Macron nečekaně zavítal do Saúdské Arábie, vyslechl si ostrá slova o Íránu

Rijád - Francouzský prezident Emmanuel Macron nečekaně navštívil Saúdskou Arábii. Ve čtvrtek večer ho přijal korunní princ Muhammad bin Salmán. Podle agentury AFP se hovořilo o rostoucím napětí mezi Rijádem a Teheránem, o Jemenu a také o Libanonu.

Macron odsoudil sobotní raketový útok na letiště u Rijádu, kvůli němuž Saúdská Arábie a její spojenci uvalili blokádu na Jemen.

Saúdská Arábie raketový útok připsala Íránu. Rijád označil vyzbrojování těchto šíitských bojovníků za přímou agresi proti Saúdské Arábii. O tom, že raketa byla zřejmě íránské výroby, dnes hovořil také generál Jeffrey Harrigian z mezinárodní koalice, která pomáhá v boji proti Islámskému státu. "Na raketě byly znaky Íránu...podle mého to naznačuje, že za tím stojí Írán," řekl s tím, že zatím není jasné, jak přesně se raketa do Jemenu dostala. O jaký typ rakety se jednalo, neuvedl.

V království je od minulého týdne libanonský premiér Saad Harírí, který odtud také oznámil svou rezignaci. Zdůvodnil ji obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu v Libanonu. Podle Bejrútu je Harírí v Saúdské Arábii zadržován proti své vůli a k rezignaci tam byl přinucen. Prezident Michel Aún ji nepřijal. Vůdce libanonských drúzú Valíd Džumblát dnes řekl, že je čas, aby se Harírí vrátil do Libanonu, ať už je v Saúdské Arábii dobrovolně, nebo ne.

Macron naznačil, že za jeho pobytu byly navázány "neformální kontakty" s Harírím, a odmítl spekulace, že Harírí chce odjet do Francie. Podle Macrona o to premiér nepožádal. Macron také řekl, že se na návštěvu Libanonu chystá příští rok. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že podle jeho informací se Harírí může v Saúdské Arábii volně pohybovat.

Francouzský prezident přijel do oblasti ve středu, aby slavnostně otevřel pobočku Louvru ve Spojených arabských emirátech. Po návratu ze Saúdské Arábie v Dubaji řekl, že je "potřeba mluvit se všemi" a že v Saúdské Arábii vyslechl "velmi tvrdé názory na Írán, které neodpovídají" tomu, co si sám myslí.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Saúdská Arábie Saad Harírí Írán Jemen Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy