Sindžár - I když je Islámský stát na území Blízkého východu poražen, rozhodně to neznamená, že v oblasti žijí všichni šťastný život. Potvrzení přišlo od člena menšinového národu, který v Iráku žije - Jezídů. Tito lidé byli oběťmi perzekucí ze strany Islámského státu. Jak se změnila situace poté, co Irák získal oblast znovu pod kontrolu? Jeden z Jezídů se rozhodl promluvit k světu a říct o příběhu lidí, kteří ani dnes nemají zdaleka vyhráno. Zde nabízíme doslovný překlad zpovědi mladého Jezída, který si v rodném Iráku prošel peklem. Jeho slova se objevila na serveru Jerusalem post.
Jsem Jezíd, není mi ještě ani 17 let, ale mám příběh, který bych rád řekl světu. Náš lid byl vždy mírumilovný a nebyl agresivní. Věříme v Boha, v humanismus a respektujeme ostatní náboženství. Vyrostl jsem ve vesnici jménem Wardia blízko Sindžáru v Iráku. Žili jsme se ctí a důstojností.
Byli jsme si v komunitě velmi blízcí a do jisté míry jsme se stýkali jen mezi sebou. Když mi bylo 13 let, doslechli jsme se o tom, že Islámský stát (IS) směřuje k nám. Říkalo se, že dělají velmi špatné věci. Utekli jsme do hor, ale IS nás stejně zastavil a přinutil nás vrátit se do vesnice. V té době se mnoho našich muslimských sousedů přidalo k IS a zabíjelo hodně Jezídů.
Když jsme se vrátili do Wardie, IS rozdělil vězně podle věku a pohlaví. Poté zabil mnoho mužů a vzal naše sestry s matkami do sexuálního otroctví. Ty používal ke zmíněným účelům, než je později prodal. My zbývající jsme zůstali ve vesnici jako rukojmí. Brzy jsme se dozvěděli, že IS má v plánu nás všechny vyprovodit z povrchu zemského, pokud odmítneme konvertovat.
Když jsme tak učinili, řekli nám, že nás všechny zabijí. Všichni jsme byli velmi vyděšení. Ve městě Sindžár však tou dobou došlo k nějakému problému a jeden z jejich vůdců okamžitě svolal své lidi z naší vesnice.
Bylo nám přikázáno, abychom se nehnuli. Samozřejmě jsme souhlasili. Jakmile to bylo možné, opět jsme utekli do hor, kde jsme šplhali, co nejvýš to šlo. Hlavní bylo najít kdekoli útočiště.
Trpěli jsme v ubíjejícím letním žáru po dobu osmi dnů, a to bez jakékoli pomoci od vnějšího světa. Neměli jsme jídlo, ani vodu. Mnoho starších lidí a dětí zemřelo na žízeň, hlad a vyčerpání. Všichni jsme byli sami.
Nakonec byl vytvořen vzdušný most, který nám vytvořil bezpečnou cestu do Sýrie. Hodně z našich lidí však zůstalo v horách, aby bojovali se zbytky nepřátel s pohledem z hory, kde na jejich příbuzné čekal neznámý osud.
Přicestovali jsme do Sýrie, kde nás uvítali jídlem a vodou. Nakonec jsme byli přepraveni zpět do Kurdistánu v Iráku, kde jsme nalezli relativní bezpečí a žili jsme v jakýchkoli opuštěných budovách, které jsme našli, dokud po několika měsících nebyly postaveny tábory.
Teď už tři roky bydlím v kempu Bersive. Stany se rozpadají slunečním žárem a nejsou ohnivzdorné. Jen před pár dny v polovině prosince nám tu vyhořelo 20 stanů na popel. To není nic neobvyklého, jelikož je zima a my nemáme žádný topný olej. Lidé proto používají svíčky, zapalují malé ohně, dělají cokoli, aby se udrželi v teple. A to je velmi nebezpečné.
Elektřinu máme k dispozici jen na 6 hodin denně. Vzhledem k tomu, že stany stojí na nečistých plochách, je spousta z nich při deštích zaplavena. Chození po blátě také není jednoduché. Aby to bylo ještě horší, tak jsme nikdy neměli dostatek potravy a léků. Nemoci v našich táborech řádí pravidelně, a to jak fyzické, tak duševní. Pracovní místa neexistují a jsme perzekuováni lidmi většinové víry. Nesmíme mluvit, ani si stěžovat na naši vládu, jinak bychom byli zatčeni a "přeučeni".
Jezídové nesmějí prodávat mléčné výrobky, či vyrábět nebo prodávat potraviny na otevřeném trhu, protože nás muslimové považují za káfiry (nečisté). Ze stejných důvodů se nemůžeme účastnit žádných organizovaných sportovních soutěží.
Nemůžeme ani pracovat nikde jinde v potravinářském průmyslu, protože muslimové nebudou jíst nic, čeho jsme se dotýkali.
Ještě mi není 17 let, přesto jsem tohle všechno zažil. Jednou bych byl rád novinářem.
Potřebuji světu sdělit, jak se tady s námi jedná, přesto nám nikdo nepomáhá. Většina vlády zkorumpovaná, stejně jako mnoho nevládních organizací. Jen málo z nich se dostane k Jezídům. Někdo tohle musí vyslyšet, a to brzo. Jinak Jezídové zmizí navždy. Je toto po tisících let na Zemi konečný osud Jezídů? Žiji ve velmi špatné a obtížné situaci. Mým snem je dostat se do zahraničí, do Evropy, abychom mohl pomáhat chudým rodinám, protože vím, co se děje s těmi, kteří žijí v táborech, kteří ztratili své bratry a sestry a nemají nic. Ale dostat se tam nedokážu.
Autor žije v uprchlickém táboře v Severním Iráku.
Související
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Zabavené pytle s bankovkami, imámovo Audi. Razie proti mešitám proběhla po celém Německu
islám , Islámský stát (IS) , Irák , Sýrie , Jezídové , uprchlíci , uprchlické tábory
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě