Teherán - Nejvyšší velitel Íránské revoluční gardy tvrdí, že Teherán má k dispozici „otce všech bomb“, který je na stejné úrovni a dokáže napáchat takové škody, jako podobné zbraně tohoto druhu vyrobené v USA. Tvrdí také, že garda má důkaz o tom, že USA spolupracují s Islámským státem.
Brigádní generál Amir Ali Hajizadeh, velitel letecké složky revolučních gard, tvrdí, že se Íránu podařilo sestavit masivní nenukleární zbraň, které se přezdívá „otec všech bomb". „Na základě návrhu leteckého sboru Islámské revoluční gardy irácká Organizace obranného průmyslu vyrobila desetitunové bomby, které jsou nyní k dispozici. Mohou být vypuštěny z letadel ruské výroby od společnosti Iljušin a jsou velmi destruktivní," íránská zpravodajská agentura FARS.
„Otec všech bomb“ je podle něj srovnatelný s velice destruktivní bombou GBU-43 / B Massive Ordnance Air Blast (MOAB), největším nejaderným výbušným zařízením, které kdy Spojené státy vyvinuly a kterému se přezdívá „matka všech bomby".
Generál Hajizadeh také tvrdí, že příslušníci gard v posledních letech pronikli do amerických vojenských velitelských center a získali důkazy o tom, že USA podporují teroristy z Islámského státu. „Máme dokumenty, které odhalují chování Američanů v Iráku a Sýrii. Víme, co tam Američané udělali, co zanedbávali a jak podporovali Daesh," cituje jeho slova FARS. Hajizadeh zdůraznil, že pokud budou tyto dokumenty zveřejněny, bude to mít za následek vypuknutí skandálů pro USA, tvrdí FARS.
„Američané přišli do Iráku a Sýrie, aby tyto země rozložili, ale to, co se nakonec stane, je vůle Íránu. Nevidím na světě žádnou armádu, která je na stejné úrovni jako Íránské revoluční gardy," dodal generál Hajizadeh. Írán opakovaně tvrdí, že jeho vojenské schopnosti jsou zaměřeny výhradně na obranné účely a nepředstavují pro jiné země žádné ohrožení.
V dubnu americká armáda svrhla bombou MOAB v Afghánistánu na podzemní systém tunelů Islámského státu, při akci zemřelo 92 teroristů. Afghánské speciální jednotky poté zjistily, že stromy v bezprostředním okolí výbuchu byly sežehlé, domy zčásti zbořené, ale o několik set metrů dál byly již stromy neporušené a také tunely nevypadaly poškozeně. MOAB používá 18700 liber explozivní náplně H6. Se silou rovnou 1,35 násobku síly TNT je H6 jednou ze silnějších výbušnin užívaných armádou Spojených států.
Ačkoli její efekt byl často srovnáván s jadernou zbraní, má pouze zhruba tisícinu síly atomové bomby shozené na Hirošimu, MOAB je ekvivalentem 11 tun TNT, kdežto výbuch v Hirošimě byl ekvivalentem 13 000 tun TNT.
Íránské revoluční gardy (doslova Armáda strážců islámské revoluce) jsou složkou ozbrojených sil Íránu. Byly založeny 5. května 1979 na popud Rúholláha Chomejního a během íránsko-irácké války se z nich stal důležitý aktér konfliktu. Součástí gard je i elitní jednotka Quds. Íránské revoluční gardy jsou oddělené od íránské armády, námořnictva i letectva.
Mají své vlastní pozemní jednotky, námořnictvo, letectvo, rozvědku a speciální útvary. Kontrolují také milici, která má kolem 11 milionů příslušníků, a jejich početní stav dosahuje zhruba 100 000 mužů u pozemních jednotek a 20 000 u námořnictva (záložníků je asi 300 000). Velitelem je od 1. září 2007 Muhammad Alí Džafarí, vystudovaný architekt. V době svého založení v roce 1979 měly gardy jen asi 10 000 mužů ve zbrani.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Írán , USA (Spojené státy americké) , Islámský stát (IS) , bomby , GBU-43
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 2 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 3 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 4 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 5 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 6 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 7 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 7 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 8 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 10 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 11 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 11 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 12 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 13 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák