Prošli jsme peklem, dál trpíme a nikdo nám nepomáhá. IS vyvraždil naše příbuzné, popisuje mladý Jezíd

Sindžár - I když je Islámský stát na území Blízkého východu poražen, rozhodně to neznamená, že v oblasti žijí všichni šťastný život. Potvrzení přišlo od člena menšinového národu, který v Iráku žije - Jezídů. Tito lidé byli oběťmi perzekucí ze strany Islámského státu. Jak se změnila situace poté, co Irák získal oblast znovu pod kontrolu? Jeden z Jezídů se rozhodl promluvit k světu a říct o příběhu lidí, kteří ani dnes nemají zdaleka vyhráno. Zde nabízíme doslovný překlad zpovědi mladého Jezída, který si v rodném Iráku prošel peklem. Jeho slova se objevila na serveru Jerusalem post.

Jsem Jezíd, není mi ještě ani 17 let, ale mám příběh, který bych rád řekl světu. Náš lid byl vždy mírumilovný a nebyl agresivní. Věříme v Boha, v humanismus a respektujeme ostatní náboženství. Vyrostl jsem ve vesnici jménem Wardia blízko Sindžáru v Iráku. Žili jsme se ctí a důstojností.

Byli jsme si v komunitě velmi blízcí a do jisté míry jsme se stýkali jen mezi sebou. Když mi bylo 13 let, doslechli jsme se o tom, že Islámský stát (IS) směřuje k nám. Říkalo se, že dělají velmi špatné věci. Utekli jsme do hor, ale IS nás stejně zastavil a přinutil nás vrátit se do vesnice. V té době se mnoho našich muslimských sousedů přidalo k IS a zabíjelo hodně Jezídů.

Když jsme se vrátili do Wardie, IS rozdělil vězně podle věku a pohlaví. Poté zabil mnoho mužů a vzal naše sestry s matkami do sexuálního otroctví. Ty používal ke zmíněným účelům, než je později prodal. My zbývající jsme zůstali ve vesnici jako rukojmí. Brzy jsme se dozvěděli, že IS má v plánu nás všechny vyprovodit z povrchu zemského, pokud odmítneme konvertovat.

Když jsme tak učinili, řekli nám, že nás všechny zabijí. Všichni jsme byli velmi vyděšení. Ve městě Sindžár však tou dobou došlo k nějakému problému a jeden z jejich vůdců okamžitě svolal své lidi z naší vesnice.

Bylo nám přikázáno, abychom se nehnuli. Samozřejmě jsme souhlasili. Jakmile to bylo možné, opět jsme utekli do hor, kde jsme šplhali, co nejvýš to šlo. Hlavní bylo najít kdekoli útočiště.

Trpěli jsme v ubíjejícím letním žáru po dobu osmi dnů, a to bez jakékoli pomoci od vnějšího světa. Neměli jsme jídlo, ani vodu. Mnoho starších lidí a dětí zemřelo na žízeň, hlad a vyčerpání. Všichni jsme byli sami.

Nakonec byl vytvořen vzdušný most, který nám vytvořil bezpečnou cestu do Sýrie. Hodně z našich lidí však zůstalo v horách, aby bojovali se zbytky nepřátel s pohledem z hory, kde na jejich příbuzné čekal neznámý osud.

Přicestovali jsme do Sýrie, kde nás uvítali jídlem a vodou. Nakonec jsme byli přepraveni zpět do Kurdistánu v Iráku, kde jsme nalezli relativní bezpečí a žili jsme v jakýchkoli opuštěných budovách, které jsme našli, dokud po několika měsících nebyly postaveny tábory.

Teď už tři roky bydlím v kempu Bersive. Stany se rozpadají slunečním žárem a nejsou ohnivzdorné. Jen před pár dny v polovině prosince nám tu vyhořelo 20 stanů na popel. To není nic neobvyklého, jelikož je zima a my nemáme žádný topný olej. Lidé proto používají svíčky, zapalují malé ohně, dělají cokoli, aby se udrželi v teple. A to je velmi nebezpečné.

Elektřinu máme k dispozici jen na 6 hodin denně. Vzhledem k tomu, že stany stojí na nečistých plochách, je spousta z nich při deštích zaplavena. Chození po blátě také není jednoduché. Aby to bylo ještě horší, tak jsme nikdy neměli dostatek potravy a léků. Nemoci v našich táborech řádí pravidelně, a to jak fyzické, tak duševní. Pracovní místa neexistují a jsme perzekuováni lidmi většinové víry. Nesmíme mluvit, ani si stěžovat na naši vládu, jinak bychom byli zatčeni a "přeučeni".

Jezídové nesmějí prodávat mléčné výrobky, či vyrábět nebo prodávat potraviny na otevřeném trhu, protože nás muslimové považují za káfiry (nečisté). Ze stejných důvodů se nemůžeme účastnit žádných organizovaných sportovních soutěží.

Nemůžeme ani pracovat nikde jinde v potravinářském průmyslu, protože muslimové nebudou jíst nic, čeho jsme se dotýkali.

Ještě mi není 17 let, přesto jsem tohle všechno zažil. Jednou bych byl rád novinářem.

Potřebuji světu sdělit, jak se tady s námi jedná, přesto nám nikdo nepomáhá. Většina vlády zkorumpovaná, stejně jako mnoho nevládních organizací. Jen málo z nich se dostane k Jezídům. Někdo tohle musí vyslyšet, a to brzo. Jinak Jezídové zmizí navždy. Je toto po tisících let na Zemi konečný osud Jezídů? Žiji ve velmi špatné a obtížné situaci. Mým snem je dostat se do zahraničí, do Evropy, abychom mohl pomáhat chudým rodinám, protože vím, co se děje s těmi, kteří žijí v táborech, kteří ztratili své bratry a sestry a nemají nic. Ale dostat se tam nedokážu.

Autor žije v uprchlickém táboře v Severním Iráku.

Související

Více souvisejících

islám Islámský stát (IS) Irák Sýrie Jezídové uprchlíci uprchlické tábory

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy