Prošli jsme peklem, dál trpíme a nikdo nám nepomáhá. IS vyvraždil naše příbuzné, popisuje mladý Jezíd

Sindžár - I když je Islámský stát na území Blízkého východu poražen, rozhodně to neznamená, že v oblasti žijí všichni šťastný život. Potvrzení přišlo od člena menšinového národu, který v Iráku žije - Jezídů. Tito lidé byli oběťmi perzekucí ze strany Islámského státu. Jak se změnila situace poté, co Irák získal oblast znovu pod kontrolu? Jeden z Jezídů se rozhodl promluvit k světu a říct o příběhu lidí, kteří ani dnes nemají zdaleka vyhráno. Zde nabízíme doslovný překlad zpovědi mladého Jezída, který si v rodném Iráku prošel peklem. Jeho slova se objevila na serveru Jerusalem post.

Jsem Jezíd, není mi ještě ani 17 let, ale mám příběh, který bych rád řekl světu. Náš lid byl vždy mírumilovný a nebyl agresivní. Věříme v Boha, v humanismus a respektujeme ostatní náboženství. Vyrostl jsem ve vesnici jménem Wardia blízko Sindžáru v Iráku. Žili jsme se ctí a důstojností.

Byli jsme si v komunitě velmi blízcí a do jisté míry jsme se stýkali jen mezi sebou. Když mi bylo 13 let, doslechli jsme se o tom, že Islámský stát (IS) směřuje k nám. Říkalo se, že dělají velmi špatné věci. Utekli jsme do hor, ale IS nás stejně zastavil a přinutil nás vrátit se do vesnice. V té době se mnoho našich muslimských sousedů přidalo k IS a zabíjelo hodně Jezídů.

Když jsme se vrátili do Wardie, IS rozdělil vězně podle věku a pohlaví. Poté zabil mnoho mužů a vzal naše sestry s matkami do sexuálního otroctví. Ty používal ke zmíněným účelům, než je později prodal. My zbývající jsme zůstali ve vesnici jako rukojmí. Brzy jsme se dozvěděli, že IS má v plánu nás všechny vyprovodit z povrchu zemského, pokud odmítneme konvertovat.

Když jsme tak učinili, řekli nám, že nás všechny zabijí. Všichni jsme byli velmi vyděšení. Ve městě Sindžár však tou dobou došlo k nějakému problému a jeden z jejich vůdců okamžitě svolal své lidi z naší vesnice.

Bylo nám přikázáno, abychom se nehnuli. Samozřejmě jsme souhlasili. Jakmile to bylo možné, opět jsme utekli do hor, kde jsme šplhali, co nejvýš to šlo. Hlavní bylo najít kdekoli útočiště.

Trpěli jsme v ubíjejícím letním žáru po dobu osmi dnů, a to bez jakékoli pomoci od vnějšího světa. Neměli jsme jídlo, ani vodu. Mnoho starších lidí a dětí zemřelo na žízeň, hlad a vyčerpání. Všichni jsme byli sami.

Nakonec byl vytvořen vzdušný most, který nám vytvořil bezpečnou cestu do Sýrie. Hodně z našich lidí však zůstalo v horách, aby bojovali se zbytky nepřátel s pohledem z hory, kde na jejich příbuzné čekal neznámý osud.

Přicestovali jsme do Sýrie, kde nás uvítali jídlem a vodou. Nakonec jsme byli přepraveni zpět do Kurdistánu v Iráku, kde jsme nalezli relativní bezpečí a žili jsme v jakýchkoli opuštěných budovách, které jsme našli, dokud po několika měsících nebyly postaveny tábory.

Teď už tři roky bydlím v kempu Bersive. Stany se rozpadají slunečním žárem a nejsou ohnivzdorné. Jen před pár dny v polovině prosince nám tu vyhořelo 20 stanů na popel. To není nic neobvyklého, jelikož je zima a my nemáme žádný topný olej. Lidé proto používají svíčky, zapalují malé ohně, dělají cokoli, aby se udrželi v teple. A to je velmi nebezpečné.

Elektřinu máme k dispozici jen na 6 hodin denně. Vzhledem k tomu, že stany stojí na nečistých plochách, je spousta z nich při deštích zaplavena. Chození po blátě také není jednoduché. Aby to bylo ještě horší, tak jsme nikdy neměli dostatek potravy a léků. Nemoci v našich táborech řádí pravidelně, a to jak fyzické, tak duševní. Pracovní místa neexistují a jsme perzekuováni lidmi většinové víry. Nesmíme mluvit, ani si stěžovat na naši vládu, jinak bychom byli zatčeni a "přeučeni".

Jezídové nesmějí prodávat mléčné výrobky, či vyrábět nebo prodávat potraviny na otevřeném trhu, protože nás muslimové považují za káfiry (nečisté). Ze stejných důvodů se nemůžeme účastnit žádných organizovaných sportovních soutěží.

Nemůžeme ani pracovat nikde jinde v potravinářském průmyslu, protože muslimové nebudou jíst nic, čeho jsme se dotýkali.

Ještě mi není 17 let, přesto jsem tohle všechno zažil. Jednou bych byl rád novinářem.

Potřebuji světu sdělit, jak se tady s námi jedná, přesto nám nikdo nepomáhá. Většina vlády zkorumpovaná, stejně jako mnoho nevládních organizací. Jen málo z nich se dostane k Jezídům. Někdo tohle musí vyslyšet, a to brzo. Jinak Jezídové zmizí navždy. Je toto po tisících let na Zemi konečný osud Jezídů? Žiji ve velmi špatné a obtížné situaci. Mým snem je dostat se do zahraničí, do Evropy, abychom mohl pomáhat chudým rodinám, protože vím, co se děje s těmi, kteří žijí v táborech, kteří ztratili své bratry a sestry a nemají nic. Ale dostat se tam nedokážu.

Autor žije v uprchlickém táboře v Severním Iráku.

Související

Více souvisejících

islám Islámský stát (IS) Irák Sýrie Jezídové uprchlíci uprchlické tábory

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy