Saná - Jemen má za sebou týden těžkého násilí. To společně s ochromující blokádou země svědčí o naprostém nezájmu bojujících stran o civilní obyvatelstvo, zdravotnická zařízení a pacienty. Upozorňuje na to mezinárodní zdravotnická organizace Médecins Sans Frontières / Lékaři bez hranic (MSF), jejíž tiskovou zprávu mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Hlavní město Saná paralyzovaly od 29. listopadu těžké boje v ulicích a obnovené letecké bombardování. Civilisté na několik dní uvázli ve svých domovech a zranění lidé zůstali bez bezpečného přístupu ke zdravotní péči. Zdravotníci, kteří se v sanitkách snažili zajistit pomoc raněným, se údajně ocitli pod palbou. Jsou hlášeny stovky mrtvých. Lékaři bez hranic (navzdory faktu, že neobdrželi od válčících stran potřebné záruky ke vstupu do Saná) dokázali nemocnicím ve městě poskytnout zdravotnický materiál.
Boje se rozšířily i do dalších částí země jako je Hadždža, Amran a Ibb. Ve městech Chamer a Hút přijali Lékaři bez hranic na začátku prosince ve svých dvou nemocnicích 28 válečných zraněných.
V ranních hodinách 4. prosince pak byla při leteckém náletu poškozena nemocnice Al Gamhúrí ve městě Hadždža, kterou Lékaři bez hranic podporují. Nálet zničil pohotovost, operační sál a jednotku intenzivní péče, přičemž dvanáct pacientů muselo být evakuováno. Navzdory škodám byla nemocnice schopna krátce po útoku přijmout 22 pacientů, kteří byli zraněni při náletech v oblasti. Během dvou dnů před tímto útokem přijali zdravotníci v Al Gamhúrí 38 válečných raněných.
„Zdravotnická zařízení se v tomto konfliktu stávají opakovaně terči útoků. Válčící strany nepodnikají opatření, aby ušetřily zdravotnická zařízení, a ohrožují tak pacienty a lékařský personál,“ uvedl Steve Purbrick, projektový koordinátor Lékařů bez hranic ve městě Hadždža. „Civilisté musí mít možnost utéci, popřípadě vyhledat lékařskou pomoc. Sanitkám musí být umožněn přístup k raněným a nemocnice musí být chráněny,“ podotkl.
Lidé mají těžkou volbu: Jít do nemocnice, či koupit jídlo
Střety přišly v době, kdy Jemen ochromila blokáda, kterou zavedla 6. listopadu koalice vedená Saúdskou Arábií. Ačkoliv několik humanitárních letadel a lodí dostalo nyní povolení ke vstupu do země, pokračuje blokáda obchodních dodávek zboží, včetně jídla a pohonných hmot. Pro obyvatele Jemenu to vše znamená ještě horší přístup k základnímu zboží, lékům a zdravotnickému materiálu. Od počátku blokády a zintenzivnění bojů vzrostly ceny pohonných hmot v Jemenu o více než 200 procent. Dramaticky se rovněž navýšily ceny základních věcí jako je voda a jídlo. Ve městě Saada se ceny potravin mezi říjnem a listopadem zvýšily o 6,15 procent.
„Blokáda a poslední boje mají devastující dopad na lékařskou misi v této zemi,“ přibližuje Djoen Besselink, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu. „Zvýšená cena pohonných hmot znamená pro obyvatele Jemenu například to, že musí platit více za dopravu do nemocnic, nebo volit mezi tím, zda jít do nemocnice, či koupit jídlo pro zbytek rodiny. I samotné nemocnice mají problém zaplatit pohonné hmoty, což může mít za následek to, že některé z těch mála zbývajících funkčních zdravotnických zařízení budou uzavřeny,“ dodal.
„Ničení a rozklad zdravotnických služeb v Jemenu je v posledních dvou a půl letech charakteristickým znakem konfliktu. Blokáda vše výrazně zhoršuje a musí být okamžitě zrušena. Obchodní lodě a letadla musí být vpuštěny na sever země, aby se zabránilo dalšímu zbytečnému utrpení,“ vyzývá Djoen Besselink.
Související
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
Hamás a Hútijové mají nové politické kanceláře v Bagdádu. Vliv Íránu sílí
Jemen , Lékaři bez hranic , humanitární krize , humanitární pomoc
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
před 1 hodinou
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet
před 3 hodinami
Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat
před 4 hodinami
Ještě na tom nejsme tak špatně, prohlásil Pavel v novoročním projevu
Aktualizováno před 4 hodinami
Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
před 6 hodinami
Rusko utáhlo kohoutky a Moldavsko mrzne. Po zastavení dodávek plynu nefunguje topení ani teplá voda
před 7 hodinami
Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze
před 8 hodinami
V Německu je po silvestrovských oslavách pět mrtvých. Zákaz prodeje pyrotechniky obchází přes Česko
před 8 hodinami
Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi
před 8 hodinami
Prvním miminkem roku 2025 je zřejmě Terezka. Na svět přišla dvě minuty po půlnoci
před 9 hodinami
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
před 11 hodinami
Počasí přinese do konce prázdnin citelné oteplení i ochlazení, dorazí i silný vítr
Aktualizováno před 17 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.
Zdroj: Libor Novák