Saná - Jemen má za sebou týden těžkého násilí. To společně s ochromující blokádou země svědčí o naprostém nezájmu bojujících stran o civilní obyvatelstvo, zdravotnická zařízení a pacienty. Upozorňuje na to mezinárodní zdravotnická organizace Médecins Sans Frontières / Lékaři bez hranic (MSF), jejíž tiskovou zprávu mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Hlavní město Saná paralyzovaly od 29. listopadu těžké boje v ulicích a obnovené letecké bombardování. Civilisté na několik dní uvázli ve svých domovech a zranění lidé zůstali bez bezpečného přístupu ke zdravotní péči. Zdravotníci, kteří se v sanitkách snažili zajistit pomoc raněným, se údajně ocitli pod palbou. Jsou hlášeny stovky mrtvých. Lékaři bez hranic (navzdory faktu, že neobdrželi od válčících stran potřebné záruky ke vstupu do Saná) dokázali nemocnicím ve městě poskytnout zdravotnický materiál.
Boje se rozšířily i do dalších částí země jako je Hadždža, Amran a Ibb. Ve městech Chamer a Hút přijali Lékaři bez hranic na začátku prosince ve svých dvou nemocnicích 28 válečných zraněných.
V ranních hodinách 4. prosince pak byla při leteckém náletu poškozena nemocnice Al Gamhúrí ve městě Hadždža, kterou Lékaři bez hranic podporují. Nálet zničil pohotovost, operační sál a jednotku intenzivní péče, přičemž dvanáct pacientů muselo být evakuováno. Navzdory škodám byla nemocnice schopna krátce po útoku přijmout 22 pacientů, kteří byli zraněni při náletech v oblasti. Během dvou dnů před tímto útokem přijali zdravotníci v Al Gamhúrí 38 válečných raněných.
„Zdravotnická zařízení se v tomto konfliktu stávají opakovaně terči útoků. Válčící strany nepodnikají opatření, aby ušetřily zdravotnická zařízení, a ohrožují tak pacienty a lékařský personál,“ uvedl Steve Purbrick, projektový koordinátor Lékařů bez hranic ve městě Hadždža. „Civilisté musí mít možnost utéci, popřípadě vyhledat lékařskou pomoc. Sanitkám musí být umožněn přístup k raněným a nemocnice musí být chráněny,“ podotkl.
Lidé mají těžkou volbu: Jít do nemocnice, či koupit jídlo
Střety přišly v době, kdy Jemen ochromila blokáda, kterou zavedla 6. listopadu koalice vedená Saúdskou Arábií. Ačkoliv několik humanitárních letadel a lodí dostalo nyní povolení ke vstupu do země, pokračuje blokáda obchodních dodávek zboží, včetně jídla a pohonných hmot. Pro obyvatele Jemenu to vše znamená ještě horší přístup k základnímu zboží, lékům a zdravotnickému materiálu. Od počátku blokády a zintenzivnění bojů vzrostly ceny pohonných hmot v Jemenu o více než 200 procent. Dramaticky se rovněž navýšily ceny základních věcí jako je voda a jídlo. Ve městě Saada se ceny potravin mezi říjnem a listopadem zvýšily o 6,15 procent.
„Blokáda a poslední boje mají devastující dopad na lékařskou misi v této zemi,“ přibližuje Djoen Besselink, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu. „Zvýšená cena pohonných hmot znamená pro obyvatele Jemenu například to, že musí platit více za dopravu do nemocnic, nebo volit mezi tím, zda jít do nemocnice, či koupit jídlo pro zbytek rodiny. I samotné nemocnice mají problém zaplatit pohonné hmoty, což může mít za následek to, že některé z těch mála zbývajících funkčních zdravotnických zařízení budou uzavřeny,“ dodal.
„Ničení a rozklad zdravotnických služeb v Jemenu je v posledních dvou a půl letech charakteristickým znakem konfliktu. Blokáda vše výrazně zhoršuje a musí být okamžitě zrušena. Obchodní lodě a letadla musí být vpuštěny na sever země, aby se zabránilo dalšímu zbytečnému utrpení,“ vyzývá Djoen Besselink.
Související
Hamás a Hútijové mají nové politické kanceláře v Bagdádu. Vliv Íránu sílí
Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst
Jemen , Lékaři bez hranic , humanitární krize , humanitární pomoc
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák