Islámský stát si staví bizarní tanky. Mohou mu v boji opravu přinést nějakou výhodu?

Tanky poskládané ze součástek jiných tanků nejsou neobvyklé. Nacisté využívali zachycené ruské dělostřelecké zbraně na československém tankovém podvozku, aby vytvořili stíhač tanků Marder. Izraelské obranné síly daly britský tankový kanón na americké Pattony. Přesto je podle expertů překvapivé, jak dnes dokáže „vlastní“ stroje poskládat Islámský stát.

Arzenál Islámského státu podle serveru National Interest tvoří převážně sovětské a ruské stroje, ze kterých si džihádisté poskládali často velmi bizarní vozidla. Oryx Blog, který provozují dva nizozemští vojenští analytici, dal dohromady fascinující sbírku informací a fotografií z těchto „podomácku“ vyráběných vozidel.

IS si zařídil dvě dílny v Rakce a Dajr az-Zauru. Mezi „díla“ skupiny v Deir al-Zour patří například sovětské pěchotní bojové vozy BMP-1 s věžičkami, na které byly umístěny dvojhlavňové protiletadlové kanóny ZU-23 ráže 23 mm. Ty byly pravděpodobně považovány za užitečnější než původní kanony. Tenké pancíře BMP byly také doplněny plechovým a lamelovým pancířem na trupu a bočních okrajích. Nicméně věže BMP také nepřišly nazmar, některé byly namontovány na zadní strany vozů Toyota Land Cruisers.

Konstruktéři IS také upravili tanky T-55 a T-62, na které přidali podomácku vyrobený pancíř. A v jednom případě fotka dokonce ukazuje tank T-62 s rámem, který na první pohled připomíná nějakou pěnovou zbroj. „Určitě kuriózní volba pro zvýšení ochrany zbroje," uvádějí experti.

„Další méně sofistikované řešení, které bylo v Sýrii velmi populární, spočívá v instalaci vyhořelých plášťů střel kolem věžičky," popisují na blogu. IS také přeměnil nákladní na zbrojní platformy, když na ně namontoval různá druhy zbraní, včetně sovětské 122mm houfnice D-30.

V Rakce pak technici pracovali třeba na tancích typu T-72. Některé fotky podle expertů dokazují, že IS při úpravě často nevěděl, jak postupovat. Konkrétně poukazuje na bloky s výbušným brněním umístěnými na zadních blatnících T-72, které z hlediska zvýšené ochrany nemají žádnou úlohu a naopak by mohly způsobit, že stroj bude oslaben.

IS se také pokoušel maskovat své vozy, aby je skryl před koaličními a ruskými letadly. IS začal upravovat kamuflážní uniformy „hliníkovým obložením, které brání tomu, aby infračervené záření (FLIR) zaměřilo zdroj tepla vyzařovaného z vojáky,“ vysvětlují experti Oryx. 

Stejným trikem se pak pokoušeli maskovat i teplo vyzařované tanky. „Vzhledem k tomu, že žádný tank vylepšený tímto typem kamufláže nebyl dosud představen, neobjevil se na záběrech koaličních náletů ani nebyl zničen předpokládaným vzdušným úderem, mohla by se tato úprava skutečně ukázat jako účinná při klamání letadel koalice,“ píše se na blogu.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Tank T-72 Sýrie zbraně

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 47 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy