Teherán - Al-Káida je sunnitskou teroristickou skupinou, zatímco Írán je šiítskou enklávou. Podle tradičního sektářského dělení by spolu neměli mít společného. Pragmatické zájmy ale dokáží překročit i náboženské rozepře. Jak ukazují dokumenty rozhovorů s členy teroristické skupiny, mezi Al-Káidou a íránskými Revolučními gardami existují zvláštní vazby.
Zveřejnění dokumentů má zřetelný politický podtext. Donald Trump nenechá na svém předchůdci v úřadu, Barracku Obamovi, nit suchou a zvláště kritizuje jeho jadernou dohodu s Íránem. Prostřednictvím dokumentů odhalujícím vazby mezi Íránem a v USA nenáviděnou Al-Káidou chce zcela nepochybně ukázat Obamu jako pokrytce, který znal toto „veřejné tajemství“, jak se o výbušném tématu vyjádřil šéf CIA Mike Pompeo, a přesto stále jednal s Íránem bez vyvození větších důsledků.
Trump se netají svým negativním postojem vůči Íránu, kterého označil za hlavní zdroj terorismu na světě a strůjce chaosu na Blízkém východě – slova, který podle některých komentátorů spíše reflektují postoj Saúdské Arábie a Izraele než že by se zakládaly na pravdě. Z jejich pohledu jsou vazby mezi Al-Káidou a Íránem úmyslně přeháněny, aby tento nepřátelský postoj došel k oprávnění.
Investigativní novináři Cathy Scott-Clarková a Adrian Levy, jejichž kniha The Exile se detailně zabývala životem Usámy bin Ládina po 11.září, však s takovým politickým výkladem. Dle nich je třeba tyto vazby vzít vážně, protože vypovídají mnohé o složitém světě po 11. září.
Al-Káida v Íránu
Interakce mezi Al-Káidou a vojenskými jednotkami začali ještě před 11. zářím, v roce 1995. Teroristická organizace hledala v Perském zálivu někoho, kdo by je podpořil v jejich úsilí. Irácký diktátor Saddám Husajn takovou pomoc odmítl, nicméně v Íránu, jenž s radostí využíval různých „loutek“ na vedení vzdálených válek, jejich prosba došla sluchu u Jednotek Quds, tajné složky Íránských revolučních gard – minimálně co se týče možné spolupráce. S Al-Káidou je spojovala nenávist k USA a ve vzduchu visel návrh, že by teroristická skupina cvičila s jiným členem amerického sankčního listu teroristů – libanonským Hizballáhem.
Ze spolupráce nakonec sešlo, vytvořené kontakty ale Al-Káida využila o několik let později, po útoku na americká Dvojčata, kdy teroristická skupina se stala lovenou kořistí ve velkém protiteroristickém honu. Teroristé velmi nutně potřebovali bezpečné útočiště, zvláště takové, kam nebudou mít USA přístup, kde je nebudou čekat a kde mohou nerušeně pokračovat ve vytváření plánů na rozpoutání světového džihádu. Írán se zdál být dokonalým místem.
Jednání byla zahájena a teroristé se potichu začali přesouvat do Íránu. V první vlně byly ženy a dcery členů Al-Káidy, spolu se stovkou nízko postavených dobrovolníky. Byli jim poskytnuty falešné doklady, které je zastíraly jako íránské šiítské uprchlíky. V další vlně byli už vysoce postavení členové teroristické skupiny jako např. Saif al-Adel, vůdce vojenských operací či Mustafa Setmariam Nasar, vrchní stratég Al-Káidy. Al-Káida zde naplánovala útok v Saúdské Arábie v roce 2003, jehož následkem zemřelo více než 35 lidí, včetně 9 Američanů.
Tito vůdci, takzvaná skupina pěti, zůstala v Íránu až do roku 2015, kdy někteří byli přesunuti do Sýrie, aby se přidali k boji proti IS. V rámci tohoto boje se našlo uplatnění i pro syna Usámy bin Ládina, Hamzu, jenž žije dlouhodobě v Íránu a dokonce si zde našel manželku. Hamza se začal objevovat na propagačních videích skupiny jako jakýsi maskot, jenž měl prostřednictvím svého rodinného jména přinést skupině charisma, jenž se pojilo s jeho otcem.
A zdá se, že jejich snaha je úspěšná. Zatímco po pádu Dvojčat měla skupina jen 400 bojovníků, nyní, rozprostřená po celém Blízkém východě, dokáže do boje povolat tisíce vojáků. Spojením s protiasadovskými silami si Al-Káida získala nový respekt, jenž potupně ztrácela. Podle Scott-Clarkové a Levého nicméně jedním z nejdůležitějších impulzů pro její reformu a renesanci byl kontakt s Jednotkami Quds a Hizballáhem, který jí poskytly vzorec, jak se může vyvíjet.
Související
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Al-Káida zveřejnila video. Má být namluvené Zavahrím, který je podle USA po smrti
Al-Káida , Írán , Armáda Írán
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák