Teherán - Nejvyšší velitel Íránské revoluční gardy tvrdí, že Teherán má k dispozici „otce všech bomb“, který je na stejné úrovni a dokáže napáchat takové škody, jako podobné zbraně tohoto druhu vyrobené v USA. Tvrdí také, že garda má důkaz o tom, že USA spolupracují s Islámským státem.
Brigádní generál Amir Ali Hajizadeh, velitel letecké složky revolučních gard, tvrdí, že se Íránu podařilo sestavit masivní nenukleární zbraň, které se přezdívá „otec všech bomb". „Na základě návrhu leteckého sboru Islámské revoluční gardy irácká Organizace obranného průmyslu vyrobila desetitunové bomby, které jsou nyní k dispozici. Mohou být vypuštěny z letadel ruské výroby od společnosti Iljušin a jsou velmi destruktivní," íránská zpravodajská agentura FARS.
„Otec všech bomb“ je podle něj srovnatelný s velice destruktivní bombou GBU-43 / B Massive Ordnance Air Blast (MOAB), největším nejaderným výbušným zařízením, které kdy Spojené státy vyvinuly a kterému se přezdívá „matka všech bomby".
Generál Hajizadeh také tvrdí, že příslušníci gard v posledních letech pronikli do amerických vojenských velitelských center a získali důkazy o tom, že USA podporují teroristy z Islámského státu. „Máme dokumenty, které odhalují chování Američanů v Iráku a Sýrii. Víme, co tam Američané udělali, co zanedbávali a jak podporovali Daesh," cituje jeho slova FARS. Hajizadeh zdůraznil, že pokud budou tyto dokumenty zveřejněny, bude to mít za následek vypuknutí skandálů pro USA, tvrdí FARS.
„Američané přišli do Iráku a Sýrie, aby tyto země rozložili, ale to, co se nakonec stane, je vůle Íránu. Nevidím na světě žádnou armádu, která je na stejné úrovni jako Íránské revoluční gardy," dodal generál Hajizadeh. Írán opakovaně tvrdí, že jeho vojenské schopnosti jsou zaměřeny výhradně na obranné účely a nepředstavují pro jiné země žádné ohrožení.
V dubnu americká armáda svrhla bombou MOAB v Afghánistánu na podzemní systém tunelů Islámského státu, při akci zemřelo 92 teroristů. Afghánské speciální jednotky poté zjistily, že stromy v bezprostředním okolí výbuchu byly sežehlé, domy zčásti zbořené, ale o několik set metrů dál byly již stromy neporušené a také tunely nevypadaly poškozeně. MOAB používá 18700 liber explozivní náplně H6. Se silou rovnou 1,35 násobku síly TNT je H6 jednou ze silnějších výbušnin užívaných armádou Spojených států.
Ačkoli její efekt byl často srovnáván s jadernou zbraní, má pouze zhruba tisícinu síly atomové bomby shozené na Hirošimu, MOAB je ekvivalentem 11 tun TNT, kdežto výbuch v Hirošimě byl ekvivalentem 13 000 tun TNT.
Íránské revoluční gardy (doslova Armáda strážců islámské revoluce) jsou složkou ozbrojených sil Íránu. Byly založeny 5. května 1979 na popud Rúholláha Chomejního a během íránsko-irácké války se z nich stal důležitý aktér konfliktu. Součástí gard je i elitní jednotka Quds. Íránské revoluční gardy jsou oddělené od íránské armády, námořnictva i letectva.
Mají své vlastní pozemní jednotky, námořnictvo, letectvo, rozvědku a speciální útvary. Kontrolují také milici, která má kolem 11 milionů příslušníků, a jejich početní stav dosahuje zhruba 100 000 mužů u pozemních jednotek a 20 000 u námořnictva (záložníků je asi 300 000). Velitelem je od 1. září 2007 Muhammad Alí Džafarí, vystudovaný architekt. V době svého založení v roce 1979 měly gardy jen asi 10 000 mužů ve zbrani.
Související
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Írán , USA (Spojené státy americké) , Islámský stát (IS) , bomby , GBU-43
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák