k sunnitskému radikalismu. Trumpovo rozhodnutí přestat podporovat syrské rebely učinilo Svobodnou syrskou armádu (SSA) ještě méně přitažlivou pro odhodlané bojovníky proti Asadovi.

Jádro SSA tvoří kurdské síly usilující o ustanovení vlastního nezávislého státu. Američané vnímají SSA za nejúčinnější bojovou sílu proti IS a prakticky nejumírněnější syrskou rebelskou skupinu,  která nesklouzává do sektářských rozporů. Cíle SSA se ale nezamlouvají takřka všem regionálním hráčům, od Turecka po irácký režim. A mimo jiné i dalším syrským rebelským skupinám do nedávné doby podporovaných CIA.

Podle The Washington Post byla velká chyba Trumpovy administrativy, že tuto podporu zrušil a neučinil totéž v případě Kurských sil. Důsledkem je pouze posílení Fronty, která nyní stojí jako jediná síla schopná postavit se Asadovi. Syřané se přidají raději k ní než ke Kurdům. Navíc, tím že Trumpova administrativa v boji proti IS navázala spojenectví s Ruskem i Íránem, tito syrští rebelové mají pocit, že se USA přidali k jejich smrtelným nepřátelům – čehož opět mistrně využívá Al-Káida, varuje list.

Světová hrozba

Nebezpečnost Al-Káidy se neomezuje jen na Sýrii. Tkví též v tom, že má širší pole působnosti než IS. V podstatě v každé zemi, kde dochází k jistému konfliktu nebo zde vládne jej slabá vláda, má své pobočky. Jedná se o Afghánistán, Libyi, Jemen, Somálsko a řadu dalších zemí na Blízkém Východě a v Africe. Skupina včera poprvé přiznala, že působí i v indickém Kašmíru.

Ačkoliv se teroristická skupina zaměřuje především na lokální konflikty, nevzdala se touhy uskutečňovat útoky v Evropě a USA. Ali Charaf Damache, člen Al-Káidy obvinění z pokusu získat rekruty na uskutečnění teroristických útoků v Evropě, byl minulý pátek předveden před federální soud ve Philadelphii. Damache, známý pod svou online přezdívkou Černá vlajka, byl zadržen v roce 2015 ve Španělsku.

Související

Ajmán Zavahrí

Al-Káida zveřejnila video. Má být namluvené Zavahrím, který je podle USA po smrti

Teroristická síť Al-Káida dnes zveřejnila 35minutové video, které údajně namluvil vůdce skupiny Ajmán Zavahrí. O něm se ale předpokládá, že byl zabit při americkém náletu v srpnu letošního roku. Podle agentury Reuters nahrávka není datovaná a nijak neukazuje na dobu, kdy mohla být pořízena. Samotný obsah nahrávky zatím není k dispozici.

Více souvisejících

Al-Káida Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy