Revoluce, která změní Blízký východ? Íránci protestují proti vládě islamistů

Teherán – V Íránu přišlo o život ve střetech s policí 9 lidí. Demonstrace, které začaly ve čtvrtek, mají za následek doposud 20 obětí. Teokratický stát už dříve dokázal podobné projevy nespokojenosti tvrdě potlačit, není však jisté, že se mu to podaří i teď. V čem jsou tyto demonstrace jiné?

Když se v roce 2009 vyhrál prezidentské volby opětovně Mahmúd Ahmadínežád, zastánce tvrdé islamistické linie, jenž se ostře vymezoval proti judaismu a křesťanství a jenž prohloubil svými výroky nepřátelství mezi Íránem a Saúdskou Arábií, Izraelem a USA. Kontroverzní postavou byl i domácí půdě. Jeho vítězství v prezidentských volbách bylo vnímáno jako podvod a Íránci vyšli do ulic. Vůdci tzv. Zeleného hnutí byli rychle pozatýkáni a uvězněni.

Nespokojenost Íránců s neoblíbeným prezidentem vedla k vítězství umírněného Hasana Rúháního, jenž slíbil uskutečnit jeho předchůdcem odkládané reformy, které měly pomoci zemi zdevastované korupční a neefektivní vládou Ahmadínežáda. V jeho prvním období se mu podařilo zkrotit hyperinflaci a vytvořit více pracovních míst. Zajistil si tak druhé volební období.

Své příznivce, očekávající pokračování liberálních reforem však zklamal tím, že ustanovil poměrně konzervativní vládní kabinet. Prezident se rozhodl odsouhlasit zvýšení daně z benzínu tím, že je potřeba větších finančních prostředků pro náboženské instituce. Gesto mající potěšit pravého vládce Islámské republiky, ájatolláha Sajjida Alího Chameneího, nevzbudilo mezi prostým obyvatelstvem, trpícím socioekonomickými problémy, velkého nadšení.

O co jde v demonstracích 

Rozbuškou demonstrací bylo zvýšení cen vajec. Protesty pod nápisy „Ne vysokým cenám“ se poprvé objevily na ulicích druhého největšího íránského města, svatého města Mašhad. Výkřiky „Smrt Rúhánímu“ vedly k podezření, že za protesty ve skutečnosti stojí Ebrahim Raisi, poražený prezidentský protikandidát, za kterým stojí ultrakonzervativní islámské kruhy. Jeho zeť je ajatolláh Ahmad Alamolhoda je vedoucím pátečních modliteb v Mašhadu a jeden z největších odpůrců současného prezidenta.

Ačkoliv prsty v demonstracích měli zastánci většího zasahování náboženství do chodu státu, plameny odporu zažehly protináboženské nálady. Nespokojenost s teokratickým charakterem země začala být vyjadřována hesly jako „Používáte náboženství jako žebřík, zničili jste lidi“ nebo „ Nechceme Islámskou republiku.“ Protestující Íránci též vyjadřují nesouhlas s zahraniční politikou Íránu – chtějí, aby se Írán namísto angažování v Sýrii a vedení zahraničních válek staral o své občany, trpících chudobou.

Zvláště znepokojivé jsou pro režim, který sám vzešel z revolučního nadšení, hesla vyjadřující sympatie k osobě posledního monarchy na íránském trůně, šáha Muhammad Rezá Pahlavího. Jeho vyhnáním se k moci dostal ájatolláh Rúholláh Chomejní a byla založena teokratická Islámská republika. Podpora jeho a královské rodiny se doposud v žádné demonstraci, které probíhaly od ustanovení nového režimu v roce 1979, neobjevila.

Zatím se demonstrace nestaly masovou záležitostí. Server Middle East Eye udává tři možné důvody, proč tomu tak je. Zaprvé, na rozdíl od demonstrací z roku 2009 tyto nemají žádné pevné vedení a nejsou organizovány politickou platformou s jasným politickým záměrem. V Íránu není politické hnutí či strana, která by v programu měla vyloženě podporu těch na nižším socioekonomickém žebříčku.

Zadruhé, k demonstracím se zatím nepřipojila ve větších počtech střední třída. Její zdráhavý postoj vychází z obav, že celá záležitost má posloužit tvrdému křídlu konzervativců k opětovnému získání moci, kterou částečně ztratili s nástupem Rúháního k moci. Ač k současnému prezidentovi je střední třída jakkoliv skeptická, ještě skeptičtější je k jeho politickým odpůrcům.

Zatřetí, protesty začaly žít vlastním životem a nabraly mnoho různých podob. Odlišná poselství a cíle je mohou činit zmatenými či nepřijatelnými v očích mnoha dalších potenciálních nespokojenců. Hesla, jenž útočí nikoliv pouze na konkrétního politika, ale na celou stát, dávají režimu pádné argumenty k tvrdému zakročení i k znevážení argumentů demonstrujících.

Tajemník íránské národní bezpečnostní rady Alí Šamchání prohlásil, že za nepokoji v Íránu jsou USA, Británie a Saúdská Arábie. Pokud však režim nezačne řešit ty záležitosti, které protesty podnítily – jako je vysoká míra inflace, nezaměstnanosti mladých a korupce – mohou demonstrace pokračovat, a to v takové míře, která povede k pádu Islámské republiky.  

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Demonstrace v Íránu Demonstrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy