Turecko definitivně zakázalo evoluční teorii

Teorie evoluce patří k běžné součástí školní výuky, jmenovitě biologii. Jedná se o jeden ze základu všeobecného vzdělání ve světě. A většina škola se těchto osnov drží. Turecko se však nyní rozhodlo, že se pustí do něčeho neobvyklého. Evoluci ve školách vyučovat nebude.

O plánech turecké vlády zakázat výuku evoluční teorie vás server EuroZprávy.cz informoval již dříve. Nyní je ale rozhodnuto, a ačkoliv se změny tureckého studijního plánu v oblasti vědy převedou v realitu až v roce 2019, do škol se dostanou už příští měsíc.

Zatímco vláda toto vnímá jako základ pro vzdělávací systém založený na jednoduchých hodnotách, mnoho lidí to vnímá jako známku náboženského ovlivňování.

Dříve v letošním roce bylo zjištěno, že nové osnovy pro turecký vzdělávací systém nezmiňují slovo „evoluce“. To přimělo různé skupiny, aby se ozvaly, například Ecology and Evolutionary Biology Society. Brání vědu jako reálnou disciplínu.

Alpaslan Durmus z tureckého úřadu pro vzdělávání od té doby na stránkách úřadu ujasnil specifické změny národního primárního a druhotného vzdělávání. Jednou z těchto změn je právě odstranění tématu „Původ života a evoluce“.

„Vyřadili jsme kontroverzní témata z osnov studentů, kteří nemohou pochopit specifické vědecké pozadí problému,“ prohlásil Durmus. Tato výuka se prý do osnov dostane v pozdějších ročnících,. Ministr školství Ismet Yilmaz s Durmusovými důvody souhlasil. „Je to teorie, která vyžaduje větší filosofické porozumění, než děti ve škole mají.“

V září si tedy děti v devátém ročníku, tedy především čtrnáctileté děti budou číst ve zcela nových přírodovědeckých učebnicích, ve kterých evoluce nebude vůbec zmíněna.

Tyto změny vyprovokovaly bouři debat nejen v Turecku, ale po celém světě. Lidé tyto změny porovnávají s různými snahami odstranit toto „kontroverzní“ téma z osnov amerických škol. Ještě poměrně nedávno aktivisté chtěli teorii nahradit takzvaným Inteligentním Designem, který učí to, že Bůh stvořil život takový, jaký je.

Turečtí rodiče a akademikové mezitím vyjádřili obavy. Když se děti nebudou učit něco tak zásadního, jako důvod a způsob vzniku života na Zemi, mohlo by to negativně ovlivnit budoucí generace vědců. A ne v dobrém smyslu.

„Bojím se, ale doufám, že se toto změní v době, kdy se moje vnoučata dostanou do školy,“ prohlásil chemický inženýr v důchodu Emel Ishakoglu pro NPR. „Jinak budou naše děti hodně znevýhodněné oproti dětech v dalších zemích.“

Lidé se bojí, že jde o politickou záležitost. Ač je Turecko zemí s většinou muslimů, jedná se o sekulární stát. Jedním z hlavních důvodů je vliv zakladatel Turecké republiky Mustava Kemal Atatürk, který republiku založil přibližně před sto lety.

Nicméně mnoho změn v osnovách v posledních letech zredukovalo množství času, kdy se děti učí o Atarürkovi, spolu se změnami náboženské výuky. Některé předměty jsou na bázi dobrovolnosti.

Tyto změny jsou popsány jako „zjednodušení“ osnov. Některé skupiny je však vnímají jako znamení přicházející politické změny, které by mohly přinést posílení různým náboženským skupinám, které se ve státě nacházejí. Pro některé je to znamení rozpadajícího sekularismu.

Turecká politická a náboženská kultura ovlivnila vyučování evoluce a inkluzi kreacionismu v osnovách po celá desetiletí. Díky tomu se současná změna nezdá tak náhlá. Ještě není jisté, jak na změny budou reagovat učitelé a jak budou reagovat studenti.

Související

Neandrtálci

Záhadní předchůdci člověka: Nález čelisti v Tibetu mění fakta o evoluci

Dávno vyhynulí předchůdci moderních lidí denisované žili ve velké nadmořské výšce v Tibetu. Zjistili to vědci, kteří zkoumali čelist nalezenou na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Schopnost žít v tak extrémních podmínkách se dříve připisovala pouze druhu Homo sapiens, uvedl zpravodajský server BBC News. Podle vědců denisované pravděpodobně předali moderním lidem gen, který jim pomáhá zvládat život ve vysokých nadmořských výškách.

Více souvisejících

Evoluce vzdělání zajímavosti Turecko učitelé

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy