Kvůli bojům uprchlo ze syrského Afrínu asi 5000 lidí, uvádí OSN

Ankara/Damašek - Kvůli bojům už ze syrské oblasti Afrín uprchlo zhruba 5000 lidí. Oznámila to dnes OSN, která se opírá o místní zdroje. Afrín leží na severu provincie Halab (Aleppo) a podle OSN lidé prchají do částí Halabu ovládaných syrskou vládou.

O příhraniční území, které ovládají Kurdové, od víkendu bojuje turecká armáda. OSN ve své zprávě konstatuje, že je připravena dodat pomoc 50.000 občanům Afrínu a v případě, že budou prchat další lidé, má zásoby ještě pro 30.000 osob.

Příhraniční území mají pod kontrolou Kurdové. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že boje od víkendu nepřežilo přes 20 civilistů a také stejný počet kurdských obránců.

USA a Rusko, které mají v Sýrii své vojáky, vyzvaly Turecko k umírněnosti. Ankara dnes oznámila, že se její armáda snaží vyhnout se střetu s ruskou, syrskou nebo americkou armádou. Jde prý o operaci, která má zajistit Turecku bezpečnost. Oblast Afrínu je v rukou kurdských jednotek YPG, které řadí Turecko k teroristům.

Podle agentury Reuters počítá Ankara s tím, že ofenziva bude rychlá, ale mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes řekl, že jde o operaci s otevřeným koncem. Skončí prý, až se do Sýrie v pořádku vrátí 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří teď žijí v Turecku. Syřané uprchli před boji v občanské válce, která v Sýrii začala v roce 2011 a kterou nepřežilo už přes 300.000 lidí.

Cílem Turecka podle Edrogana není zničit YPG pouze v Afrínu, ale i v Manbidži, který leží východně od Afrínu a kde většinu obyvatel tvoří Arabové. "Teroristé v Manbidži bez přestání provokují palbou. Když je nezastaví USA, pak to budeme my. Nechceme se střetnout s Rusy, syrskou vládou ani s USA, toto je bitva s teroristickou organizací," oznámil dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Ministr Çavuşoglu dnes řekl svému americkému protějšku Rexi Tillersonovi, že Spojené státy musejí přestat poskytovat podporu YPG. Ve středu má o situaci hovořit Erdogan s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V Afrínu nejsou žádní američtí vojáci, ale v oblasti Manbidže je jich asi 2000. Spojené státy podle Reuters nechtějí, aby Turecko vytlačilo z této části Sýrie arabsko-kurdskou koalici SDF, kterou Spojené státy podporovaly v boji proti islámským extremistům.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Sýrie Turecká armáda Turecko OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy