Největší nebezpečí pro Kurdy? Zbraně americké výroby

Kurdistán – Ani Irák, Írán nebo Turecko není příliš spokojeno s tím, že Kurdové si v referendu odhlasovali vznik vlastního nesamostatného státu. Kurdové mají však na své straně alespoň jednoho velkého spojence – Spojené státy, kteří je alespoň diplomaticky podporují, i když o vojenském zásahu zde nelze uvažovat. Jenže jsou to opravdu přátelé?

Nelze ignorovat velký počet zbraní americké výroby, které na se na Blízkém východě nacházejí. Irácká armáda, která už dokončuje svoje tažení vůči Islámskému státu, se snaží spolupracovat se sousedními státy proti Kurdům už od ohlášení referenda. Íránci zase uzavřeli vzdušnou oblast nad potenciálním Kurdistánem a posílilo hraniční kontroly.

Kdyby zde nakonec vypukla nová válka o území, pak všechny státy budou moci nasadit špičkové vybavení od USA. Irácká armáda by měla disponovat početnou obrněnou armádou, která předčí i ruské síly na Blízkém východě. Dnes platí za silné spojence USA, ale nelze počítat s tím, že by se Američané chtěli vměšovat do sporu dvou národů, kterým pomáhají zpovzdálí.

Turci zase před referendem poslali kolem 100 tanků k pohraničí, armáda se dnes stále spoléhá při pozemních útocích na starší americké vybavení.  Není však jisté, zda tyhle modely budou účinné vůči novějším technologiím. Z minulých operací se analytikové také poučili a při dnešním útoků by využili silnou podporu ze vzduchu.

Nejvíc se na možný konflikt připravuje Írán, který však od revoluce z roku 1979 nedostal jedinou vojenskou materiální pomoc od USA. Přesto hojně využívají pozůstatky dřívější šáhovy armády. I dnešní domácí vojenská výroba se ve velkém inspiruje a je založená na typech zbraní, které dodávala zemi v minulosti Washington.

Kurdové představují pro Spojené státy významné spojence již po dvě dekády a bojovali s nimi během posledních konfliktů v oblasti. Ale protože kurdská oblast je doteďka oficiálně součástí Iráků, národ si nemohl nezávisle importovat zbraně. Všechno co mají, se tak počítá jako součást majetku irácké armády.

Nastane-li v oblasti nová válka, pak budou Kurdové pravděpodobně rychle přemoženi. Nemůžou se spolehnout na jakoukoliv pomoc z USA, protože ti by si museli vybrat mezi Irákem či Kurdistánem, s oběma mají dlouhodobé spojenectví. Nejistý je i postoj zbytku světa, protože politici zatím situaci nepovažují za natolik špatnou, aby bylo potřeba se diplomaticky vměšovat.

 

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové USA (Spojené státy americké) Irák Írán Turecko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

před 2 hodinami

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 10 hodinami

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy