Kuvajt překvapil. Na obnovu Iráku je ochoten dát dvě miliardy dolarů

Kuvajt - Kuvajt poskytne Iráku dvě miliardy dolarů, z toho polovinu jako půjčku a zbytek jako přímé investice. Na mezinárodní konferenci o obnově Iráku to dnes oznámil kuvajtský emír Sabah Ahmad Sabah. Na setkání jsou politici, investoři a zástupci nevládních skupin. Česko podle ministerstva zahraničí zastupuje náměstek Martin Tlapa.

Závazek Kuvajtu je v mnoha ohledech ohromující. Kuvajťané mají stále v paměti iráckou invazi, kterou do jejich země nařídil někdejší irácký prezident Saddám Husajn. Podle AP si Kuvajt přeje mít nyní v těsném sousedství zemi se stabilní vládou.

"Toto početné mezinárodní shromáždění je odrazem ohromných ztrát, které Irák utrpěl v boji proti terorismu. Bez pomoci nedokáže obnovu zahájit, a proto jsme dnes tady my, abychom stáli Iráku po boku," řekl emír.

Generální tajemník OSN António Guterres účastníky vyzval, aby Irák podpořili. Oznámil také, že OSN zahájí dvouletý program pomoci, který má irácké vládě pomoci při řešení sociálních aspektů obnovy.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že Turecko poskytne pět miliard v podobě půjček a investic. Rijád pomoc rozdělil na miliardu dolarů na investiční projekty a půl miliardy na podporu iráckého exportu. Katarská pomoc v podobě miliardy dolarů bude mít podobu půjček a investic. Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová řekla, že pomoc unie v podobě 400 milionů eur je nad rámec příspěvků jednotlivých členských zemí EU.

Zástupce irácké vlády při zahájení konference v pondělí oznámil, že si obnova po bojích s radikální organizací Islámský stát (IS) vyžádá 88 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč). Porážku IS Bagdád oznámil v prosinci. Až 17 miliard dolarů (349 miliard Kč) je podle iráckých zdrojů zapotřebí na obnovu budov. OSN odhaduje, že jen v Mosulu, kde měl IS hlavní sídlo, bude potřeba vystavět nebo opravit asi 40.000 domů.

Spojené státy za posledních devět let Iráku pomohly částkou 60 miliard dolarů. Z toho 25 miliard USD dostala irácká armáda. Nevládní organizace přislíbily Iráku na humanitární pomoc 330 milionů dolarů.

Vzhledem ke krizím vyvolaných boji v Iráku a Sýrii se projevuje únava dárcovských zemí. Ochotu přispět ovlivňuje i politické napětí v regionu. Do Kuvajtu sice přijel íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, vyhnul se ale skupinovému fotografování. Írán je spojencem vlád v Bagdádu a Damašku, většina arabských zemí oblasti Perského zálivu ho podezírá ze snahy dominovat regionu.

Související

Těžba ropy

Jedné z nejbohatších ropných zemí dochází hotovost, varuje Bloomberg

Když v roce 2016 tehdejší kuvajtský ministr financí Anas Sálih varoval, že nastal čas snížit výdaje a připravit se na život po ropě, setkal se s posměchem od obyvatel, kteří vyrůstali na zdánlivě nekonečném toku petrodolarů. O čtyři roky později ale jedna z nejbohatších zemí světa nemá dost peněz na pokrytí výdajů a prudký pokles cen energií vyvolává otázky ohledně dalšího fungování států v Perském zálivu, píše agentura Bloomberg.

Více souvisejících

Kuvajt Irák Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Turecko EU (Evropská unie) OSN Katar

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 6 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

Putin vyslyšel Pašinjana. Stahuje ruská vojska z částí Arménie

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil se stažením ruských vojsk a pohraničníků z určitých částí Arménie na žádost arménské vlády. Toto rozhodnutí oznámil prostřednictvím agentury Interfax, která se odvolává na mluvčího Dmitrije Peskova.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy