Teherán/Rijád - Saudská Arábie a Írán - dvě země, které nikdy nebyli nejbližšími spojenci a vzhledem k událostem posledních týdnů a měsíců nejspíš dlouho nebudou. Útok na Jemen, demise libanonského premiéra a korunní princ, který prahne po moci. Co všechno byste měli vědět o konfliktu na Blízkém východě? Tady najdete odpověď.
Začátek konfliktu
Írán se Saudskou Arábií udržoval napjaté vztahy už od íránské revoluce v roce 1979. Od té doby existovala reálná hrozba vojenského střetnutí obou zemí.
Rijád a Teherán ukončili diplomatické vztahy v lednu 2016 poté, co Íránci napadli saudskoarabskou ambasádu na protest proti popravě šíitského duchovního.
Rok předtím uzavřel Írán s šesti mocnostmi Dohodu o omezení jaderného programu, což Saudskou Arábii vedlo k obavám, že by se Írán mohl dostat z mezinárodní izolace.
Rétorika obou zemí nabrala na agresivitě. Do všeho se vložil ještě Katar, který byl Saudskou Arábií a dalšími sunnitskými zeměmi obviněn z toho, že podporuje íránské extrémisty. V červnu tohoto roku přerušil Rijád s Katarem diplomatické vztahy a konflikt nabral nové rozměry.
Nejprve rezignoval na funkci předsedy libanonské vlády Saad Harírí, jenž obvinil Írán ze vměšování se do záležitostí jeho země prostřednictvím politického uskupení Hizballáh.
O několik hodin později Saudská Arábie prohlásila, že její vzdušné síly zneškodnily nedaleko Rijádu raketu vypálenou z Jemenu, kde saudská koalice bojovala s jemenskými šíitskými povstalci podporovanými Íránem.
To ještě víc vyostřilo vztahy mezi oběma zeměmi. Saudský korunní princ Muhammad bin Salmán prohlásil, že se Írán dopustil přímé vojenské agrese. Teherán toto nařčení odmítl.
Proč konflikt začal právě teď?
Írán a Saudská Arábie se staly účastníky tzv. zástupné války. To je konflikt, ve kterém nepřímo zúčastněné státy, v tomto případě Saudská Arábie a Írán, používají jiné země, aby spolu válčili místo nich. To tvrdí Clement Therme, výzkumník pro Mezinárodní institut strategických studií.
Odvolává se na konflikty v Iráku, Sýrii a Jemenu, kde obě strany byly nějakým způsobem zainteresované.
Nenasytný princ
Doktor Rodger Shanahan, odborník na Blízký východ, soudí, že je velmi odvážné používat termín "studená válka".
Připouští, že napětí mezi oběma stranami tu byly i v minulosti, ale vzrostlo teprve při několika nedávných událostech. Jednou z ní byla rostoucí moc saudského korunního prince Muhammada bin Salmána.
Ten se podle Shanahana snažil všem ukázat, že je dobrou investicí do budoucna, a to například tím, že reformoval sociální systém. Ženy tak například dostaly právo řídit auto.
"Ve stejné době se nezdráhal vydávat zatykače na intelektuály a duchovní, čímž poslal právě duchovní třídě hlasitou zprávu, že se objevil nový král, který tu bude vládnout dlouhou dobu," doplnil Shanahan.
Jeho protikorupční zátah na elitáře a mocné podnikatele zase ukázal politickým oponentům, kdo bude mít pod palcem vyšetřovací orgány. Zároveň naznačil, že nesnese žádnou kritiku.
Trumpův efekt
Domácí a náboženské vlivy nejsou jedinými, které přispěly ke vzniku konfliktu. Analytici tvrdí, že Donald Trump také přispěl k tomu, že se na Blízkém východě vyostřila situace.
Trumpovo otevřené nepřátelství vůči Íránu povzbudilo Saudskou Arábii. To tvrdí doktor Ben Rich, sociolog a odborník na bezpečnostní politiku.
Doktor Rich upozornil na to, že Trumpova podpora Saudské Arábii byla v kontrastu s politikou Baracka Obamy, který chtěl Íránu pomoci dostat se z izolace.
Rich říká, že se korunní princ bin Salmán snažil upoutat světovou pozornost tím, že se odtrhl od tradičních norem. "Je ochotný být mnohem víc aktivní," dodal.
Podle Riche dal král Salmán svému synovi velkou moc a vidí jej jako přirozeného dědice trůnu. Rostoucí napětí mezi oběma státy navíc legitimizuje krále k předání moci někomu relativně mladšímu.
Odchod vůdce
Libanonský odstoupivší premiér Saad Harírí, který mezitím utekl do Saudské Arábie, řekl, že se během dvou nebo tří dnů vrátí zpět, aby potvrdil svou rezignaci.
Nestalo se tak. Pro svou vlastní televizi z Rijádu přečetl svoji rezignaci. Prohlásil, že Libanonu hrozily ze strany Saudské Arábie sankce, jelikož jeho strana byla v koalici s hnutím Hizballáh, které pomáhalo Íránu při napadení Jemenu a Bahrajnu.
Po prohlášení o odstoupení obvinila Saudská Arábie Libanon z vyhlášení války kvůli chování vládního Hizballáhu.
Jak řekl Robert Malley, viceprezident Mezinárodní krizové skupiny, Libanon byl vždy oblíbeným prostředkem mocných v zástupných válkách. Podle něj Harírí odstoupil z pozice předsedy na přání saudského korunního prince, aby ten mohl Írán představovat jako zdroj všech regionálních problémů.
To je také podle Malleyho důvod, proč konflikt bude pokračovat. "Harírí na pozici libanonského ministerského předsedy působil dojmem, že spolupráce saudských sil s Hizballáhem, případně s Íránem, byla možná. Po jeho rezignaci však není jakýchkoli pochyb o tom, že tomu tak není," uzavřel.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , Saudi Arabia Army , Írán , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) , Donald Trump , Alí Chameneí (íránský ajatolláh) , válka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák